Dünyanın En Büyük Depremi – Valdivia Depremi

By | 23 Şubat 2020

dunyanin en buyuk depremi 300x208 - Dünyanın En Büyük Depremi - Valdivia Depremi

Dünyanın en büyük depremi

9.5 şiddetindeki büyüklüğü ile dünya tarihinde ölçülen en büyük deprem Valdivia Depremi hakkında bilgiler.

22 Mayıs 1960 tarihinde gerçekleşen bu mega deprem şimdiye kadar richter ölçeği ile kaydedilmiş (9.5) şiddeti ile dünyanın en büyük depremidir. Depremin merkez üssü Şili’nin Valdivia şehridir. Bu mega deprem üstelik 10 dakikadan uzun sürmüştü, yani bir nevi dünyada küçük kıyamet yaşanmıştır.

Depremden bir gün önce yani 21 mayıs 1960 tarihinde Valdivia şehri yakınlarındaki Concepcion şehrinde 8.3 şiddetinde bir deprem meydana gelmiştir. Bu deprem hali hazırda zaten çok büyük bir deprem olsa da aslında asıl felaketin yalnızca öncü depremiydi.

Ertesi gün 22 mayıs sabahında yine Copcepcion şehrinde 6-8 arası şiddette 3 deprem daha meydana geldi. Şehirde ardı ardına gelen bu depremlerden sonra Şili’nin bir başka şehri Valdivia, saatler 15:11’i gösterirken muazzam bir sarsıntı ve ardında yıkımla karşı karşıya kaldı.

Yaklaşık 10 dakika bazı kaynaklara göre 13 dakika süren 9.5 şiddetindeki bu deprem ile insanlar kafayı sıyırma noktasına geldi. Şehsin su ve elektrik altyapıları çöktü. 1500’den fazla ev yıkıldı. Neyse ki depremin gündüz yaşanması sebebiyle ölüm sayısı yıkıma oranla az oldu.

Depremden yaklaşık bir saat sonra ülke, 25 metre yüksekliğindeki tsunami dalgalarına maruz kaldı. Şili bir kıyı şeridi ülkesi olduğundan tsunami dalgaları tüm ülkede etkili oldu. Bu afet ile ölen insan sayısı depremde ölenlere oranla onlarca kat fazla oldu.

Ayrıca bu tsunami dalgaları sadece Şili’yi vurmadı. Dalgalar okyanus üzerinden saatte 500km hızla giderek ilk önce Hawaii’yi harap etti. Ardından Japonya, Çin, Filipinler ve Avustralya’yı vurdu.

Bu deprem ve tsunaminin arından ise şehirde artçı depremler meydana geldi. Bu depremler ise yine 6-7 şiddetlerinde oldukça etkili depremler. Deprem ve tsunami felaketi bitti derken ülke, 3. bir felaketle karşı karşıya kaldı. Depremlerin etkisiyle büyük depremden 2 gün sonra yani 24 mayıs 1960’da Valdivia şehri yakınlarındaki Puyehue volkanı harekete geçti.

Patlamanın etkisi ile yüksekliği 8 kilometreye kadar ulaşan kül bulutları oluştu. 200 bin yaşındaki bu yanardağ bugün hala aktiftir ve en son 2011’de patlamıştır.

1906 ve 2005 yılları arasında gerçekleşen tüm depremlerin %25’ini bu deprem tetiklemişti. Deprem, tsunami ve volkandan sonra bir de heyelanlar can almıştır. Evlerin yüzde 40’ı hasar görmüş, afetlerde bozulan tarlalar ve ölen hayvanlar yüzünden ülkenin ekonomisi çökmüştür. Dünyanın En Büyük Depremi

 

Antarktika Kıtası Hakkında Bilgiler yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir