Hız Testi

İnternet Hız Testi Nedir?

İnternet hız testi hali hazırda kullandığınız bağlantının ne kadar hızlı olduğunu sizlere gösterir ve anlık almaya devam ettiğiniz internet hızını sizlere gösterir. Bu kısımdaki en önemli kısım ise, internet sağlayıcı kurumunuzla sizlerin hangi veri paketleri üzerinden anlaşma yaptığınız ve bu anlaşma gereği sizlere sunulan hizmetle yapmakta olduğunuz internet hız testinin sonuçlarının aldığınız hizmetle paralel olarak gösterilmesidir. İnternet hız testi sizlere indirme (download) ya da yükleme (upload) ve ping durumunuzu göstermektedir. Genel olarak internet hizmeti sunan operatörler sizlere indirme yani download hızı üzerinden anlaşma (taahhüt) sağlamaktadır.

İnternet hizmeti sunan operatörün size sunduğu taahhütle internet hız testinizde çıkan sonuç sizlere vaat edilen hızın sitemizde ki internet hız testi ile aynı ölçüde olması gerekmektedir. İnternet Hız testi nedir nasıl kullanılır ve etkenlerini hep beraber inceleyeceğiz. Evinize gelen internetin hızını ölçmek için internet hız testi kullanmanız gerekmektedir. İnternet Hız testi yapmak almış olduğunuz hizmetin ne kadar olduğunu kontrol etmenize de yardımcı olmaktadır. İnternet hız testinin amacı olarak test aşamasında sadece iki kontrol sağlanır bunlar başlıca; ilk olarak download (veri paketlerinin indirilmesi ve internete erişim sağlanması anlamına gelir) ve upload (veri paketlerinin internet ortamına yüklenmesi anlamına gelmesidir) olarak ayrılmıştır.

İnternet hız testi kelimesini son zamanlarda sık sık duysak da tam manası ile bilmeyebiliriz bunun başlıca sebebi olarak da kullanmış olduğumuz internetin servis sağlayıcılar tarafından net bir rakam ifade edemediklerinden kaynaklı olmasıdır. Servis sağlayıcılarının net ifade edememelerinin sebebi altyapınızın desteklemiş olduğu internetin bulunduğunuz lokasyona gelene kadar veri kaybına ulaşması ve özellikle de internetinizi servis sağlayıcı tarafından yavaşlatılmasıdır. İnternetinizin yavaşlatılmasının sebebi olarak da siz müşterilerini ya fiber internete yada onların belirlemiş oldukları bir üst pakete geçmenizi sağlamaktır. İnternet hız testi yaptığınız da ilk gün gelen görevlinin söylediği hızları almanız ve memnun kalmanız sağlandıktan sonra internetinizin bir süre sonra yavaşlamasının etkeni az önce de belirtmiş olduğumuz durumlar olarak inceleyebiliriz.

İnternet hız testi kullanımında bulunduğunuz o anda ki internet bağlantınızın kaç mbps olduğunu ve mevcut bağlantınızın kalitesini gösteren teste internet hız testi denilmektedir. İnternet hız testinde önemli olarak değinmemiz gereken bazı hususlar mevcuttur. İnternet hız testi yaparak internet servis sağlayıcınızın size hizmet konusunda anlaştığınız hızla aynı anda kullandığınız internet hızının birbirine yakın olup olmadığını görebilmektesiniz. İnternet hız testi yapmış bulunmaktaysanız test sonucu olarak sizlere ping, yükleme ve indirme hızlarını o anlık göstermektedir. İnternet hız sağlayıcı operatörleri sizlere indirme bir diğer adıyla download hızıyla siz değerli müşterilerine hizmet ve taahhüt vermektedir.

Sizler de internet hız testi yaparak size vaat edilen indirme bir diğer adıyla download hızı sonucuna ve size internet servisi sağlayıcınızın taahhüt edilen internet bağlantısı hızını baz alarak internet hız testi sonucunuzu ve bu size aktarımı yapılan internetten doğru bir şekilde yararlanıp yararlanmadığınızı tespit edebilirsiniz. Modem, internet hızı, kablolar ve diğer dış kaynaklı etkenlerden etkilenebildiği için internet hız testini sürekli tekrarlılarla yaparak size sunulan internet sağlayıcı hizmeti servislerine bu sorunun sizden mi ya da internet hizmeti sağlayan firmadan mı kaynaklı olduğunu daha gerçekçi yoldan öğrenebilirsiniz.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hız testi yapmak istediğiniz de ve internet hız testini başlattığınız da ilk öncelikli olarak o anlık bulunduğunuz konum belirlenir. İnternet hız testi için konumunuz belirlendikten hemen sonra da bu konuma en yakın bulunan sunucu bulunur. İnternet hız testi konumunuz ve sunucu bulunduktan hemen sonra ise konumunuza en yakın sunucunuza bir sinyal gönderilmektedir. Bu sinyali genel olarak ping olarak adlandırılır. Bu sinyalin gönderilmesi akabinde sunucunuzdan bulunduğunuz konuma bir yanıt sinyali gönderilir. İnternet hız testi ise bu olayı konumunuzdan gönderilen sinyal ile bulunduğunuz konuma sunucudan geri gönderilen sinyalin hızının ölçümünü yaparak sizlere internet hız testinizle alakalı sonucu sizlere göstermektedir.

İnternet hız testi ile alakalı sinyal aktarımı karşılıklı olarak yapıldıktan hemen sonra internet hız testiniz için internet indirme hızınızla alakalı bir internet hız testi başlatılır. Bu işlemlerin devamında sizin bulunmakta olduğunuz konumla sunucunuz arasında bu sefer birkaç sinyal gönderilerek sunucuyla etkileşim kurulmaktadır. Bu etkileşimlerle birlikte sizlerin bulunduğu konumda küçük veri parçacıkları indirmeye başlanır. İnternet hız testiniz de belirlenmesi aşamasında bulunduğunuz konumda ki cihazınızın bu indirilen küçük verileri ne kadar süre de tespit edildiği incelenmektedir. Aynı zamanda internet hız testiniz de veriyi elde ederken kullanılan küçük veri miktarları da göz önüne alınarak sizlere internet hız testiniz internet indirme verilerinizin sonucu sizlere iletilir. Internet hız testini ideal internet hızı konumuza ve çevrenizdeki Kullanıma göre değişkenlik gösterebilir bu duruma örnek verecek olursak sık sık videolar izleyip canlı yayın yapıyorsunuz düşük bir internet hızı sizin için yeterli olmayacaktır.

Eviniz veya iş çal iş ortamınızı alanını alanı için ideal İnternet hızını belirlemeye çalışırken ortamda internet kullanacak kişi sayısını ve bu kişilerin yapacakları internet kullanımı ve veri indirme miktarını ele alarak internet hizmeti sağlayıcınız ı seçebilirsiniz internet hız testi konusunda video izlemek internette gezinmek gibi eylemlerin internet hızınızı belirli bir miktarda etkilese de indirme hızınızı internet hızınıza oranla pek fazla etkilemektedir internet hız testinde internet indirme hızınızı etkileyen hususlar sık sık ve genel olarak büyük dosyalar yani oyun gibi büyük dosyaları indirme işlemleridir bu konuya örnek verecek olursak 10 GB büyüklüğündeki bir dosya 5 mbps internet hızıyla indirmek çok aşırı kullanım ve diğer etkenler göz önünde bugün durulmadı takdirde bu ve buna benzer dosyalarını indirme süresi ortalama 4-5 saat kadar sürebilmektedir

İnternet indirme hızı da alakalı sürekli büyük boyutlu dosya indirilen internet ağları için 5 mbps hız miktarı çok düşük kalabilir internet hız testinde genel itibarıyla bakıldığında 8 mega bit internet hızına sahip olduğunuzda hızlı bir şekilde internette gezilebilir belli bir çözünürlükteki videoları gönül rahatlığı ile görüntüleyebilirsiniz internet hızınız ile alakalı canlı yayınlar ve yüksek çözünürlüklü videoları izlemek yayın yapmak gibi eylemler ise 5 ve 8 mbps internet hızının yetersiz gelmesine neden olabilir bu ve bunun gibi durumlarda 5 ve 8 mbps internet hızları üzerinde gerekli olan internet hızının ihtiyacını beraberinde getirmektedir. İnternet hız testinizle alakalı fiber altyapı teknolojilerinin gelişmesi de eskiye göre internette daha yoğun kullanım ve eylemlerin yapılması ve benzeri durumları 16 mbps ile 50 mbps arasındaki internet hızı kullanımı seçeneklerinin daha sık ve aşırı tercih edilmesine olanak sağlamıştır.

İnternet Hız Testi Yapılırken nelere dikkat etmek gerekir ?

İnternet hız testinizde doğru sonuçları almak istiyorsanız modemi testinizi başlatmadan önce kapatıp açmanızı tavsiye ederiz. Sebep olarak modeminiz uzun süre kesintisiz olarak bilgisayarınızla eş süreli çalıştığı için bilgisayarınızı Ram veya işlemci gibi donanımlarını fazla çalıştığı için bu donanımları fazla yorar. Yani internet hız testinizi yapmadan önce modeminizi kapatıp en az bir 10 saniye bekledikten sonra tekrar açarak kendine gelmesini bekleyip devamın da internet hız testini yapmanız gerekmektedir. Devamında ise yüksek veri alışverişi yapan siteleri veya programları kapatmalısınız. Bilgisayarında telefonunuzda veya kablosuz olarak bağlı olan cihazlar da hali hazırda çalışan download programları, torrent uygulamaları gibi internet hız testinizi olumsuz etkileyebilecek uygulamaların kapalı konumda olduğundan emin olmalısınız.

Çünkü bu tür uygulamalar internet hız testinizi olumsuz etkileyecektir. Bu sebeplerden ötürü bilgisayar veya bağlı olan cihazlarda bu programların kapalı konumda olması internet hız testinizin daha sağlıklı sonuçlar verecektir. İnternet hız testinizi etkileyen etkelere devam edecek olursak internet hız testi yapacağınız sayfa dışında bütün siteleri program ve uygulamaların kapalı konuma getirin ya da pasif konuma alarak internet hız testinizi başlatın. İnternet hız testi yaparken arka planınızda çalışan uygulama veya programlar olabilir bunların kapalı (pasif) konuma gelmediği taktirde internet hız testi sonuçlarınızı olumsuz etkileyen nedenler ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden dolayı internet hız testi hariç arka planda olan bütün uygulama ve programları kapatmanız gerekmektedir.

Bir diğer neden olarak bilgisayarın internet hız testi yapacağınız modemin sadece sizin bilgisayarınız tarafından kullanıldığından emin olunuz. Başka kablolu kablosuz modeminize bağlı cihazlar mevcutsa bu durum internet hız testi sonuçlarınızı etkili bir şekilde almanıza olumsuz neden oluşturacaktır. Bu cihazları siz kullanıyor olsanız bile bu cihazlar modeminize bağlı konumda bulunduğunda o cihazların arka planında çalışan program ve uygulamalar internet hız testinizin yine olumsuz sonuçlar verebilir. Bu nedenden dolayı modeminize bağlı farklı cihazların olmadığından emin olduktan sonra internet hız tesinizi yapabilirsiniz. Bir diğer etken olarak modeminiz ve cihazınız arasında kablolu veya kablosuz mesafenin yakın olduğundan emin olunuz. Modem ve bilgisayarınız arasında ki mesafe uzaklığı modeminizin sizlere sunduğu sinyallerin karışmasına neden olabilir. En doğru sonuçları almak istiyorsanız internet hız testine başlamadan önce internet bağlantısını ölçmek istediğiniz modem ile cihazınız arasındaki mesafenin yakınlığına ve arasında herhangi etkileyici bir etken olmadığını dikkat ettikten sonra internet hız testinizi yapabilirsiniz.

İnternet Hız testi yapmak için öncelikle yapmanız gereken ilk şey ağa bağlı hiçbir cihaz bulunmamalıdır. İnternet Hız testi yapmak için en önemli kurallardan bir tanesi ağa kablo ile bağlanabilecek bir bilgisayar yada testi yapabileceğiniz bir cihaz gerekmektedir. İnternet Hız testi için bağlamış olduğumuz bilgisayarı sadece kablo ile bağlamak gerekmektedir aksi takdirde kablosuz bağlantı ile bağlanan bir cihaz da kesin sonuç alınamaz. Hız testinde aksi takdirde veri paketi kaybı yaşanmaktadır bu da internet hız testinin tam doğru sonuç vermesine engel olabilir. İnternet hız testi yapmadan önce gereken en önemli etken gelen ağa sadece internet hız testi yapacak cihazın bağlı kalmasıdır. İnternet hız testi yapılırken dikkat etmeniz gereken nedenlerin en önemlileri altyapınıza uygun olan modemlerin seçilmesidir.

Seçmiş olduğunuz modemlerin arayüzünden almış olduğunuz internetin hız testinin sağlıklı olduğunu görmek için ayarların düzgün yapıldığına dikkat etmelisiniz. Modem arayüzünden yapmış olduğunuz ayarlar internet hız testinde büyük bir rol oynadığını ayarlarını düzgün yaptığınızda hız testindeki değişikliği gözlemleyebilirsiniz. Modem kurulumunda yapılan hatalardan birisi de kullanmış olduğunuz kablolar ve eski tip yıpranmış kablolardır. Kullandığınız kablonun kırık yada kesilmiş olmadığına dikkat etmek gerekir. Kırılmış yada kesilmiş kablolar interneti aktarmada daha yavaş ve veri kaybı yaşatacağından dolayı internet hız testi sonucunuz doğru olmayacağından emin olabilirsiniz.

İnternet Hız Testi nasıl Arttırılır?

İnternet hız testini artırmak için öncelikle bağlı olduğunuz operatörün size nasıl hizmet sağladığını öğrenmeniz gerekir. Operatörün sunduğu hizmet eğer düşükse öncelikle bağlı olduğunuz operatörün müşteri temsilciliği ile görüşüp internet mbps hızınızı artırmayı talep etmelisiniz. Eğer operatörün size sunduğu hizmet yeterliyse ve siz paketteki hızı alamıyorsanız bu durumu iyileştirmek için bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Öncelikli olarak iyileştirme işlemi için evinizde bulunan internet bağlantınızı kontrol edip gerekli olan kablo vs iyileştirmeleri yapmanız gerekmektedir. Eski, işlem görmüş kabloların yerine daha yüksek verim alabileceğiniz kablolama sistemine geçiş yapmanız gerekmektedir. Devamında operatörün size sunduğu hizmeti modeminiz destekliyor mu kontrol edip eğer etmiyorsa modeminizi değiştirmenizde yarar sağlayacaktır.

İnternet hızını artırmakta en etkili, köklü ve değişmeyen etken kablolu internet kullanmaktır. Doğru, wifi (kablosuz internet) kullanmak gerçekten çok rahat ve konforu yüksek. Ancak interneti en etkili şekilde aktarımı sağlayan bağlantı Ethernet kablosudur. Bu nedenden dolayı sürdürülebilir en etkili çözüm yine Ethernet kablosudur. İnternet hız testi yapmadan önce cihazınızı modeme kablo ile bağlamanız kablosuz bağlantıdan daha verimli olacağını belirtmekte fayda olduğunu görüyoruz. Kablo ile bağlanan cihazlarda net sonuçlar alındığını tarafımızca test edilmiş olup kablosuz bağlantılarda veri kaybı yaşandığı da gözlemlenmiştir.

İnternet Hız Testi sonuçları nelerdir ne anlama gelir?

İnternet hız testi sonuçları ne anlama gelir? konusunu ele alırsak internet hız testi yapmak günümüzde gelişen teknoloji sonucu internet alt yapısı fazlasıyla gelişti ve alt yapı hizmetini test etme eylemi de buradan gelmektedir. İnternet hız testi yaptırmak almış olduğunuz hizmeti de bilmek anlamına gelir bu nedenle bilinçli insanlar hız testlerini yapıp aldıkları hizmetin doğruluğunu kontrol ederler. İnternet hız testini artık ilk almış olduğunuz an da kuruluma gelen görevli kurulumu bitirip internet hız testini yapıp sizlere de gösterir. İnternet hız testi yaparak internetiniz de oluşan problemleri gidermeye çalışabilirsiniz. İnternet hız testi sonuçları problemlerin nerelerde olduğunu doğru olarak göstermeyebilir.

İnternet Hız testinde Mbps Nedir?

İnternet hız testinde açılımı mega bit per second olan Mbps, anlık aktarılan veri sayısın mega bit türünden sizlere sunum şeklidir. İnternet hız testi verisinin standart hız veri birimidir. Bizlere anlık ne kadar mega bit veri aktarıldığını gösterme şeklidir. İnternet hız testinde indirme hızı ve internet hızı verilerinde bizlerin sıkça karşısına çıkmaktadır. İnternet hızı testi genel olarak herkesin belirttiği gibi genellikle bizlere Mbps olarak aktarılırken, indirme hızı ise küçükten büyüğe KB/s ya da MB/s olarak hizmet ekibi tarafından ifade edilir. İnternet hız testi sitemizde internet veri hızlarına göre saniye de ne kadar veri aktarımı olduğu hakkında veya indirme hızınızın ne kadar olduğunu bulabilirsiniz. İnternet hız testinde mbps (Mega-bit per second) hızı belirmeye yarayan birimdir. İnternet hız testiniz kullanımı bu birimle gösterir. İnternet hız durumunu operatörlerinizin size aktarmı bu şekilde sağlanır.

İnternet Hız testinde Packet loss nedir?

İnternet hız testinde Packet loss en basit ifade şekli ile ağ ortamında geçerli olan paketin hedefine ulaşmadan önce çalınmaları durumu olarak ifade edilebilir. Packet loss olma durumunun bir çok nedeni vardır. Başlıca nedenleri olarak; aşırı kullanılmış cihazlar, hatalı yapılandırma, bağlantı sıkışıklığı, saldırı, kablolu ve kablosuz ağ olarak sıralandırılabilir. Aşırı kullanılmış cihazları açıklayacak olursak packet loss’un başlıca nedenlerinden bir tanesi de aşırı kullanılmış ciharlardır. Bu olay cihazların tasarlandığı kapasitenin dışında aşırı yoğun çalışması durumun da çalışması anlamına gelmektedir. Operatörün sunduğu hizmette olan ağda verilen hizmetin üstünde işlendiklerinde daha hızlı performans gösterirler.

Bu şekilde olan durumlarla başa çıkabilmek için çoğu cihazların hazırlanıp yerlerine ulaştırılıncaya kadar geçici süre olarak paketleri tuttukları ara bellekleri (hafızaları) bulunur. Bu durumla beraber oluşan aşırı kullanılan bir cihaz durumunda tampon genellikle hızlı bir şekilde bellek dolar ve fazla paketlerin düşmesine neden olacaktır. Çoğu zaman cihazın normal (yoğun olmayan) çalışma süreleri genelince sürekli iyi bir performans sağlamasıdır ancak sürekli (yoğun) çalıştığı dönemlerde genelde cihazın yüksek CPU kullanması durumunda belirgin gözüken performansta anlık görülen bir düşüş görülecektir. İkinci konu olarak; Hatalı yapılandırma; Packet loss’a ikinci sebep olan problem de yanlış (hatalı) konfigürasyondur. Yani,

İnternet Hız testi ortalama kaç olmalıdır?

Evde veya ofisimizde internet kullanımımızın büyük oranı anlık olarak izlediğimiz filmler, dinlediğimiz şarkılar, diziler, videolar ve oynanan oyunlar. Özellikle son zamanlarda aşırı yaygınlaşan ve kullanmayı artırdığımız online dizi ve film izleme alanları sayesinde insanların internet ihtiyaçları ve internet site trafikleri geçmişe oranla oldukça artmıştır. Kullanımı rahat internet hızınıza karar vermenize bu yazının devamında vereceğimiz iki ana etkene dikkat edilmesi gereklidir; Evinizde interneti kullanım sağlayan kişi sayısı ve İnternet kullanımı yapacak kişilerin interneti kullanım ve indirme (Download) miktarlarıdır. Dizi, film ve video izlemek haricinde internet üzerinden sürekli olarak mb yüksek indirmeler (download) de yapıyorsanız internet hızınızı bu süreçte indirme hızınız da etkilemektedir.

Örneklendirme yapacak olursak; Herhangi bi oyun sitesinden 10 mbps hızda 20 GB’lik bir oyun indirmek ortalama 4-5 saat sürmektedir, 100 mbps hızındaki ve kullanımı az olan bir modemde bu süre ortalama 15 ila 20 dakikaya düşmektedir. Genel olarak durumu ele alacak olursak, 8 Mbps gibi bağlantı hızında web’de gezinebilir ve mail göndermek gibi sıradan internet işlerinin çoğunu rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Bu tür durumlar için yüksek seviyeli internet hızına ihtiyaç yoktur. Ancak video oyun, dizi, film, canlı yayın veya görüntülü konuşma gibi durumları sık yapıyorsanız bu internet hızı sizler için yeterli olmayacaktır. Bu durumun önüne geçebilmek için internet hız testinizi sıklaştırıp daha yüksek seviyeli internet hız paketlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bugünlerde ülkemizde, 16 Mbps- 50 Mbps hız seviyeleri arasında ki internet paketlerini operatörler ideal olarak hizmete sunmaktadır.

İnternet hızınız neden yavaşlar?

İnternet hızınızda genellikle değişkenlik gösterebilecek durumlar oluşabilir ve internet kullanımınız yavaşlayabilir. Bu değişkenliklerin birçok değişkenlik gösteren nedeni olabilir. Bu nedenlerden başlıca bahsetmek gerekirse; Altyapı sorunu, Bilgisayar sorunu, Çok sayıda programı aynı anda çalıştırmak, Farklı bağlantı türleri, Modeminizin konumu, Bulunduğunuz ortamda kablosuz ağ bağlantı sayısı, İnternet sitesi yoğunluğu ve internet kullanım saati vs olarak nitelendirebiliriz. Bu nedenleri açıklamasını yapmamız gerekirse de şu şekilde sıralayabiliriz;
Altyapı Sorunu; internet hızı testinin sonucunun yavaş çıkmasının nedenlerinden bir tanesi ve etkili nedenlerinden başlıcası da altyapı sorunudur.

Bulunduğunuz yere interneti getiren kablolar eski veya arızalı da olabilir eğer böyle bir şüpheniz varsa hemen müşteri temsilcinizle irtibat kurup bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
Bilgisayar Sorunları; casus yazılım ve virüsler, bilgisayarınız bulunan bellek miktarı, sabit disk alanı ve durumu internet hız testinizin düşük çıkmasına ve sizlere olan internet etkileşiminin düşük olmasına neden olabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için anti-virüs programları ya da virüs ve casus yazılımlara karşı olan programları kullanabilirsiniz.

Çok sayıda programı aynı an da çalıştırmak; Bilgisayarınızda aynı anda çok fazla program, oyun ve uygulama çalıştırmak internet hız testinizin düşük çıkmasına ve bilgisayarınız olumsuz etkilemesinin nedenlerindendir. İnternet hız testinizi yükseltmek için çok fazla bilgisayarınızda uygulama ve programı aynı anda çalıştırmamalısınız. Ayrıca farklı oyun, program ve uygulamaları kapalı konumda olduğundan emin olup o şekilde internet hız testini yapmalısınız.

Farklı Bağlantı türleri; İnternet bağlantınız, kullandığınız hizmetin sunduğu bağlantı türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. DSL, çevirmeli bağlantı veya kablolu internet seçeneklerinin arasında en hızlı ve en etkili olan kablolu internet bağlantısı olacaktır. Bu tür bağlantılar içinde bakır bağlantı kablolama yöntemine alternatif olarak piyasaya sürülen fiber optik bağlantı hizmeti kullanıldığında ise internet hızı diğer kablolama şekillerine göre daha iyi bir performans sergileyecektir. Problem çok geniş bir bağlantılı hatta değilse sadece size ait olan apartmanınızda evinize gelen bağlantılarda bir sıkıntı varsa bu durum normal durumlara göre biraz daha geç fark edilebilir.

Bu durum ele alındığında arıza kaydı oluşturularak ve teknik birimlerde görevli ekiplerce sorunu daha sonrasında detaylı olarak ele alınacak ve inceleyerek çözüm odaklı hızlı bir çalışma gerçekleştirebilirler.
Modeminizin Konumu; Ofisizinizde veya evinizde modemin bulunduğu konumu, internet hızınızı etkileyen önde gelen sebepleri arasında yer alır.

İnternete bağlı bulunduğunuz cihaz ile kullanımını sağladığınız modem arasında ki mesafe, duvar kalınlığı ve duvar sayısı da internet kullanım hızınızı olumsuz olarak etkilenmesine ya da bağlantı kopması gibi sorunlara neden olabilir. Bu ve buna benzer sorunlarda kablosuz modeminize ek olarak yönlendirici (router, wifi extender) gibi extra ürünleri kullanarak bu yönlendiricileri internete bağladığınız cihazları daha yakın bir alana bırakabilir ve bu şekilde internet hızınızda yaşadığınız problemleri ortadan kaldırabilirsiniz.

İnternet hız testini sağlıklı yapabilmek için modeme bağlı test cihazı haricinde hiçbir cihaz olmaması gerekmektedir. İnternet hız testinin tam doğru sonuç alınabilmesi için altyapınızdan almış olduğunuz internetin modeminiz tarafından desteklendiğinden emin olmalısınız.

Bulunduğunuz ortamda ki kablosuz ağ bağlantı sayısı; Bulunduğunuz bina da sokakta veya konumda kaç tane kablosuz ağ olduğu sayısı da bu internet hız testi sonucunu olumsuz yönde olumsuz etkileyecektir. Eğer kullanım sayısı onlarca hatta yüzlerce kablosuz ağın bir arada bulunduğu bir alanda yaşıyorsanız internet hızınızdan tam olarak sonuç alamıyor olabilirsiniz.

İnternet sitesi yoğunluğu ve İnternet kullanım saati; Kullanmak istediğiniz internet sitesinin kullanım yoğunluğu (sıklığı, çokluğu) bu internet hızı siteye aynı anda çok aşırı insan ulaşım sağlamaya çalışıyorsa o sitenin erişimi diğer kullanıcılar gibi sizi de olumsuz olarak etkileyecektir. Bu duruma ek olarak internet hız kullanımının çok yoğun olduğu saatlerde de internet hız testinin diğer saatlere oranla internet hız testiniz düşük çıkacaktır. Bu saat aralıklarına da gün içerisinde internet hız testinizi yapmadan önce dikkat etmeniz önemlidir.

İnternet hız testinizi günün en sakin saatleri arasında yapmaya özen göstermelisiniz. İnternet hız testinin en verimli olduğu saatler bulunduğunuz altyapıyı en az kullanım sağlandığında test etmektir. Altyapı yoğunluğundan kaynaklı sorunlar ve veri paketlerinin gecikmesi durumu yapmış olduğunuz internet hız testinde sağlık sonuçlar elde etmenizi engellemekle kalmayıp sizleri de yanlış bilgilenmenize neden olabilir.

İnternet Hız testinde altyapı nedir?

Değerli ziyaretçilerimiz siz nerede web sitemize uğrayıp hız testi sayfamızda vakit geçiriyorsanız tek yapmanız gereken internet hız testi sayfamızdan hissettiğinizi sorgulamak ve size verilen sonucu tekrar tekrar teyit etmek çünkü internet hız testi gün içerisinde saatler dakikalar arasında farklılık gösterebilir.
İnternet hız testinizi tek tuşla yapmak çok kolay internet hız testi sayfamızdan hız testinizi hemen tıklayarak hız testini başlatarak yapabilirsiniz sizde anında internet hız testi sonucunu almak istiyorsanız hemen nasıl testi sayfamızı kullanın sonucunuzu alabilirsiniz.

İnternet hız testi gün içerisinde internet hızının farklılıklar göstermesi sebebiyle bazen doğru sonuçlar vermeyebilir, bu nedenle hız testinizi yalnızca bir kere değil birden daha fazla yapmanız gerekebilir hız testi yapmak için ve doğru sonuç almak için kız testinizi birden fazla kez yapmanız gerekebilir.

İnternet hız testi en önemli etkenlerinden bir tanesi servis sağlayıcılarının bulunduğunuz konumda altyapılarının ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır. İnternet hız testinde modeminizin alt yapıyı ne kadar destekleyip desteklemediği de çok önemlidir. İnternet hız testinde alt yapıyı kurmaya gelen görevlilere nasıl bir modem seçebileceğinizi sorup daha sonrasında altyapıya uygun bir modem satın alabilirsiniz. İnternet hız testinde kullanılan altyapı uygun modemlerden bir tanesi de fiber kabloları destekleyen modemlerdir.

Fiber bir alt yapıya sahip olan eviniz ya da ofisimiz fiber modem dönüştürücüleri ile birlikte size daha hızlı ve sorunsuz bir internet hizmeti sağlayacağını bilmelisiniz. İnternet hız testinde en önemli etkenlerden biri olarak altyapının güçlü olması gerektiğini belirttik fakat bulunduğunuz konum itibari ile gelişen teknoloji sonucu her yere internet gelmiş durumda fakat yüksek hızlara hala çıkabilen yerler ülkemizce kısıtlı olmaktadır. İnternet hız testinde bulunduğunuz lokasyonun etkisi büyük denilebilir, tabi kullanmış olduğunuz modem ve router gibi cihazlarınızın bu altyapıyı destekleyecek kadar iyi olması şartıyla.

İnternet nasıl hızlandırılır?

İnternetiniz zaman zaman yavaşlayan hız sorununuzu cihazınız üzerinden yapabileceğiniz bazı değişiklikler ile düzeltebilirsiniz. Bunları sıralamamız gerekirse; Modeminizi yeniden başlatın; uzun süreli çalışan modem genellikle internet hız durumunda yavaşlamalar görülebilir. Eğer bu ve buna benzer internet hız problemi yaşıyorsanız modeminizi kapatıp açmanız size gerekmektedir. Bu işlem çok basit olmakla birlikte modem cihazınızın üstünde bulunan power düşmesine basarak ve minimum olarak 30 sn gibi bir süre bekledikten sonra modeminizi tekrar aktif hale getirdiğiniz bu durum internet hız testinizi düzelme de sizlere yardımcı olabilir.

Modem restart attığınızda modeminizin üstünde açık olan bütün ışıkların kapalı konuma geldiğinden emin olmalısınız eğer nasıl restart atılacağını bilmiyorsanız lütfen prizden modem adaptörünü çıkartmanızda aynı restart işlemini uygulayacaktır. Modeminizin adaptörünü prizden çıkarttıktan sonra da en az 30 saniye bekleyip tekrar adaptörü prize takmanız halinde modeminiz 3-5 dakika aralığında yeniden internet hizmetini sizlere sunmaya başlayacaktır. Modeminizin açıldığını modeminizin üstünde bulunan ışıkların yanıp söndüğünü takip ederek size internet hizmetine devamlılığını bu şekilde takip edebilirsiniz.

Virüs taraması yapabilirsiniz. Yeni modem alarak onu kullanmaya başlayabilirsiniz veya etkili Wİ-Fİ şifresi kullandığınızdan emin olmalısınız, Cihazınızda kullandığınız tarayıcınızda çok aşırı favori olmadığından emin olmalısınız, Sizler içinde uygunda Wİ-Fİ değil de Ethernet kablosu kullanmalısınız, masaüstünüzde temizlik yapmalısınız. İnternet hız testi sonucunuzun hızlı çıkmasını istiyorsanız yapmanız gereken kullanmış olduğunuz altyapıyı gözden geçirmek olmalı. Altyapının yeteri kadar güçlü olduğunu öğrendiğiniz de ya da iyi olduğundan eminseniz yapmanız gereken bulunan altyapıyı kaç kullanıcın ortak olduğudur.

İnternet hız testini etkileyen en önemli kurallardan biriside altyapıyı kaç kişi ile paylaştığımızdır. İnternet hız testinde sonuçların güzel çıkmasını yani internetinizi hızlandırma durumunu en basit şekilde nasıl hızlandırabilirsiniz bu konu hakkında siz değerli internet kullanıcılarını bilgilendirmek bizlerin bir görevi olarak görmekteyiz. İnternet hız testinde sürekli yüksek hızlarda kalmak da yüksek hızlara çıkmak kadar önemli bir konudur. İnternet hız testin de internet nasıl hızlandırılır konusunu ele alacak olursak yapmış olduğumuz deneyimler, gözlemler sonucunda yapılması gerekenlerin doğru şekilde tamamlanması siz kullanıcıların tam verim alması her zaman önemli bir etkendir. Yeni nesil modemler evinize geldiklerinde 2 tane ağ bağlantısı görebilirsiniz, bunlardan birisi normla hattınız olmaktadır diğeri ise 5G olarak görebilirsiniz.

İnternet hız testinde 5G’nin önemi nedir?

İnternet hız testinde 5G önemi son dönemde en çok dile getirilen teknoloji olarak nitelendirilmektedir Peki internet hız testinde 5G veri alışveriş hızında ve iletişim cihazlarında Devrim yaratacağı konuşulan 5G teknolojisi nedir?
Internet hız testinde 5G mobil cihazların kullandı hücresel ağlar da bulunan teknolojik altyapının yeni kurallar ve uğraşlar ile yeniden yapılandırılması olarak adlandırılmaktadır bu durum radyo frekansları işlemciler ve antenlerin kullanılma şeklinde yapılan değişimler ve kapasite yükseltici yeni eklemeleri ele alabiliriz.

İnternet hız testinde 5G 1970’lerden bu yana farklı şirketlerin mühendisleri hücresel veri ağların yapılandırılması için bulunmakta olan standartlar üzerinde anlaşmak da ve altyapı noktasında belli bir beraberlik içerisinde hareket etmektedir iletişim cihazları da bu altyapı standartlarına ve beraberliğe uygun şekilde üretilmektedir. Internet hız testinde 5G genel olarak ele alındığında her 10 yılda bir gelişen teknolojiler açısından daha fazla verim alabilmek ve şirketlerin bizlere daha iyi hizmet sunabilmek için bu ve bunun gibi altyapı kodları ve malzemeleri her geçen gün değiştirilmekte ve geliştirilmektedir.

İnternet hız testinde 5G hizmete sunulan bu altyapının 5 kez değiştirilmesi ve güncellenmesi anlamına gelmektedir internet hız testinde 5G genel olarak bu alt yapı her değiştiğinde ve güncellendiğinde tüketicilere bu Alt yapıya uygun yeni cihazlar alması gerekmektedir internet hız testinde 5G eşkıya göre değişim Fazla hızlı olmadığı için bu gibi güncellemelere geçiş süresi de uzun yıllara yayılmaktadır. Internet hız testinde 5G yaklaşık olarak şu anki günümüz şartlarında kullanılan 3G nin tamı tamına 25 katı hızlı yani 1 gbps hızında güncellenmiş bir teknoloji olduğunu dile getirebiliriz. 1 gbps anlık internet hızıyla 1 GB veriyi ortalama bir iki saniye içerisinde indirebilirsiniz. Internet hız testinde 5G sayesinde akıllı telefonu kablosuz bağlantı wi-fi bağlantısı ile TV’ye bağlayacak ve telefonda oynattığını 4K filmi Bulunduğunuz ortamda veya salondaki televizyonunuzda izleyebileceksiniz.

İnternet hız testinde 5 G’yi bir diğer yanı ile ele alırsak bunu izin veren telefon hiç yorulmadan sizleri 1 gigabyte saniye hızında siz değerli müşterilerine internete bağlayacaktır internet hız testinde 5G Tabii ki Sadece sizleri değil Herkese internete hızlı bir şekilde bağlayacaktır internet hız testinde 5G akıllı evdeki tüm eşyaları akıllı prizleri akıllı lambaları ve evinizde bulunan mobil ve bilgisayarlarınızda internette bağlayacaktır internet hız testi nizde 5G teknolojisini hedefe Evinizdeki tüm cihazları monitör ve televizyonları halihazırda kullanmış olduğunuz akıllı telefonunuza bağlamak ve aynı zamanda 1 gigabit saniye ile internete girmenizi sağlamaktadır internet hız testi nizde 5G Geçtiğimiz günlerde düzenlenen mobil dünya kongresinde şirketler bu büyük hedeflerini açıklamaktadır.

Internet hız testinde 5G ile 4G arasındaki farkları ele alacak olursak yeni nesil bir kablosuz teknolojiye geçiş yapıldığında en dikkat çeken özellik internetin hızı olmalıdır 5G ağları 10 gigabit ile 20 gigabit Lig hız potansiyeline ulaşabilecek konumdadır 5G 4G ağlarının hızlarını geçmekle yetinmez ken aynı zamanda birçok insanın evine gelen kablolu internetten de çok daha verimli ve hızlıdır internet hız testinde 5G fiber optik bağlantıları rakip olacak düzeyde ağ hızı hizmeti sunmaktadır.

İnternet hız testinde 5G nin sunduğu en önemli özellik hızdır fakat diğer sunduğu özelliklerden bir tanesi de av gecikmesinde azalma sağlamasıdır yani pingi en az düzeylere indirmesidir. Internet hız testinde 5G telefon ile karşı sunucu arasındaki verilerin iletilmesi sırasında geçen süreyi diğer sunulan hizmetlere nazaran Bir Hayli azaltmaktadır ve veriye ulaşımın diğer hizmetlere göre daha hızlı kullanılmasını sağlamaktadır internet hız testinde 5G a gecikmesi birçok etkene bağlıdır fakat 5G ağları ideal koşullarda 4 g’ye kıyasla 60 ila 120 kat daha düşük gecikme gibi sonuçlar vermektedir bu gecikme hızlarını ele alırsak sanal gerçeklik gibi bir dizi uygulamaları da günümüz şartlarında kullanılabilir bilir Hale getirmektedir.

İnternet hız testinde 5G dünyanın birçok yerinde 5G geçilmesine başlansa da Türkiye’de günümüz şartları için 5G bulunmamakta ve kullanılmamaktadır fakat günümüzde bulunan Covid 19’a rağmen 5G teknolojisini farklı ünitelerde geliştirme çalışmaları kesintisiz devam etmektedir internet hız testinde 5G ülkemiz genelinde kullanımına başlanacağı tarih 2001 yılının ortalarında kullanılması beklenmektedir fakat tüm ülkenin genel olarak kullanabiliyor olması için 2022 yılını beklemesi gerekmektedir bazı şirketler internet hız testinde 5 G’yi kendi içinde deneme sürümü için Kullanıma çıkart salarda 5G kullanımı için halka sunulan herhangi bir sistem bulunmamaktadır.

Pandemi döneminde de ön plana çıkan sistemlerden bir tanesi de iletişim kullanımında olanak sağlayacak altyapı sistemidir iyi bir altyapı ve baz istasyonları kurulumları başlanarak internet hız testinde 5G ülkemiz genelinde halka açık Hale getirilmeye çalışılmaktadır. Internet hız testinde 5 G ile Uzmanlar hayatımıza birçok yeniliğin girmesini öngörmektedir internet hız testinde 5G telefon dışında Otomotiv eğlence sağlık ve hizmet gibi birçok sektörde de köklü değişikliklerin Kapısını aralamak tadır internet hız testinde 5G en önemli yenilik olarak mobil veriler konusunda beklenirken Şimdikine göre daha çok mobil verinin kontrolü ele alınmaktadır internet hız testinde 5G bu yeni nesil teknoloji ile insanlar evler şeyler ve daha birçok kullanım alanı yüksek hızla birbirlerine bağlanmaktadır.

Hız Testi 2022

İnternet hız testinde 5G bugüne kadar sunulmuş olan bütün hizmetlere nazaran yüksek hız getirmektedir internet hız testinde 5G için farklı ülkeler hız denemeleri için simülasyonlar yapmaktadır internet hız testinde 5G için ABD’li mobil operatör Verizon yapmış ve yapmakta olduğu testlerde 1096 mbps lik gibi kızlara ulaştığını duyulmaktadır internet hız testi 5G ülkemiz genelinde 5G denemesi Turkcell tarafından gerçekleştirilmektedir Turkcell tarafından yapılan testlerde 2.283 gb gibi hızlara ulaşarak dünya genelinde rekor kırmıştır internet hız testi 5 G ile 2 GB çok basit bir anlatımıyla 2 saatlik bir filmin 7 saniyede indirilebilmesi ne olanak sağlaması anlamına gelmektedir

İnternet hız testinde 5G şimdiki akıllı telefonlar ile bu hızdaki internetin kullanılabilmesi için mobil operatörlerin ülkemiz genelinde vermiş olduğu hizmet büyük önem taşımaktadır internet hız testinde 5G ülkemiz genelinde hala mobil cihazların çekmediği bölgeler olduğu ele alınacak olursa bu konuda ülkemiz genelinde hızlı adımlar atılması gerektiğini oldukça net bir şekilde ifade edilmektedir internet hız testinde 5G kullanıcı yoğunluğu da mobil veri hızını genel olarak etkileyen faktörler arasındadır bu nedenlerden dolayı 5G baz istasyonu kurulum yerlerinin ülkemiz genelinde nüfus yoğunluğu dikkatli bir şekilde ele alınarak belirlenmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir