Azerbeycan Hakkında Bilgiler – Kardeş Ülke

By | 12 Kasım 2019

azerbeycan hakkinda bilgiler 300x212 - Azerbeycan Hakkında Bilgiler - Kardeş Ülke

Azerbeycan hakkında bilgiler..

Azerbeycan’ın para birimi Manat’tır. Azerbeycan 9 bin dolar kişi başına düşen milli gelire sahip bir ülkedir. Nüfusun büyük bir kısmı gençlerden oluşur, yani genç bir nüfusa sahiptir.

Kafkasya’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesi olan Azerbeycan, yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Türkiye ile 17 kilometre uzunluğunda sınırı bulunmaktadır. En çok ziyaret alan şehirleri ise Bakü ve Gence’dir.

Azerbeycan bayrağında gök mavi renk Azerbeycan halkının Türk kökenli olduğunu, kırmızı renk Azerbeycan halkının çağdaşlığını ve ülkedeki demokrasinin gelişmesini temsil eder. Yeşil renk ise İslamiyeti işaret eder.

Azerbeycan’ın çamur volkanları ünlüdür. Dünya üzerinde en çok çamur volkan Azerbeycan’dadır. Bu çamur volkanlarının ebatları 1-2 metre genişlikten 10 kilometre kadar genişliğe ulaşabilir. Turizme katkısı olan çamur volkanlarının cilde ve cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenir.

Azerbeycan hakkında bilgiler 

Azerbeycan ülkesinin ismi Farsçadan gelir. Azar; ateş anlamındadır. Beycan veya orijinal olarak Payegan; Muhafız – Koruyucu anlamlarına gelir. Azerbeycan ise Ateş Muhafızları veya Ateş Koruyucuları anlamına gelmektedir.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren dünyadaki ilk müslüman ülke Azerbeycan’dır.  Bu hakkı kadınlara 1918 yılında vermiştir. Azerbeycan bu hakkı tanıdığında Amerika, İsveç, Belçika, Fransa, İtalya, İsviçre gibi bir çok ülke kadınlara bu hakkı henüz tanımamıştı.

İklim açısından zengin bir ülke olan Azerbeycan, dünyadaki 11 iklim çeşidinden 9’una ev sahipliği yapar. Rusya ve İran’ın savaşları sonucunda 1813 yılında Gülüstan ve 1828 yılı Türkmençay antlaşmaları Azerbeycan’ı ikiye bölmüştür ve bugün hala birleşme umudu içerisinde yaşamaktadırlar.

Devamlı esprisi yapılan ve pahalı bir yiyecek olan havyarın asıl yeri Azerbeycan’dır. Hazar Denizi’nin Azerbeycan kıyılarından çıkarılır ve tüm dünyaya ihraç edilir. Dünya üzerinde çıkarılan havyarın yüzde 75’inden fazlası buradan çıkarılır.

Azerbeycan’da tarım, sanayi ve özellikle petrole dayalı bir ekonomi hakimdir. Hatta dünyanın en kaliteli petrolü buradan çıkarılır. Ayrıca dünyada çıkarılan ilk petrol Azerbeycan’dan çıkarılmıştır.

 

İzlanda Hakkında Genel Bilgiler

Paskalya Adası ve Moai Heykelleri Hakkında Bilgiler yazılarımızı da inceleyebilirsiniz..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir