Abdi İbrahim Tıbbı Tanıtım Temsilcisi Alımı Süreçleri

By | 17 Eylül 2019

abdi ibrahim ilac mumessili alimi tibbi tanitim temsilcisi 300x151 - Abdi İbrahim Tıbbı Tanıtım Temsilcisi Alımı Süreçleri

Merhaba arkadaşlar bu yazıda farklı bir deneyimimi paylaşmak istiyorum sizinle…
Abdi İbrahim ilaç firmasına tıbbı tanıtım temsilcisi (reprezant) veya ilaç mümessili alımı için iş başvurusunda bulunmuştum.

Öncelikle kariyer.net sitesinden özgeçmişimle beraber başvurumu yaptım.
Sonrasında aradılar ve bilgilerin doğruluğunu kontrol ettiler. Email üzerinden bir test göndereceklerini söylediler ve kapattılar. Yanlış hatırlamıyorsam bir kaç gün içerisinde testi gönderdiler.

Test hatırladığım kadarıyla kariyer vs. hakkında yorum yapmanızı istiyorlar, geometrik şekillerle ilgili 10 civarı soru var sıradaki şekil nasıl olmalı tarzında değişik geometri soruları mevcut. Ne alakadır diye sormadan edemedim kendime ama büyük bir ilaç firması olan abdi ibrahim bunun bir mantığını kurup soruları hazırlamıştır.

Her neyse o testleri de geçtik sıra geldi mülakata.

Her mülakat sınavında olduğu gibi takım elbiseyle ve traş olmuş şekilde gitmek en mantıklısı.
Benim gittiğim mülakatta takım elbiseli olmayan, sakalları bayağı uzun arkadaşlar da vardı. Mülakatı geçebildiler mi bilmiyorum ama  önemli olan dış görünüşse kendinizi nasıl güzel (yakışıklı) hissediyorsanız ona göre gidebilirsiniz..

Abdi İbrahim Mülakatında Ne Sorulur ?

Arkadaşlar mülakat sınavlarının başlıca amacı kendinizi ifade edebilmeniz tabi ki..  Girdiğim mülakatta da soru olarak bana ve benim grubumda bulunan 7 kişiye özel bir soru sorulmadı. Herkes kendisini tanıttı kariyer hedefi vs. anlattı. Sonra oradaki bir bayan birer kağıt dağıttı.  Kağıtta çinde bulunan bir telefon firmasının Türkiye pazarına girmesi için hedeflediği kullanıcı kitlesi, paket fiyatlarıyla ilgili bilgiler mevcut. Bunun yanı sıra Türkiye de bulunan bir telefon firmasının da paketleri ve fiyatları mevcut.
Bizim 7 kişilik grubumuzdan çinden Türkiye pazarına girecek bu şirketin Türkiye’de nasıl bir fiyat politikası izlemesi gerektiği ve pazarda kalıcı şekilde yer edinmesi hakkında tartışma yapmamız istendi.

Grubumuza 30 dakika süre verildi ve bu grupla aramızda çeşitli fikirler sunarak konuştuk. Mülakatı izleyen kişilerin duyacağı şekilde. Sonrada 7 kişi arasından bir sözcü seçmemizi ve bu fikirlerimizi mülakatı izleyenlere anlatmamız istenildi. Geçenler kalanlar belli oldu bu tartışmadan sonra 🙂  Yani şahsınıza ait soru, bilgiye dayalı herhangi bir soru sorulmuyor. 

Mülakatı geçenler neye göre belirlendi bilmiyorum ancak geçen arkadaşlarla sonradan konuşma imkanı buldum. Aynı gün içerisinde bir yazılı sınav bir de araç sürüşü yaptırılmış.

 

Abdi İbrahim Maaşı İlaç Mümessili (Tıbbi Tanıtım Temsilcisi) Ne kadar ?

16.09.2019 Tarihinde girdiğimiz mülakatta bize söylenen maaş 3100 TL brüt maaş.
Yılda 46000 TL prim. Prim senede 3 er ay şeklinde ödeniyormuş.
Yani 3 ayda bir kotanızı doldurursanız  senelik 4 kere 11.500 TL prim ödeniyor.

Abdi İbrahim Yan Hakları Nelerdir ?

Yine yukarıdaki verdiğim tarih itibariyle günlük 29 TL yemek parası veriliyor.
Düz vites otomobil ve sınırsız benzin..
Cumartesi pazar günü benzin alınamıyormuş ancak kullanacak arkadaşlar cuma gününden alıyorlarmış. 🙂

Abdi İbrahim Mesai Saatleri Ne ?

İlaç mümessilliği (Tıbbi tanıtım temsilciği) mesleğini az çok bilirsiniz arkadaşlar mesai kavramı pek te yoktur. Doktor veya eczacı ne zaman müsait olursa, görüşmek isterse o zaman görüşebilirsiniz..
Mülakatta bize söylenen cumartesi, pazar günleri çalışma olmadığı ancak bazen toplantılar yapıldığı yönünde.

 

Abdi İbrahim tıbbi tanıtım temsilciği (ilaç mümessilliği) hakkında girdiğim mülakat ve başvurularım hakkında deneyimlerimi paylaştım.. İnşAllah girecek arkadaşlara faydası olur. Sormak istediğiniz sorular olursa yorum olarak belirtirseniz en geç 24 saat içerisinde cevaplarım.

 

Önceki yazım İnternet Arıza Çözümleri

11 thoughts on “Abdi İbrahim Tıbbı Tanıtım Temsilcisi Alımı Süreçleri

 1. Hasan

  Merhaba. Ben 20 eylülde mail üzerinden tesi cevapladım ancak halen bana bi cevap gelmedi ne kadar süre içerisinde gelir.
  Beklemelimiyim?

  Reply
  1. yazanadam Post author

   Hocam sene sonuna kadar mülakatların devam edeceğini söylediler.
   Ben 17 Agustosta tamamladım testi. 12 Eylülde mülakata davet edildim.
   Yani 25 gün sonra filan sizde bekleyin isterseniz.

   Reply
    1. yazanadam Post author

     İnşAllah hocam. Mülakata toplu alıp yorumları dinliyorlar bizde en az konuşanları seçtiler ona göre bilginiz olsun. 🙂 Ya referansları iyiydi ya da az konuşanlara ihtiyaçları var. Ona göre hazırlanın hakkınızda hayırlısı olsun. 🙂

     Reply
 2. Hasan

  Tamam aklımda bulunsun bu tiyo .. Az ve öz cevaplar vermeye çalışırım çağrırlarsa.. Bence doğal olanları seçiyorlardır, kendini göstermek için çabalayanları değil..

  Reply
  1. yazanadam Post author

   Hocam aslında ilaç pazarlamak için biraz konuşkan olmak lazım ama bizim komisyon sessiz olanları seçti 🙂

   Reply
 3. Muhammed

  Hocam yeni esenyurta taşındım yollari bilmiyorum ailem durumu pek yok b ehliyet sahibiyim daha yeni lise mezunuyum askerlik tecil 2022 haziran ayina kadar beni alma durumlari varmı sizce ve siz calişiyormusunuz orda hala sizinle goruşebilirmiyim

  Reply
  1. yazanadam Post author

   Ehliyet olmadan imkansızdır diye düşünüyorum.
   Mümessilin işi gezip ilaç tanıtımı vs. yapmak olduğu için büyük ihtimal mecbur isterler.

   Reply
 4. mihriban

  Merhaba beni arayıp bilgilerimi teyit ettiler ama ben ehliyeti halen alamadım o yüzden sanırım elenirim. 2 yıllık bankacıyım işimden yeni ayrıldım.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir