İnternet Zenginleri | YazanAdam.Com

İnternet Zenginleri

Sosyal medya hepimizin hayatının bir parçası olmayı başardı. Birçoğumuzun neredeyse ömrünün yarısı sosyal medyada yaptıklarını paylaşmakla geçiyor. Facebook‘la başlayan Twitter‘la zirveye ulaşan sosyal medyaya Instagram, Linkedln, Gree gibi binlercesi eklendi. Bu siteler kulaktan kulağa öyle yayıldı ki, sitelerin kendi reklamını yapmaya ihtiyacı yok. Sitelerin yatırımcıları ise bugün milyarder. CNBC-e Business sosyal medyanın en zenginlerini masaya yatırdı..

 
Denis Crowly

Foursquare

Sosyal medyayla lokasyon bilgisini bir araya getirmeye çalışan internet girişimi 2009 yılında kuruldu..
20 milyon kullanıcısı var, özellikle lokasyon bazlı fırsat alışveriş siteleriyle işbirliği değerinin hızla artmasını bekliyor..

Doğum yılı: 1978
Şirket değeri: 1 milyar dolar

 

Kevin Systrom / Mike kreiger

Instagram

Iphone üzerinde fotoğraf paylaşmak için üretilen Instagram Stangord Üniversitesi’nde iki genç tarafından 2011 yılında kurulmuştu.Uygulama o kadar popüler oldu ki; Facebook, şirketi geçen ay 1 milyon dolara satın aldı. Şirketin kurucularından Kevin Systrom daha önce Twitter‘ın doğduğu şirket Odeo‘nun yanısıra Google‘da çalıştı.

Doğum yılları: 1984 / 1986
Şirket değeri: 1 milyar dolar

 
Jack Dorsey

Twitter

Sosyal medya fenomeni Twitter‘ı kurdu. Henüz halka açılmadı. Yüz milyonun üzerindeki kullanıcısıyla sosyal medyanın önemli şirketlerinden biri. Değerinin 10 milyar dolara kadar çıktığı söyleniyor. Square adındaki mobil ödeme sisteminin sahibi. Instagram, Flipboard, Forsquare sitelerine de ortak.

Doğum yılı: 1979
Şirketin değeri: 7 milyar dolar

 

 

Mark Zuckerberg

Facebook

2004’te arkadaşları Eduarda Saverin, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes ile Harvard’da okurken Facebook’u kurdu. Bugün dünyada artık bir milyara yakın insan facebook kullanıyor. Şirket mayıs 2012 de halka açılacak. Piyasa değerinin 100 milyar doların üzerine çıkarak internet tarihine geçmesi bekleniyor Zuckerberg‘in şirkette 28.4 civarında hissesi bulunuyor. Binden fazla insanın milyoner olması bekleniyor.

Doğum yılı: 1984
Şirket değeri: 28.7 milyar dolar

 

 

Reid Hoffman

Linkedln

Paypal‘ın kurucularından Bu şirketin Ebay‘e satışıyla ilk milyarderliği tattı. 80 kadar internet girişimine ortak oldu. Profesyonel sosyal medya sitesi Linkedln‘i 2002’de kurdu ve geçen yıl halka açıldı.

Doğum yılı: 1967
Serveti:2.5 milyar dolar
Şirketin değeri: 14 milyar dolar

 

 

Dustin Moskovitz

Asana.com

Facebook’un Harvard’daki yurt odasında kurulmasından itibaren işin teknik kısmıyla ilgilendi. 2008’de şirketten ayrıldı. Şidi iş dünyasına yönelik sosyal servisler geliştiren kendi projesi Asana.com ile ilgileniyor. Birçok internet girişiminin içinde yer alıyor.

Doğum yılı:1984
Serveti: 3.5 milyar dolar

 

Daniel Ek

Spotify

Avrupa’dan çıkan başarılı internet girişimlerinden biri olan Spotify, Facebook ile yaptığı anlaşma ile sosyal müzik kutusu kavramıyla öne çıktı. 10 milyonun üzerinde dinleyicisiyle şirketin 2011’de 300 milyon dolar ciro yaptığı tahmin ediliyor.

Doğum yılı: 1983
Şirket değeri: 2 milyar dolar

 

 

Mark Pincus

Zynga

Zynga ile sosyal oyun kavramını çıkaran adam. Facebook üzerinden oyun geliştiren şirket geçen yıl halka açıldı. 2003’te ilk sosyal medya sitelerinden biri olan Tribe.com‘u kuran Pincus, Farmville gibi popüler oyunlarla dolar milyarderi oldu. Facebook’ta ilk yatırım yapanlardan biri. Ayrıca birçok internet girişiminde ortaklığı var.

Doğum yılı: 1966
Serveti: 2 milyar dolar
Şirketin değeri: 8.5 milyar dolar

 

 

Ben Silberman

Pinterest

En yeni sosyal medya girişimlerinden biri olan site fotoğraf ve videolarını mantar pano ve benzeri alanda paylaşmanızı sağlıyor. Şimdiye kadar 37.5 milyon dolar yatırım aldı..

Doğum yılı: 1982
Şirketin değeri: 1 milyar dolar

Incoming search terms:

  • internet zenginleri
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1834 _vk3dqff5bP0IB2AC4T6kbTex1_DzpIFjk-p1igl8BSagHwQj_tn4iduNLUMZ7KV 9be9bb0a22b326936a2df6ea7f9eff7a95b24f0d&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.