Apple İphone Telefon Modelleri Güvenlik Açıkları

By | 3 Ekim 2019

iphone puf noktalari 288x300 - Apple İphone Telefon Modelleri Güvenlik Açıkları

Apple İphone basit güvenlik sorunları

Merhaba arkadaşlar geçen yayınlanan apple iphone ios13 güncellemesiyle beraber bir kaç özelliğinde değişmesini umuyorduk ancak değişmedi.

Apple yani iphone telefon modelleri tabiki android işletim sistemli cep telefonlarına göre güvenlik konusunda epey önde. Ancak iphone’unda sıkıntıları yok değil. Bunlardan bahsedecek olursak;

Hey Siri! Hey siri özelliğiniz açıksa sizin sesiniz dahil herkes sesiyle siriye seslenebiliyor. Ve işlem yaptırabiliyor.
Bunu kapatmak için Ayarlar / Siri “Hey Siri”yi dinle özelliğini kapatabilirsiniz..

Apple iphone ‘un en garip özelliklerinden birisi de tuşlar kilitliyken dahi telefonu kapatabiliyor olmanız. Bu birçok apple kullanıcısının dikkatini çekmemiştir. Ancak şöyle bir durum varki iphone umu bul uygulaması telefon açıkken çalışıyor. Bu ne demek oluyor derseniz; telefonunuz çalındı veya kaybettiniz bulan kişi telefonunuzu kapattığında iphoneumu bul uygulamasını otomatik olarak kapatıyor. Yani telefonunun kendisini bulması için bir uygulama yapılmış ancak telefon kapandıktan sonra uygulama çalışmıyor. Ve telefonunuz tuşlar kilitliykende kapanabiliyor.

Benim de dikkatimi çeken ve bazen kafama takılıp denediğim bir güvenlik açığı daha tabi buna güvenlik açığı denirse telefonunuzun sizi her zaman dinliyor olması. Siri sayesinde telefonunuz konuşmalarınızı vs. dinleyerek size web sitelerinde sosyal medya uygulamalarında vs. konuşmalarınıza göre reklam çıkartıyor olması. Tabi bu reklamlar genelde takip ettiğiniz aramasını yaptığınız kelimelerle ilgili çıkıyor ancak sesinizi de dinlediği bir gerçek. Twitterda bayağı konuşulmuştu bu konuştuklarımızla ilgili reklamlar çıkıyor diye belki karşılaşanınız olmuştur. 🙂

Buna inanmayanlar da olabilir ancak siz de deneyebilirsiniz. Hiç telefonunuzda aramasını yapmadığınız, veya sayfasını takip etmediğiniz herhangi bir elektronik ürün veya başka bir ürün hakkında konuştuğunuzda kısa süre içerisinde sosyal medya hesaplarınızda onunla ilgili reklamlar göreceksiniz.

Reklam takibini sınırla

Yukarıda bahsettiğim ilgi alanlarınıza göre reklamların çıkmasını engellemek için Ayarlar – Gizlilik – Reklam ‘a tıkladığınızda Reklam Takibini sınırla seçeneğini aktif ederek bu özelliği kapatabilirsiniz.

 

Ancak 6 yıllık bir apple iphone kullanıcısı olarak bana sorulacak olursa telefonların arasında yine de en güvenlisi iphone dur. En azından virüs bulaşması android kadar kolay değil. Bir bilgisayara taktığınızda veya herhangi bir dosya indirdiğinizde genellikle indiremezsiniz o dosyayı virüs bulaşma ihtimali düşüktür. Her üründe olduğu gibi appe iphone telefon modellerinde de bazı sıkıntılar mevcut. Apple ın uzmanı değilim ancak ufak tefek bildiğim şeylerden bahsettim işinize yarar inşAllah. 🙂

İtunes Olmadan İphone Telefonlara Müzik Yükleme

başlıklı yazımı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir