Hollanda Hakkında Genel Bilgiler

By | 7 Kasım 2019

hollanda hakkinda ilginc bilgiler 300x169 - Hollanda Hakkında Genel Bilgiler

Yel değirmenleri, laleleri ve deniz seviyesinin altındaki şehirleriyle ünlü olan Hollanda hakkında bilgiler..

17 milyonluk bir nüfusa sahip olmasına rağmen yüz ölçümü olarak oldukça küçük olduğu için Avrupa’nın kilometre başına en çok insan düşen ülkesidir. Başkent Amsterdam’dır ve bu şehirde yaklaşık 820 bin insan yaşamaktadır.

Diğer önemli şehirleri; Rotterdam, Haag, Utrecht ve Eindhoven’dır.

Ülke tam bir bisiklet cenneti, öyle ki ülkede insan daha fazla bisiklet var. Ona göre de özenli bisiklet yolları ve trafik işaretleri yapılmış. Yaşam standardı oldukça yüksek Hollanda eğitimli nüfusu ile dikkat çekiyor. Ayrıca okuma – yazma oranı yüzde 95’in üstündedir.

Lalenin anavatanı Orta Asya olmasına rağmen 16. yüzyılda Türkler tarafından getirilmiş ve zamanla dünyanın en büyük lale üreticisi olan ülke olmuştur. Müthiş manzarasının yanı sıra ekonomiye büyük katkı sağlayan lalelerin yüzde 85’i ihraç edilmektedir.

Hollanda’nın yüzde 25’i deniz seviyesinin altında bulunuyor. Şehirlerde rakım genel olarak bir kaç metre, yani deniz ile göz gözeler diyebiliriz. Hatta ülkenin en yüksek noktası bile sadece 322 metre ile Vaalserberg Tepesi. Bu sebeplerden dolayı Su Ülkesi olarak da bilinmektedir.

Hollanda dünyada peynir üretimi konusunda ilk sıralarda yer alır. Tabii bunu biraz da günde 20 kg süt veren Hollanda ineklerine borçludur. Bu inekler dünyanın en fazla süt veren inekleridir. Hollanda’da meşhur olan diğer bir şey ise her yerde göze çarpan yel değirmenleridir.

Dünyanın en meşhur ressamlarından Van Gogh, Rembrandt ve Jan Vermeer Hollandalıdır. Ülkede binden fazla müze vardır, bunlar arasında zorla çalıştırılmış seks işçilerinin hangi koşullarda çalıştığını anlamak ve empati yapmak için kurulmuş olan müze en ilginç olanlarından biridir. Bu müze haricinde diğer en ilginç olanları insan müzesi ve işkence müzeleridir. İşkence müzelerde tarih boyunca farklı devletlerin kullandığı işkence aletleri yer alır. Müzenin içinde ağırlıklı olarak kırmızı ışıklar kullanılmış ve böylece müzeye bir korku havası verilmiştir.

Diğer ilginç bilgiler şöyle;

2001 yılında eşcinsel evliliği kabul eden ilk ülke olmuştur.

Esrar kullanımı yasaldır.

Dünyanın en büyük bira markalarından Heineken bu ülkeye aittir.

Milli yemekleri Ringa balığıdır.

İskandinavya ülkelerinden sonra en çok kahve tüketen ülkedir.

Dünyanın en eski milli marşına sahip ülkesidir.

Erkeklerde 1.84 kadınlarda 1.70 ile dünyanın en uzun boy ortalamasına sahip ülkelerinden biri olup mimari yapıları ve masalsı köyleri ile Avrupa’nın en dikkat çeken ülkelerinden birisidir.

Aşağıdaki yazılarımızı da inceleyip İsviçre, İtalya ve İsveç hakkında ilginç bilgiler edinebilirsiniz.

 

İsviçre Hakkında İlginç Bilgiler – Yazan Adam

İtalya Hakkında İlginç Bilgiler – Din – Kültür – Evlilik

İskandinavya Ülkesi İsveç Hakkında Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir