Curved TV vs Led TV ? Curved TV mi Led TV mi ?

By | 13 Ağustos 2020

curved tv vs led tv 300x202 - Curved TV vs Led TV ? Curved TV mi Led TV mi ?

Curved TV vs Led TV

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte televizyonlarımız da oldukça çeşitli bir hale geldi. Önceden sadece tüplü televizyon kullanırken, günümüzde akıllı televizyonlar ve çeşitlerine göre curved, led ve lcd tarzda televizyonlar kullanıyoruz. Fakat aralarındaki farklarının ne olduğu hakkında pek bilgi sahibi değiliz. Bu yazımızda ise Curved TV ile Led TV arasındaki farkları inceleyeceğiz ve bu çeşitteki televizyonların ne gibi özellikleri sahip olduklarına değineceğiz.

Led TV

LED Televizyonlar, LCD teknolojisinin geliştirilmiş bir versiyonudur. Günümüzde neredeyse tüm televizyonlar LED panellere sahiptirler. LED TV’ler LCD teknolojilerle aynı mantıkta çalışırlar ancak arka aydınlatmada LCD yani floresan lambalar yerine LED ışıklar kullanırlar. Bu sebeple LCD teknolojisinin son versiyonu olarak LED TV’ler görülmektedir. Verdiği görüntü açısından da LCD televizyonlardan oldukça daha iyi bir kalite sunmaktadırlar. Yeni nesil televizyonların neredeyse hepsi LED teknolojisini kullanmaktadır. Ayrıca daha ekonomiktir.

Curved TV

Curved TV, ilk olarak 2013 yılında hayatımıza giren kavisli ekranlardır. Değişik tasarımı ile dikkat çeken Curved TV’lerin en büyük özellikleri ince cama sahip olmaları ve izleyiciye daha kaliteli bir deneyim yaşatmasıdır. Cam ince olarak üretildiği için bükülmesi çok daha kolay olmaktadır. Gelişmiş teknolojinin etkisi olarak 3D bir izlenim tecrübesi yaşatan Curved televizyonlar insan gözünü diğer televizyonlara göre daha az yorar.

Curved vs Led TV

Özelliklerden de anlaşılacağı üzere Curved ve Led TV çeşitleri birbirlerinden farklı çeşitlere sahiptir fakat birbirlerine bağlı bir şekilde kullanılabilir. LED seçeneği bir ışıklandırma seçeneği iken Curved TV televizyonun yapısal çeşididir.

Curved TV’lerde LED kullanımı oldukça yaygındır ve görüntü kalitesini çok daha iyileştirildiği düşünülmektedir. LED TV’ler son teknoloji ışıklandırma sistemidir ve Curved TV’ler de son teknoloji televizyon yapısıdır. İkisinin bir arada kullanılması kullanıcılara çok iyi bir deneyim sunmaktadır.

Fakat Curved TV’ler birden fazla kişi tarafından izlendiğinde görsel problemlere yol açabilmektedirler. Tam merkezden izlenmesi gereken Curved TV’ler daha az izleyici için önerilmektedir. Çok fazla izleyicinin olduğu durumlarda düz LED ekranların tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır. Her iki durumda da izleyici kararını vermelidir. Fakat LED ekranlar daha kaliteli bir görüntü için her zaman tercih edilmelidir.

 

Android TVye Uygulama Nasıl Yüklenir ? yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir