Çin Seddi Hakkında Bilgiler

By | 12 Aralık 2019

cin seddi hakkinda bilgiler 300x200 - Çin Seddi Hakkında Bilgiler

Çin Seddi Hakkında Bilgiler

Çin Seddi’nin uzunluğu 8850 km’dir. Şöyle bir karşılaştırma yapalım; Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna gidildiğinde alınan mesafe Çin Seddi’nin uzunluğunun yarısı kadar bile etmiyor.

Çin Seddi’nin resmi bitiş tarihi, Song Ming Hanedan’ının devrildiği tarih 1644’e denk gelir. Şunu da hemen ekleyelim; Öyle uzaydan, Aydan falan görünmüyor. 7-10 metre yüksekliğinde bir yapının uzaydan görünme ihtimali yoktur.

Çin Seddi’nin en yüksek noktası, Pekin yakınlarındaki “Heita Dağı” üzerinde, deniz seviyesinden yaklaşık 1525 metre yüksekliktedir. Çin Seddi’nin yapılış amacı, tabiki savunma. Özellikle Türkler biraz da Moğollar’dan korunma amacıyla yapılmış bir yapıdır.

Yüzyıllar boyunca Çin Seddi üzerinde bir çok savaş yaşanmıştır. Bu savaşların sonuncusu 1938 yılındaki Çin – Japonya savaşıdır.

El arabası bu duvarın inşası sırasında Çinliler tarafından bulunmuş ve duvarın inşaatında kullanılmıştır. Çin Seddi üzerinde en çok insanın çalıştığı yapı olarak bilinir. Yapımı sırasında 1 milyondan fazla işçinin öldüğü düşünülüyor. Çalışmalarda aynı anda 1800000 kişinin çalıştığı bilgisi yer almaktadır.

Çin Seddi 1987 yılında Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Yılda milyonlarca turisti ağırlayan yapı, tek bir günde 8 milyon kişi ziyaretçi ile bu alanda kırılması imkansız bir rekora imza atmıştır.

Çin seddi hakkında bilgiler bu kadar.

 

Vietnam Hakkında Bilgiler yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir