Android İşletim Sistemi vs İos İşletim Sistemi

Android İşletim Sistemi vs İos İşletim Sistemi

Android vs ios İşetim Sistemi

ANDROİD NEDİR?

Android, mobil cihazlarda internet ile gelen teknolojik gelişmelerin kullanılması için yazılım sektörü için kullanılan bir işletim sistemidir. Telefon, tablet gibi mobil ürünlerde de kullanılmaktadır. Android mobil cihazlarda çok sayıda uygulama bulunmaktadır. Yaklaşık 400.000’den fazla uygulama olduğu bilinmektedir. Android işletim sistemi genellikle Google Play Android Market üzerinden kullanılmaktadır. İlk olarak aygıtı geliştiriciler, Google Java kütüphanesi aracılığıyla yazmıştır. Aynı zamanda ilk Java dilinde yazılmıştır. Android işletim sistemi 5 kısımdan meydana gelmektir. Bunlar uygulama çatısı, çekirdek, uygulama katmanı, Android runtime ve kütüphanelerdir. Bu sistem sayesinde istediğiniz uygulamaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Android Sistem Ne İşe Yarar?

Android sistem mobil uygulamalar için birçok uygulamayı kullanabilmenize yarar. 400.000’den fazla uygulama bulunan bu sistemde ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz. Telefon dışında tablet gibi uygulamalarda da bulunmaktadır. Android sayesinde telefonda ihtiyaç duyduğunuz uygulamaları ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Ücretli olan uygulamalarda bulunmaktadır. Android sistem teknolojik çağının gözde telefonlarından biridir. Google tarafından geliştirilen bir sistem olarak milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır.

İOS NEDİR?

Apple tarafından geliştirilen İOS ilk zamanlar İphone için ardından da İPod touch ve İpad içinde geliştirilmiştir. İOS mobil işletim sistemidir.  İOS, Mac OS X’den türetilmiştir. 4 katmandan bulunmaktadır. Bu katmanlar Core servisleri tabakası, Core OS tabakası, Cocoa Touch tabakası ve Medya tabakasıdır. Cihazın içerisinde yazılım 500 MB alan kaplamaktadır. İOS uygulama mağazası şimdiye kadar en çok uygulama bulunan AppStore’dir. Apple’ın tüm mobil cihazları için yüksek oranlı stabilize durumdadır. İOS içerisinde birçok sayıda ve kalitede uygulama bulunmaktadır. Bunun dışında ücretli olarak da birçok uygulamaya yer vermektedir. Güncelleme konusunda da sağladığı avantajı İOS’da da görebiliriz.

İOS İle Uygulamalar

Apple tarafından geliştirilen İOS sayesinde birçok uygulamayı indirmeniz mümkündür. Ücretli ya da ücretsiz olarak indirebileceğiniz çok sayıda uygulama mevcuttur. Dünya da en çok uygulama bulunan AppStoreda istediğiniz birçok programa ulaşabilirsiniz. Apple birçok mobil cihazı için bu işletim sistemini kullanmaktadır. İphone serilerinin olmazsa olmaz işletim sistemidir. Bu sayede birçok uygulama indirilebiliyor. Bunun için internet bağlantınızın olması yeterlidir.

Akıllı Teknoloji Nedir ? Akıllı Ev Sistemleri yazımızı da inceleyebilirsiniz..