Adsl ve Vdsl Modem Çeşitleri ve Özellikleri | YazanAdam.Com

Adsl ve Vdsl Modem Çeşitleri ve Özellikleri

ttnet-turktelekom-modem-zyxell-airties-inca-tplink-asus

Arkadaşlar deneyimlerim doğrultusunda size modemler hakkında bilgi vermek istedim.

Bireysel kullanım olarak 3 farklı internet kullanabilirsiniz.

1. Normal internet (Max 16 mbit) ADSL
2. Hiper internet (Max 100 mbit) VDSL
3. Fiber internet (Max 1000 mbit)

Normal internet  (Adsl) bir çoğumuzun evimizde kullandığımız internettir. İnternet bakır kablolar üzerinden evinize kadar gelmektedir.

Hiper internet (Vdsl) bölgeden bölgeye göre değişebilir. Her bölgede bulunmayabilir. Bu internette fiber kablolarla ana santralde bulunan internet sinyali bakır kablolarla evinize gelmektedir.

Fibernet bu internette ise çok yüksek hızlarda internete erişebilirsiniz. Fakat bunun da maddi olarak boyutu büyük olacaktır. Bunda ise fiber kablo apartmanınıza kadar gelir. Hattınız modeme cat5 yani içerisinde 8 tane bakır tel bulunan kablo ile bağlanır. Bunların modemi tılgın olarak adlandırılmaktadır. Dışarıdan herhangi bir mağazadan alınmaz türk telekom tarafından size tahsis edilir aboneliğiniz bittiğinde türk telekom modemi sizden geri ister.

Eğer ki tılgın modem kullanmıyorsanız yani fibernet kullanmıyorsanız. Modem alırken dikkat edeceğiniz husus hipernet kullanıyorsanız ona uyumlu bir modem adsl kullanıyorsanız ona uyumlu modem almanız olacaktır. Adsl internet kullanıyorsanız vdsl & adsl uyumlu modem almanız sizin yararınıza olacaktır. İleride vdsl uyumlu bir bölgeye geçtiğiniz de modem değiştirme ihtiyacı duymazsınız. Ücretleri sadece adsl uyumlu modemlere göre farklılık gösterebilir. Sadece vdsl uyumlu modem almanızda sizin için iyi olmayacaktır. Vdsl (hiper internet) paketiniz var ve hiper internetin olmadığı bir bölgeye taşınırsanız. Yine modeminizi değiştirmeniz gerekecektir.

Anlamadığınız ve bilgi almak istediğiniz konularda yorum atarak bilgi alabilirsiniz.. En kısa sürece cevap vermeye çalışırım..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.