Belçika Hakkında Bilgiler

By | 6 Mart 2020

belcika hakkinda bilgiler 300x200 - Belçika Hakkında Bilgiler

Belçika Hakkında Bilgiler

Yaklaşık 11.5 milyonluk bir nüfusa sahip olan Belçika’da 200 binden fazla Türk asıllı vatandaş yaşamaktadır. Başkenti Brüksel olan ülkenin diğer önemli şehirleri Anvers, Gent, Charleoi, Liege ve Brugge’dur. Ülkenin yüzölçümü ise 30bin kilometre kare ile Konya ilimizden daha küçüktür.

Belçika’nın 3 resmi dili vardır. Bunlar; Fransızca, Flamanca ve Almanca’dır. Büyük çoğunluğu Hristiyan inancına sahip ülkenin başkenti Brüksel’de yaklaşık 1 milyon 250 bin insan yaşamaktadır. En fazla nüfusa sahip olan ikinci şehri ise 500 binden fazla nüfusuyla Anvers şehridir.

Belçika Avrupa’da en fazla vergi alan ülkedir. Bu vergiler yalnızca otomobil ve teknolojik aletlerle sınırlı değil, hemen hemen her şeyin vergisi çok yüksektir. Örnek vermek gerekirse hastahanede muayene olmak için bile diğer ülkelere kıyasla ciddi miktarda ücretler ödenmektedir.

Belçika’nın kuzey kısımları düz bir coğrafyaya sahipken güney kısımlarında bolca engebeli bölgeler ve dağlar bulunur. Ancak bunlar dağdan ziyade tepedir. Çünkü ülkenin en yüksek noktası 694 metre ile Signal de Botrage en yüksek gökdelen Burj Khalifa’dan (828 metre) bile daha alçaktır.

Belçika’nın Charleoi havalimanı Japonya Osaka havalimanından sonra dünyanın en dakik 2. havalimanı olarak kabul edilir. Yüzölçümüne oranla dünyanın en fazla kalesi Belçika’da bulunmaktadır. 68. kilometre uzunluğu ile dünyanın en uzun tramvay hattı yine bu ülkede hizmet vermektedir.

Karl Marx Komünist Manifesto adlı kitabını 1848 yılında, Victor Hugo ie Sefiller romanını 1851 yılında sürgünde bulundukları Brüksel’de yazmışlardır. Ayrıca şirinler “The Smurfs” çizgi romanının yazarı Pierre Culliford ve Tenten çizgi romanının yazarı Herge’de Belçikalıdır.

Belçika en çok çikolata, waffle, patates kızartması ve birası ile ünlüdür. Patatesi ilk kızartma fikrinin kendilerinden çıktığını iddaa ederler. Çikolata gelince yılda 200 bin tondan fazla üretirler.Biraları ise dünyaca ünlüdür ve 1000’e yakın farklı çeşitte bira üretmektedirler.

Asfalt, saksafon, elektrikli tramvay kullandığımız dünya haritası, sabit disk, elektrikli telgraf gibi bazı icatlar Belçikalı mucitler tarafından icat edilmiştir. Ayrıca büyük patlama teorisi (Bing Bang) ilk olarak Belçikalı Fizikçi George Lemaitre tarafından ortaya atılmıştır.

Belçika’da 18 yaşına kadar zorunlu eğitim vardır. Avrupa’nın ilk gökdeleni Anvers şehrinde inşaa edilmiştir. Hollanda’dan sonra eşcinsel evliliği onaylayan 2. ülkedir. Yine Hollanda’dan sonra en uzun boya sahip erkekler Belçikalıdır.

Belçika Hakkında Bilgiler yazımız bu kadar.

Küba Hakkında Bilgiler yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir