Curved TV Nedir Avantajları ve Dezavantajları

By | 8 Ağustos 2020

curved tv 300x194 - Curved TV Nedir Avantajları ve Dezavantajları

Curved TV

Yeni nesil televizyonlar hem yaşattıkları deneyim açısından hem de sağladıkları fayda açısından oldukça önemli bir teknolojiye önderlik ediyorlar. Birçok yeni teknolojiye sahip olan televizyonların bir yeni çeşidi de Curved ekrana sahip olanlar. Bu yazımızda Curved TV nedir ve ne gibi avantajları bulunmaktadır sorularına yanıt arayacağız.

Curved TV Nedir?

Türkçe anlamı Kavisli TV olan Curved TV’ler 2013 yılında Samsung ve LG gibi firmalar tarafından piyasaya sürülmüş olan televizyon çeşididir. Yapısı itibariyle düz televizyonlardan çok daha farklı bir görüntüye sahiptir ve düz duvarlara monte edilmesi daha zordur. 1950’li yıllardan beri üzerinde çalışılan Curved TV’ler son yıllarda hepimizin evine girmeye başladı. Curved TV’lerin en büyük özelliği ilk izlendiğinde görüntü 2 boyutlu olmasına rağmen 3 boyutlu bir his uyandırmasıdır. Bunun sebebi görüntünün izleyicinin etrafını sarması için tasarlanmasıdır. Derinlik hissini tetikleyerek izleyiciye çok daha iyi bir deneyim yaşatır. Bunun yanında aynı boyutta düz televizyonlarla karşılaştırıldığında daha büyük izlenimi de vermektedir.

Curved TV Avantajları

Curved TV tercih etmek yanında birçok avantajı ile birlikte gelmektedir. Curved TV’lerin avantajlarını madde madde sıralayacak olursak;

  • Derinlik hissi ile birlikte izleyiciye üç boyutlu bir deneyim yaşatması
  • Düz ekranlarda yaşanan görüntü kaymaları, köşelerde kayıplar gibi problemlerin yaşanmaması
  • Daha büyük bir televizyonmuş hissi yaratması
  • Görüntünün daha oranlı dağılmasından ötürü renk oranının düz televizyonlara göre daha iyi olması
  • Yapısı nedeniyle göz yorgunluğunun düz televizyonlara göre daha az olması

Bunun yanında oyunlarda daha geniş bir görüş alanı sunması, filmlerde daha geniş bir izlenim sunması gibi avantajları da bulunuyor. En iyi yöntem Curved TV’leri deneyimleyerek avantajlarını görmek.

Curved TV Dezavantajları

Her güzel teknolojinin ardında mutlaka dezavantajlar da bulunuyor. Oldukça az dezavantaja sahip olsa da Curved TV’lerin de olumsuz özellikleri bulunuyor.

  • Ekranın merkezinde bulunulmaması kişi için görüntü kaymaları ve renk bozukluklarını beraberinde getirebilir. Bu yüzden kavisli ekranlı televizyonlarda çok kişinin izlemesi tavsiye edilmez. Curved TV’yi çok kişi izleyecekse düz ekran tercih etmek daha mantıklıdır.
  • Curved TV’lerin duvara monte edilmesi düz ekranlara göre çok daha dezavantajlıdır. Hem estetik bir görünüş açısından hem de uzaklıktan doğacak sorunlardan ötürü Curved TV’ler sehpa gibi ortamlarda kullanılmalıdır.

Yukarıdan da anlaşılacağı gibi Curved ekranlar hem avantajlara hem de dezavantajlara sahiptir. Fakat sağladığı avantajlar yanında dezavantajları çok daha az kalmaktadır. Fakat Curved ekranları anlamanızın en iyi yöntemi teknoloji marketlerine giderek bu ekranları test etmenizdir. Kendi gözünüzle deneyimleyeceğiniz kavisli ekranları alıp almama kararını böylece verebilirsiniz.

 

Geçmişin Fark Yaratan 5 Teknolojik Buluşu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir