Category Archives: Her Telden

Kızılderililer Hakkında Bilgiler

Kızılderililer tarihi, uygarlıkları, katliamları hakkında hazırlanmış bilgiler.. Kızılderililer günümüzden 8-12 bin yıl önce Asya’dan (Bering Boğazı üzerinden) Amerika’ya geçmişlerdir. O zamanlar bu boğazda kuzey kutbu buzulları nedeniyle deniz seviyesi düşüktü ve rahatça önce Alaska’ya sonra da güneye indiler. Bu göç arkeolojik kazılar ile kanıtlanmıştır. Kızılderililer binlerce yıl boyunca Amerika’ya hükmetmiş ve oldukça geniş alanlara yayılıp… Read More »

Amok Nedir ? Amok Hastalığı Nedir ?

Amok nedir ?  Amok kısaca insan öldürme hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Amok hastalığı Ceren Özdemir’i öldüren katil Özgür Arduç hakkında psikologlar tarafından teşhisi konulan hastalık olarak da tekrardan gündeme geldi. Amok hastalığına daha çok erkeklerde rastlanıyor. Bu hastalığın çıktığı kişiler genelde psikotik kişiler olsa da hiç şiddet eğilimi göstermeyen kişilerde de amok hastalığına rastlanabiliyor. Amok rahatsızlığına… Read More »

Megane 1 Modelleri Arasındaki Farklar

Megane 1 in en full olan modeli Dynamique’dir. Altta paylaştığım resimdeki janta sahip model. Bu modellere diğerlerine göre daha az rastlarsınız. Bunlarda yarı deri koltuk, beyaz kadran, kapı kolları araç rengindedir. Güneşliklerde yani araç içinde tavandan indirdiğiniz güneşliklerde lamba mevcuttur. Megane 1 RXİ ve RXT de özellik olarak full olan modellerdir. Ancak RXİ ve RXT… Read More »

İkea’nın Kurucusu Ingvar Kamprad Kimdir

İkea’nın Kurucusu Ingvar Kamprad Kimdir ve Başarı hikayesi Ingvar Kamprad 30 mart 1926 yılında İsveç’in Smalandiya kentinde dünyaya geldi. Çocukluğunu Agunnardy kasabası yakınlarındaki Elmtardy adlı çiftlikte geçirdi. IKEA markasının adı da buradan gelir, yaşadığı yerin ve isminin baş harfleri. Ingvar Kamprad Elmtardy Agnunnardy. Ingvar para kazanmaya çok ufak yaşlarda başlamış. Stockholm’den toplu aldığı kibritleri komşularına… Read More »

Efsane Cuma İndirimleri – Muhteşem Cuma İndirimleri

Efsane Cuma – Şahane Cuma – Muhteşem Cuma gibi cümlelerde alışverişte kandırılmaya çalışıldığımız gün aslında insanların sadece alışveriş yapmasını sağlamak için üretilmiş bir gün. Neden böyle diyorum diye soracak olursanız internetten beyaz eşya, mobilya gibi ürünlere yaklaşık 3 – 4 aydır bakıyorum. 3 – 4 ay önceki fiyatlarla hiç bir fark yok. İnternette devamlı alışveriş… Read More »

Vietnam Hakkında Bilgiler

Vietnam hakkında bilgiler Yaklaşık 330 bin kilometre karelik yüzölçümü ile Vietnam’ın haritası S harfini andırmaktadır. Güney Asya’da yer alan ülkenin kuzeyinde Çin, batısında Kamboçya ve Laos, doğusu ve güneyinde Güney Çin Denizi yer almaktadır. Başkenti Hanoi’dir. Milattan önce 3. yüzyılda Çin’den Vietnam’ın orta bölgelerine gelen Viet kabileleri Nam Viet Devletini kurdular. Tarihte bir çok kez… Read More »

Mısır Hakkında Hiç Duymadığınız Bilgiler

Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Mısır hakkında bilgiler.. Mısır 96 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kabalık 13. ülkesidir. Mısır bir Arap cumhuriyetidir. Halkın ise yüzde %81 i Arap, yüzde 18’lik kısmı Kıpti’dir. Ülkenin başkenti Kahire’dir. Yaklaşık olarak 20 milyonluk bir metropol nüfusuna sahiptir. Aynı zamanda Kahire Mısır ile birlikte Afrika ve Arap dünyasının en… Read More »

Kanada Hakkında Genel Bilgiler

Dünyayı daha iyi bir yer yapma konusunda emin adımlarla ilerleyen Kanada hakkında bilgiler.. Rusya’dan sonra dünyanın en büyük 2. toprak alanına sahip olan ülke Kanada’dır. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Yönetim şekli demokrasi ve anayasal monarşidir. Ülkenin ismi Fransız kaşif Jaques Cartier’in yerlileri yanlış anlamasıyla ortaya çıkmıştır. Yerlilerle buluşan Cartier, yerel dilde ‘köy’ anlamına… Read More »

Japonya Hakkında Bir Kaç Bilgi

Japonya Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Japonca adını oluşturan kanji karakterler güneş ve köken anlamına gelir, bu nedenle Japonya “Doğan Güneşin Ülkesi” diye de bilinir. Japonlar için kutsal olan Fuji Dağı aktif bir yanardağdır ancak 3 asırdır volkanik etkinlik göstermemiştir. Japonya, 127 milyonluk nüfusuyla dünyanın nüfus açısından 10. en kalabalık ülkesidir. 600 kilometre kare yüz… Read More »