Finlandiya Hakkında Genel Bilgiler

By | 8 Kasım 2019

finlandiya hakkinda bilgiler 300x169 - Finlandiya Hakkında Genel Bilgiler

Avrupa’nın göz bebeği ülkesi Finlandiya hakkında bilgiler;

Finlandiya’da Kanada kadar olmasa da çok fazla göl bulunmaktadır. Bu ülke sınırları içinde neredeyse 190 bin göl vardır. Finlandiya’nın Lapland bölgesinde Midnight Sun olarak bilinen ve yaklaşık 2 ay boyunca devam eden bu doğa olayında güneş hiç batmamaktadır. Tabi bu dönemde bölgede bir çok festivaller yapılır.

Ayrıca yine bu bölge farklı aylarda “Aurora Borealis” olarak bilinen doğa olayı Kuzey Işıkları’nı çıplak gözle seyredebileceğiniz muhteşem bir manzarayı gözler önüne serer. Finlandiya dünyanın en fazla kahve tüketen ülkesidir. Bir kişi günde ortalama 8-10 fincan kahve tüketir; bunun sebebi de -40 larakadar düşen sıcaklık olsa gerek.

Bu ülkede eşi benzeri olmayan yarışmalar düzenlenir, bunlardan bazıları; Bataklıkta oynanan futbol turnuvası, Eş taşıma yarışması, beş dakikada kaç adet sivrisinek yakalanır, Nokia’nın düzenlediği en uzağa telefon fırlatma gibi turnuvalar ve daha bir çoğu.

Nokia demişken, bir zamanların büyük markası Nokia bu ülkede doğmuştur ve ilk olarak 1865 yılında kağıt hamuru fabrikası olarak açılmıştır. Ayrıca dünyaca meşhur Angry Birds oyunu da bir Fin tarafından yapılmıştır. Finlandiya, Saunalar ülkesi olarak da bilinir çünkü 5.5 milyonluk nüfusu olmasına rağmen ülkede 2 milyondan fazla sauna bulunur. Geleneksel bir kültür olan sauna neredeyse tüm evlerde vardır.

2010 yılında Finlandiyada internet erişimi yasal hak olarak sayılmıştır ve tüm ülkede internet ücretsizdir ve oldukça da hızlıdır. Nüfusun 5.5 milyon olduğunu söylemiştik, bu nüfusla Avrupa Birliği içinde kilometre başına en az insan düşen ülkedir.

Finlandiyada kumarhaneler yasaldır ancak bu kumarhaneler hükümet tarafından kontrol edilir ve kumarhaneye kalan pay hayır kurumlarına devredilir. Ülkenin milli hayvanı boz ayıdır. Ve dünyanın en temiz suyuna sahiptirler.

 

Aşağıdaki yazılarımızı da inceleyebilirsiniz..

Danimarka Hakkında İlginç Bilgiler

Hollanda Hakkında Genel Bilgiler

İsviçre Hakkında İlginç Bilgiler – Yazan Adam

İtalya Hakkında İlginç Bilgiler – Din – Kültür – Evlilik

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir