Antarktika Kıtası Hakkında Bilgiler

By | 15 Aralık 2019

antarktika kitasi hakkinda bilgiler 300x188 - Antarktika Kıtası Hakkında Bilgiler

Antarktika Kıtası Hakkında Bilgiler – Dünyanın en soğuk yeri

Soğuk dedik madem önce bu bilgiyle başlayalım. Antarktika’da bugüne kadar kaydedilmiş en yüksek sıcaklık 24 Mart 2015 tarihinde ölçülmüş ve 17.5 derecedir. Soğukluğu ise -93 derecelere kadar düşüyor, en fazla düşen sıcaklık ise yakın zamanda ölçülen ve yeni rekoru -98 derecedir.

Dünyanın en büyük çölü neresidir diyebir soru gelirse Sahra çölü değil, Antarktika demelisiniz. Çünkü çöl, çok az yağış alan kurak yerler için kullanılan bir tabirdir. Bu sebeple dünyanın en büyük ve aynı zamanda en soğuk çölü Antarktika’dır.

Antarktika bildiğiniz üzere Güney Kutbunda yer alır, kıta olmasının nedeni ortalama 2km buz tabakasının altında kara parçası olmasıdır. Kuzey Kutbu ise sadece buz tabakasından oluşur ve altında bir kara parçası yoktur, bu sebeple kıta diyemeyiz.

Antarktika kıtasında bugüne kadar kırılan en büyük buz kütlesi 11.000 kilometrekare olarak ölçüldü. 2000 yılında gerçekleşen bu olay dünyanın bozulmaya başladığının en büyük göstergelerinden biri. Bu kütle o kadar büyük ki, benzetme yaparsak; İstanbul yüz ölçümünün iki katından daha da büyük.

Antarktika kıtası en ilginç doğa olaylarından biri Kanlı Şelale. Bu şelalenin kırmızı olmasının nedeni demir oksitlenmesinden kaynaklanıyor. 1911 yılında keşfedilen bu şelale bilim adamlarını oldukça şaşırtmıştı. İncelemeler sonucu sırrı demir oksitte olduğu belirlendi.

Antarktika’da buzullarının altında tahmin edilen en az 300 göl bulunmakta. bu göllerin bazıları 250 kilometre uzunlukta. Yine bir örneklendirme yaparsak eğer Marmara Denizi’nden daha uzun ve daha geniş. Bu göllerin donmamasının nedeni gezegenin çekirdeğinden yayılan ısı.

Bu kıtada yaşayan hayvanlar arasında en fazla olanı penguenlerdir. Diğer yaşayan kuşlar petrel, albatros, martı, skua ve deniz kırlangıcıdır. Kutup ayıları yalnızca Kuzey Kutbunda yaşar bilgisi yanlıştır. Antarktika’nın bazı bölgelerinde de kutup ayıları yaşamaktadır.

Örümcek, karınca, böcek ve sürüngenler Antarktika’da bulunmaz. Korkanlar için ideal bir yer diyebiliriz.

 

Kızılderililer Hakkında Bilgiler yazımızı da inceleyebilirsiniz..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir