Danimarka Hakkında İlginç Bilgiler

By | 7 Kasım 2019

danimarka hakkinda bilgiler 300x212 - Danimarka Hakkında İlginç Bilgiler

2019 Dünya Mutluluk Raporuna göre dünyanın en mutlu 2. ülkesi olan Danimarka hakkında ilginç bilgiler.

Resmi adı Danimarka Krallığı’dır. Yönetim şekli anayasal monarşidir. Sadece güneyinde Almanya ile sınırları vardır. Nüfusu yaklaşık 6 milyon olan Danimarka’nın 5’te 1’i başkent Kopenhag’da yaşar. Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen para birimi Danimarka kronudur.

MS. 7. yüzyıldan itibaren bölgede yaşayan Vikingler 980 yılında Danimarka Krallığını kurmuşlardır. 1013 yılında İngiltere’yi ele geçirmiş ve Norveç’i de bünyesine katarak büyük bir krallık olmuşlardır. Ancak 1042 yılında İngiltere bağımsızlığını geri kazanabilmiştir.

Din; Günümüzde Danirmarka nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i hristiyanlığın lutheryanlık mezhebindedir. Yaklaşık yüzde beşlik kısım müslümandır ve geriye kalan yüzde 15’lik kısmın çoğu ateist ve yahudi olmak üzere diğer dinlere inanmaktadır.

Adalar Ülkesi;

Danimarka yaklaşık 450’den fazla adaya (adacıklar hariç) sahiptir. Bunlar arasında dünyanın en büyük adası olan Grönland’da vardır. Ayrıca Faroe Adaları isimli 50 bin nüfuslu ülke de, Grönland ile birlikte Danimarka Krallığına bağlıdır.

Nobel;

Niye bu başlık derseniz, Danimarka nüfus ortalamasına göre dünyada en çok nobele sahip ülkedir. Toplamda 14 Danimarkalı farklı alanlarda bu ödüle layık görülmüştür.
Bunlardan biri olan Niels Bohr 1922’de, oğlu Aage Bohr’da 1975’te yine fizil alanında Nobel ödülü almıştır.

Yaşam;

Danimarka’da hayat standartları oldukça yüksektir. Dünyada kişi başına en yüksek gelirse sahip ülkedir. Çalışma saatleri ortalama 35 saat, yıllık izinleri 30 gündür. Danimarka, Türkiye’ye göre çok pahalı ancak gelirleri de çok yüksektir. Yani buradan tatile gidilecek ülke değil.. 🙂

Ekonomi;

Ülkede hayvancılık çok gelişmiştir. Et ve süt ürünleri Avrupa piyasasında önemli bir yer tutar. Özellikle Lurpark marka tereyağı 150 ülkede satılmaktadır. Nüfusun yüzde 15’i tarım alanında çalışmaktadır ve ülkenin üçte ikilik gibi büyük bir bölümünde ekim yapılmaktadır.

Diğer genel bilgiler;

– Carlsberg, Tuborg, Lego, Ecco dünyaca ünlü diğer markalarıdır.
– Walt Disney, Kopenhag’da Tivoli bahçesini ziyaret ettikten sonra Amerika’da Disneyland’ı kurmuştur.
– İlginçtir ki ülkenin en yüksek noktası deniz seviyesinden sadece 173 metre yükseklikteki Mollehoj noktasıdır.

Ülkenin refah seviyesi çok yüksektir. Dünyanın En Mutlu Ülkesi sıralamasında yıllardır ilk üçte kalabilmeyi başarmıştır. Bazı seneler birinciliği Finlandiya ve Norveç’e kaptırmaktadır.

 

Hollanda Hakkında Genel Bilgiler

İsviçre Hakkında İlginç Bilgiler – Yazan Adam

İtalya Hakkında İlginç Bilgiler – Din – Kültür – Evlilik

İskandinavya Ülkesi İsveç Hakkında Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir