Dünyanın En İyi Korunan Hapishanesi – Adx Florence

By | 7 Kasım 2019
adx florence hapishanesi 300x190 - Dünyanın En İyi Korunan Hapishanesi - Adx Florence

Adx Florence Hapishanesi

ABD’nin Colorado Eyaleti’nde yer alan bu hapishanenin güvenlik seviyesi süper maksimum seviyededir. Dünyanın en korunaklı hapishanesi olarak kabul ediliyor. Yeni Alcatraz da denilen hapishane 1994 yılında açılmıştır.

Hapishanenin kapasitesi sadece 490 kişidir ve şu an içinde 384 mahkum vardır. Bu tesisin içinde yer alan mahkumlar genellikle uluslararası güvenlik riski taşıyan kişilerdir ve günün 23 saati hücrede tutulurlar. Günde sadece 1 saat el ve ayakları kelepçeli olarak izinleri vardır.

Bu hapishanede yer alan mahkumlar birbiri ile yemek yiyemez, konuşamaz ve bir araya gelmeleri her koşulda yasaktır. Hatta iletişime geçilmesin diye odaları dahi ses geçirmez olarak dizayn edilmiştir. Hücrelerin tümü çelik ve kalın betonlar ile özel olarak inşa edilmiştir.

Özel eğitilmiş köpekler, 8 metrelik tel çiftler, uzaktan kumandalı çelik kapı, basınç yastıkları, kameralar, hareket sensörlü lazerler ve daha bir çok güvenlik sistemi ile birlikte güvenlik görevlilerini de atlasalar bile önlerine aşmaları gereken 22 tonluk bir kapı daha çıkıyor.

Burada yer alan mahkumların çoğu Usame Bin Ladin’in danışmanı, yardımcısı, üvey oğlu ve Usame Bin Ladin’le bağlantısı olan kişiler. Bunların dışında ABD’nin Boston şehrinde 2013 yılında bir maraton koşusunda gerçekleşen terör olayını düzenleyen kişiler de bu hapishanede yatmakta.

Adx Florence Hapishanesi ‘nde genel olarak terör olayları ile bağlantısı olanlar, katliam yapanlar, yüzlerce insan öldürmüş seri katiller, hackerlar, özel silahlar icat edenler, CIA’de görev yapmış ancak ülkesine ihanet etmiş ajanlar, ki bazıları Rus veya gizli casuslar gibi bir çok tehlikeli kişi yer alıyor.

Burada şimdiye kadar bir çok isim idam edildi. Çoğu kişi ise bir kaç kez hayat boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Mesela Terry Nichols Oklahoma’da gerçekleşen terör saldırısında 168 kişinin ölümünden sorumlu tutulmuş ve kendisine 161 kez hayat boyu hapis cezası verilmiştir.

Önceki yazım: İsviçre Hakkında İlginç Bilgiler – Yazan Adam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir