İkea’nın Kurucusu Ingvar Kamprad Kimdir

By | 29 Kasım 2019

ingvar kamprad ikea kurucusu kimdir 300x169 - İkea'nın Kurucusu Ingvar Kamprad Kimdir

İkea’nın Kurucusu Ingvar Kamprad Kimdir ve Başarı hikayesi

Ingvar Kamprad 30 mart 1926 yılında İsveç’in Smalandiya kentinde dünyaya geldi. Çocukluğunu Agunnardy kasabası yakınlarındaki Elmtardy adlı çiftlikte geçirdi. IKEA markasının adı da buradan gelir, yaşadığı yerin ve isminin baş harfleri. Ingvar Kamprad Elmtardy Agnunnardy.

Ingvar para kazanmaya çok ufak yaşlarda başlamış. Stockholm’den toplu aldığı kibritleri komşularına tek tek satan Ingvar daha sonra kalem, süs, yem gibi bir çok ürün satmaya başlamış.

“İlk kazanmış olduğum para beni inanılmaz tatmin etmişti.” Ingvar Kamprad

Sadece 17 yaşındaki iken arkadaşları gezerken ve top oynarken o kendi birikimleri ve babasından aldığı bir miktar borç ile IKEA’yı kurdu. Bir süreliğine bir çok ürün sattı ve daha sonra ona asıl servete kavuşturacak mobilya işine girmeye karar verdi.

“10 tane pahalı sandalye yerine 100 tane ucuz sandalye satmak daha iyidir.” diye düşünen Ingvar Kamprad, kataloglar hazırlayıp evlere dağıttı. Sürümden kazanmayı hedefleyen genç girişimci alt ve orta sınıflara hitap etti ve yerel atölyelerde yaptırdığı mobilyaları ucuz fiyatlardan sattı.

Bu durum yüzünden İsveç Mobilya Federasyonu tarafından kınandı, o Polonya’dan mobilya ithal etti. İsveç vergileri çok yüksek tuttu, şirketin merkezini Danimarka’ya taşıdı. Her sorun karşısında yeni bir çözüm üretti ve IKEA’yı hızla dünya çapında bir marka haline getirmeyi başardı.

Ingvar 1956’da ilk kez bir tasarımcıyı işe aldı ve o tasarımcı Gillis Lundgren: ” Tasarladığım bir masanın araba bagajına sığmadığını duyunca şöyle bağırdı; Sökün şu masanın ayaklarını!” Daha sonra IKEA müşterilerinin evde monteleyeceği mobilyalar üretmeye başladı.

Neden var yemez kısmına gelecek olursak; Ingvar dünyanın en zengin insanlarından birisi olmasına rağmen hayatı boyunca sade bir hayat sürdü. Ölene kadar 1993 model araç kullandı, neden diye sorduklarında şu cevabı verdi; ” Çünkü ihtiyacım yok. ”

Kendisine ait bir uçağı olmamasına karşın yaptığı uçak yolculuklarında da hep ekonomik sınıfı tercih etti. Öğle yemeklerini IKEA’da ki restaurantlarda yedi. Bu kadar zenginliğin içinde sade yaşamı bir çok insan tarafından tuhaf karşılansa da Kamprad’ın hayat felsefesi böyleydi.

2015 yılında Bloomberg Milyarderler İndeksi’ne göre Ingvar Kamprad, 38.6 milyar euroluk serveti ile dünyada en zengin 10. isim olmuştur. 27 ocak 2018’de 91 yaşında iken doğduğu ülke İsveç’te hayatını kaybetmiştir.

Şuan şirketin başında 3 oğlundan en küçüğü Mathias Kamprad vardır.

 

İskandinavya Ülkesi İsveç Hakkında Bilgiler yazımızı da inceleyebilirsiniz..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir