100 Mbit İnternet Her Eve Gelecek

By | 22 Mayıs 2020

her yere 100 mbit internet 300x150 - 100 Mbit İnternet Her Eve Gelecek

100 Mbit İnternet Her Eve Gelecek

Ulaştırma ve Altyapı bakanı Adil Karaismailoğlu dün çok güzel bir açıklama yaptı. Gerçekleşmesi halinde resimde gördüğünüz 3.33 mbit gibi hızlar tarihe karışacak inşAllah. 🙂

Ulaştırma bakanımız her eve 100mbit internet sözleriyle 2023 yılında Türkiye’nin en ücra köşelerinde bile 100mbit internet kullanılabileceğini belirtti. Daha doğrusu hedeflerinin bu yönde olduğunu belirtti.

Eski bir Türk Telekom çalışanı olarak bunun olabileceğinden açıkcası pek bir ümidim yok. Sıkı bir çalışmayla yapılamayacağı da söylenemez. Ancak çoğu şehir merkezinde daha fiber internet altyapısının olmadığını ve fiber internet altyapısını yapan Türk Telekom’un bunu 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamlaması benim açımdan zor görünüyor.

2020 yılında şehir merkezlerinde bile fiber altyapının olmadığı yerler çoğunlukta iken 3 yıl içerisinde şehir merkezlerini ve ülkemizin en ücra köşesindeki abonelerin bile 100 mbit internet kullanabileceğini söylemek hayal gibi. Bunun için milyar dolarlarca yatırımın yapılması gerekmekte.

Ülkemizde bu yatırım yapılmasına yapılır. Ancak bu yatırımların da tabi ki kullanıcıya yansıması da olacaktır. İnternet altyapısını geliştiren ülkemiz internet fiyatlarında da mecburen ve haklı olarak arttırmaya gidecektir. Bu da biz kullanıcıların internet fiyatlarından rahatsız olacağı anlamına da geliyor. 🙂

Bu yatırım yapıldıktan sonra bir çok bina da bulunan telefon ve internet kablolarının yetersizliği yine 100 mbit hız almamızı engelleyecektir. Bir çok bina ve işyerlerinde tesisatların da değişmesi gerekecek. Bunu tabi ki devlet yapmayacak. Bizler kendi binalarımızın ve iş yerlerimizin tesisatlarını değiştirmek zorunda kalacağız. 🙂

Binalara kadar 100 mbit hız geldikten sonra bu tesisat problemi çözmek o kadar da zor değil. Şuanki fiyatlandırmayla daire başı 100tl lere bu tesisatlar büyük ölçüde değiştirilebilir.

Sonuç olarak inşAllah ülkemizdeki her yerde internet altyapısı 100 mbit internet hızını kaldıracak şekilde düzelir biz de doğru düzgün internet kullanabiliriz..

 

Turknet Evde İnternet Nasıldır ? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

 

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir