Günümüzde Fiber Optik Kablo Teknolojisi

By | 12 Kasım 2019

günümüzde fiber optik 300x192 - Günümüzde Fiber Optik Kablo Teknolojisi

Günümüzde Fiber Optik Kablo

Fiber optik erişim ağları yüksek bant genişliği konusunda zorlayıcı konumdadır. Bu ağlar günümüzdeki ve gelecekteki uygulamalarda en üst seviyede bit aktarım oranı olarak hedeflenmektedir.

Bu FTTX ağlar pasif altyapı için verimli ve ödenebilir bütünsel çözümler sağlayabilmektedir.

Günümüzdeki araştırmalar, lider iletişim uzmanları ve NGA ( Next Generation Access ) içeren projeler ile ilgili deneyimler bizlere fiber optik kablo hakkında detaylı bilgiler sunmaktadır.

Hızlı bağlantı teknolojileri ve erişim şebeke sistemleri ile sunulan bant genişliği ve işlem yoğunluğu günden güne artmakta olup vazgeçilmezliğini ortaya koymaktadır. Günümüzde DSL son versiyonlarını kullandıkları halde zirveye ulaşmış ve zorlanma yaşayan servis sağlayıcıları ve kullanıcılar bulunmaktadır.

Bu çerçeveden bakıldığında taşıyıcılar ve sağlayıcılar bakır tabancı abonelik hatlarının ötesine bakmalı ve tahmini bant genişliği gereksinimlerini belirleyerek kendi erişim ağlarını hazırlamak için zamanında hareket etmelidirler. Bununla birlikte yeni market senaryolarında uluslararası büyük organizasyonlar ve temsilciler gelecek konusunda fiber optik erişim ağlarını sistemlerini desteklemektedir. (FTTX)

Örneklemek gerekirse farklı bağlantı teknolojileri karşılaştırıldığında Ekonomik İşbirliği ve Kalkında Teşkilatı (OECD) FTTH şebekelerinin bant genişliği ve sürdürebilirlik açısından son kullanıcı başına en yüksek performansı sunduğunu belirtmiştir. Ve değerlendirilmeye alınan bütün alternatifler arasında gelecek konusunda fiber optik bağlantının en iyi çözüm olduğunu belirtmişlerdir. (OECD Report 2008)

 

 

Fiber Optik Teknolojisinin Uygulama Alanları  yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir