10 Sene Sonrası

Bu yazıyı gece 2.5 ta ders çalışırken yazmak geldi aklıma.. :)  Ders çalışıyordum çalışmamı yarım bırakıp yazı yazayım dedim.. :)

     Arabalara ilgim olduğundan sanayiden başlamak istedim.. Sanayide tanıdığım bir usta diyorki yetiştirecek, çıraklık yaptıracak eleman bulamıyorum.. Neden ?  Çünki herkes okuyor..

     Motorcuların çırağı yok.. 10 sene sonrasında motorcuların yokolup, dükkanlarını kapattığında yeni nesilde motor ustası olmadığını düşünün bu kadar otomobilin motor sorunlarına kim bakacak.  Yetkili servisler diyebilirsiniz.. Yetkili servis fiyatları malum birde sanayideki kaliteli usta azlığından 10 sene sonrası fiyatları düşünün 5 ise 10 olmayacak mı ?

Kaportacıların çırağı yok.. Bu kadar kaza oluyor Türkiye’de yetkili servisle düzeltmeyle uğraşmıyor direk parçanın yenisini takıyor..  Sanayide 50 liraya düzelttirmek varken millet gidip servisten 250 liraya orjinal parça almayımı tercih edecek ?  Tabi parası olan veya kaskosu olan sanayiyle uğraşmıyor gidiyor servise ufak bir vurmayla eğilen, hasar gören parça yenisiyle değiştiriliyor kasko ücretini karşılıyor..  Ya kaskosu olmayan araba kullanan orta gelirli veya düşük gelirli bir aile  arabaya binmeyecek mi ya da hasarlı şekilde mi binecek.. :)

Veya ben memleketimden bahsedeyim haftanın hergününde farklı semtlerde sebze, meyve satan pazarcılar.. Aileler genelde sebze, meyve gibi ihtiyaçlarını pazarlarda yapıyor..
10 sene sonrasında üniversite okuyan kişi ben gidip pazarda pazarcılık mı yapacağım demeyecek mi ? Bence der..
Burda da pazarcıları küçümsediğimi düşünmeyin..! Çalışıp evine ekmek götüren herkesin mesleği benim gözümde değerlidir boş gezen insana kıyasla..

Veya berberler önceden berberlerin yanında en az bir iki çırak olurdu.. Şimdi gittiğim berberlerde çırak göremiyorum.. :) Tabi hiçbirinin yanında çırak yok demiyorum illaki çırağı olan berberlerde var. Ama onlarda eminimki okumayı düşünüyor ya da babasının dükkanı olduğundan boş zamanlarını orada geçiriyor.. Bi 10 sene sonrası bu berberlerin hali ne olacak. ??

Aman millete okumayın demiyorum.. Yanlış anlaşılmasın.!!  Tabi okumakta ülkeyi kalkındırmakta büyük başarıdır..
He sen niye üniversite okuyorsun o zaman diyeceklerde çıkar bu yazıyı okuyanların arasında.. Ben zamanında böyle düşünemedim.. Şimdide sanayiye gitsem motorcu ustasının yanına 20 yaşına gelmişsin senden çırak mı olur der.. :)
Ya da berberin yanına gitsem ne kadar çabuk elim alışabilir ?

10 sene sonrasını merakla bekliyorum.. Bakalım ne olacak.. ?? :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.