İnternet Arıza Çözümleri

Merhaba arkadaşlar Türk Telekom resmini koydum ancak bahsedeceğim sıkıntılar tüm internet servis sağlayıcılar için geçerli olacak. Tabiki adsl ve vdsl internet aboneliklerine ait sıkıntılardan bahsedeceğim.

Fttx, Ftth gibi internet abonelikleri yani fiber internet abonelikleri bu yazıma dahil değil. İlerleyen zamanlarda onların internet problemleri ve çözümleriyle de ilgili yazı yazacağım.

İnternet Arıza Çeşitleri;

Modemde internet ışığı yanmıyor

Modeminiz de internet ışığı yanmıyor fakat dsl ışığı yanıyorsa birinci ve en öncelikli sıkıntı modeminizin ayarlarından kaynaklanıyordur.
Modeminizin ayarları derken internet servis sağlayıcının size sağladığı bir kullanıcı adı ve şifre vardır. Bunlar yanlış girilmesi veya hiç girilmemesi durumunda internet ışığınız yanmaz.
Bunun için servis sağlayıcınız superonline, vodafone, turktelekom, turknet vs. hangi firma ise arayıp veya online işlemler menüsünden kullanıcı adı şifrenizi alıp modeminize girmeniz gerekmekte.

DSL ışığı yanmıyor

Modeminizde dsl ışığı yanmıyor ise doğal olarak internet ışığınız da yanmayacaktır. Basitçe anlatacak olursam dsl ışığı internet sağlayıcınızın size gönderdiği sinyal. Bu sinyal yoksa dsl ışığınız yanmaz. Dsl ışığının yanmamasının birçok sebebi vardır. Ev içerisindeki kabloların kopuk olmadığından, yanlış yerlere takılı olmadığından eminseniz. İnternet kullandığınız firmanın müşteri hizmetlerini arayıp internet arıza kaydı bırakmanız gerekmektedir. Ev içerisinde herhangi bir problem yoksa. Dışarıdaki bağlantılarla internet servis sağlayıcınız ilgilenmesi gerekmektedir.

Bir dipnot düşeyim; eğer evde ev telefonu kullanmıyorsanız splitter kullanmanıza gerek yoktur. Splitter olması gerekmekte diyen arkadaşlar yanlış bilgi verir. Hattınızın üzerinde telefon olsun veya olmasın. Ev telefonu kullanmıyorsanız splitter kullanmanıza gerek yok. Evinizdeki prizden gelen dsl kablosunu direk modeminizin arkasına takmanız yeterli. Bunu neden söyleme gereği duydum diye soracak olursanız splitter kullandığınız yanlış yere bağlanma ihtimali daha da arttığından sıkıntı çıkartabilir. Çocuklar kabloları söküp aynı yere taktıklarını zanneder ancak genelde aynı yere takamazlar. 🙂

Modemin sadece power ışığı yanıyor (Başka hiç bir ışık yanmıyor) ise;

Modeminize öncelikle reset atmayı deneyin.
Reset atma işlemi eski modemlerde bir tuş yardımıyla yeni modemlerde ise küçük bir iğne deliği yardımıyla atılır. Tuşlu modemlerde tuşun kenarında, yeni modemlerde ise deliğin yanlarında reset diye yazar. Oraya 10 saniye basılı tutup çekin. Tüm ışıklar yanıp sönmediyse modeminiz yanmıştır. Yeni bir modem alıp internetinizi çalıştırmanız gerekir.  Bununla ilgili daha detaylı bir yazı yazmıştım aşağıdaki linkten incelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir