Android TVye Uygulama Nasıl Yüklenir ?

Android TVye Uygulama Nasıl Yüklenir ?

Akıllı olmayan televizyonlarımızı akıllı bir hale getirmek için aldığımız Android TV’ler ile günümüzün en popüler uygulamalarına erişebiliyoruz ve bunun Android’in sağladığı tüm faydalardan yararlanabiliyoruz. Android TV alıp televizyonumuza bağladıktan sonra her şeye erişebiliyoruz fakat uygulamaların nasıl yüklenerek kaldırılabileceği hakkında pek bilgi bulunmuyor. Bu yazımızda Android TV’lere nasıl uygulama yükleriz ve sileriz sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Android TV Uygulamaları

Android TV ile birlikte birçok uygulamayı yükleyebilir ve kullanabiliriz. Öncelik olarak Netflix ve Youtube uygulamalarını yükleyebilirken, bunların yanında birçok uygulama daha yükleyebiliriz. En popüler uygulamaları sıralayacak olursak;

  • Google Chrome
  • ES Dosya Gezgini
  • Spotify
  • Turkcell TV Plus
  • Netflix
  • Youtube
  • Haystack TV
  • Twitch

Ve bu aplikasyonlara benzer Android TV destekleyen tüm Google Play uygulamaları. Buradan çıkaracağımız sonuç Android TV ile birlikte devasa bir Dünya’ya yelken açabiliriz. Fakat tüm bu uygulamaların nasıl kurulduğunu öğrenmemiz gerekiyor.

Android TV Uygulama Yükleme

Televizyonunuza uygulama yüklemek için birden fazla yolu kullanabilmeniz mümkün. Tüm yükleme yöntemlerinin kendine göre avantajları bulunurken, bazıları çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor fakat bazıları gerçekleştirilemiyor.

Google Play ile Uygulama Yükleme

Bu yöntem hepimizin bildiği ve klasik Android telefonlarda uygulama yükleme mantığıyla aynı. Android TV’yi televizyonunuza bağladığınızda otomatik olarak yüklenmiş olarak gelen Google Play Store’a tıklayarak giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan veya kayıt olduktan sonra Store’da bulunan tüm uygulamaları cihazınıza yükleyebilirsiniz. Yüklenen aplikasyonları hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dosya Aktarma Yöntemiyle Uygulama Yükleme

Send Files to TV uygulamasıyla birlikte telefonunuzdan uygulamaları direkt olarak televizyonunuza aktarabilirsiniz. Bluetooth ve Wi-Fi aracılığıyla bu aktarmayı gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda oldukça kullanışlı bir özellik olabilir.

Tarayıcı Üzerinden Uygulama Yükleme

Google Chrome benzeri internet tarayıcıları yardımıyla .APK dosyalarını web sitelerinden indirebilir ve kurabilirsiniz. İndirdiğiniz dosyaları yüklemek için dosya yöneticisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için de ES Dosya Gezgini gibi uygulamaları tercih edebilirsiniz.

Silmek istediğiniz uygulamaları da ayarlarda yüklü olan uygulamalarınızı seçerek silebilirsiniz. Tek bir butona tıklayarak aplikasyonları silebilir ve yukarıda belirttiğimiz yöntemler ile yeni aplikasyonlar yükleyebilirsiniz. Oldukça kullanışlı olan Android TV ile istediğiniz yöntemi tercih edebilirsiniz.

Android TV Nedir ? Ne Amaçla Kullanılır ? yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir