Category Archives: Bilgisayar

Notebook Bataryası Kullanımı Püf Noktaları

Yeni aldığınız notebook veya notebook bataryası nı %100 şarj etmeden kullanmamanız sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Özellikle eski teknoloji bataryalarda bu daha da önem taşır. Laptop Bataryası Uzun Ömürlü Olması için nasıl kullanmak gerekir ? Yeni alınan bir bataryanın ilk kullanımı çok önemlidir ve bataryanın gelecekteki ömrü ve performansı büyük oranda ilk kullanımda belirlenir. Yeni… Read More »

Laptop Bataryası Kullanımı – Notebook Bataryası

  Laptop Bataryası Kullanımı Günümüzde kullanılan teknolojik cihazlar arttıkça, karşılaşılan teknolojik problemlerde artmakta ve insanların genel problemleri haline gelmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle cihazlar giderek küçülmekte ve hızlanmakta, fakat ısınma ve şarj sorunları da aynı oranda artmaktadır. Laptop bataryası da buna dahil. Günümüzde satılan çoğu laptop modellerinin bataryasının ortalama şarjda kullanma süresi laptopun kullandığı işlemci ve bataryadaki… Read More »

Taahhütsüz İnternet Veren Firmalar

Taahhütsüz internet nedir ? ( Sözleşmesiz internette diyebiliriz. ) Başta taahhütsüz internet nedir ondan bahsedelim. Sözleşmesiz internet; hızından memnun kalmadığınız zaman, taşındığınız yerde altyapı olmamasından dolayı veya herhangi bir sebepten ötürü internetinizi kapattırmak istediğinizde herhangi bir ceza (cayma bedeli) ödemeden kapatabileceğiniz internet demektir. Türk Telekom firması gibi diğer firmalarda taahhütlü ve taahhütsüz internet paketleri sunuyorlar… Read More »

Windows 7 Hızlandırma – Bilgisayar Hızlandırma

Öncelikle windows 7 hızlandırma yöntemi harddiskinizi ssd bir harddiskle değiştirmek olacaktır. Aynı özelliklere sahip ssd takılı bir bilgisayarla normal harddisk takılı bir bilgisayar arasında 5 kat hız farkı vardır. Ssd takılı bilgisayar daha stabil ve daha hızlı çalışır. Kopyalama işlemleri vs. daha hızlı şekilde yapılır. Daha fazla detay için SSD Hızlı mı ? Ssd Nedir… Read More »

SSD Disk Hızlı mı ? Ssd Nedir ?

Arkadaşlar Ssd disk nedir sorusunun açıklaması bilgisayar terimleriyle açıklasam da bir çok kişi anlamayacaktır ve ilgilenmeyecektir. Ancak kısaca bu terimlerle anlatacak olursam verileri saklamada mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden oluşan sürücülere Solid State Driver denir. Ssd disk almak isteyen arkadaşlar satış sitelerine baktığında bir çok seçenek göreceklerdir. Saniyelik okuma yazma hızları çok… Read More »

En Çok Kullanılan Yazı Fontları – Kalın Yazı Tipleri

Arkadaşlar size en çok kullandığım ve genellikle kalın tarzda yazı fontlarını linkleriyle beraber yayınlamak istedim. Photoshop vs. programlarda tasarım yapan ve kalın tarzda yazı fontları arayan arkadaşların işine yarayabilir. En çok indirilen kalın yazı stilleri – En çok kullanılan kalın Yazı Fontları Nasıl Yüklenir Paylaşmış olduğum yazı fontlarının altındaki yazı fontunu indir e tıklayıp yazı… Read More »

VDS Bulut Sanal Sunucu Hızlandırma Teknikleri

Arkadaşlar yaklaşık olarak 1 aydır vds sanal sunucu kullanmaktayım malum sanal sunucuların özellikleri yükseldikçe aylık ödenen miktarlarda artıyor.. Ben en düşük özellikte 1 cpu 1 ram windows 7 özelliğinde sunucu kiraladım. Zamanla vds sanal sunucularımı kullandıkça yavaşlamalar meydana geliyor.. Yavaşlamaların önüne geçmek için her gün sunucu 1 kere yeniden başlatıp kullanabilirsiniz fakat aslında çokça bilinen… Read More »

VDS (Virtual Dedicated Server ) Sanal Sunucu Nedir

VDS, Virtual Dedicated Server teriminin baş harflerinden oluşmaktadır. VDS’in her ne kadar Türkçe’de net bir karşılığı olmasa da Paylaşımlı Ayrılmış Özel Sunucu olarak tanımlanabilir. Son dönemin en popüler bulut sunucu hizmetlerinden biri olan VDS; kullanıcılarına kendi web uygulamalarını geliştirmeleri, dağıtmaları ve barındırmaları için kullanabilecekleri bir sanal sunucuyu kiralama imkânı verir. Yani VDS hosting’i tercih eden bir kullanıcı belirli… Read More »

İnternet Modeminin Yandığını Nasıl Anlarsınız ?

Türk Telekom’da çok karşılaştığımdan dolayı bu yazıyı yazma gereği duydum.. Belki insanlar aratıp bu sorunları benim web sitemde bulabilirler.. 🙂 Genelde yağmurlu, şimşekli havalarda oluşan bu sıkıntı nadir de olsa dairenizin tesisatındakin problemlerden de kaynaklanabiliyor.. Modeminizin sadece power ışığı yanıyorsa öncelikle modeminizi kapatıp tekrar açın. Açtığınızda 1 dk bekleyin hala power tek başına yanıyorsa wifi… Read More »