İnternet Hız Limiti Nedir

İnternet Hız Limiti Nedir ?

İnternet hız limiti nedir internet servis sağlayıcınızın internet bağlatmak için başvurduğunuzda aldığınız paket dahilindeki hız limitidir. Örneğin; 8 mbit, 16 mbit, 24 mbit, 35 mbit, 50 mbit vs.

İnternet başvurusu yaparken size genelde evinizin bulunduğu konumun desteklediği paketler sunulur. Türk Telekomun alt yapısını kullanan firmalar turknet, vodafone, superonline, millenicom, goknet, netone, netspeed vs. Türk Telekomla kullandıkları ortak sistemle evinize maksimum ne kadar hız verilebileceğini görebilir.

Örneğin Türk Telekom altyapısı kullanılan bir bölgede vodafonedan internet başvurusu yaptığınız da vodafone sisteme girdiğinde sizin evinizin konumu gereği ne kadar hız alabileceğini bilir. Bunu çoğu internet servis sağlayıcının web sitesinde de bulabilirsiniz. Ev adresinizi tam olarak girerek alabileceğiniz hıza bakabilirsiniz.

Genellikle buna göre paketler sunulur ve buna göre internet paketleri satışı yapılır.

Alabileceğiniz hız derken bu tabi ki sorunlu olmayan altyapı kabloları, sorunlu olmayan bir bina tesisatı olması durumunda. Bazı binalarda bina tesisatı kalitesiz kablolardan yapıldığından almanız gerekenden düşük internet hızı da alabilirsiniz. Sistemde 16 mbit görünür ancak dairenize 4 mbitten fazla internet hızı çıkmayabilir. Bu durumda dairenize giden kabloyu kontrol ettirmeniz gerekebilir.

Bazı durumlarda ise telekomun alt yapısında bulunan problemlerden dolayı aldığınız hız düşebilir. Bu da telekomun yer altı veya direklerden geçen kablolarda oluşan hasarlardan kaynaklabilir.

Evinize gelen internet hızını ölçmek isterseniz speedtest.net gibi internet sitelerini kullanabilirsiniz. Bu siteler internet kullanımının yogunluğuna göre ve kullandığınız cihaza göre farklı hızlar gösterebilir. Ancak gece geç saatlerde  ve modeme kablolu şekilde bağlıyken ölçüm yaparsanız evinize gelen internet hızını net olarak öğrenebilirsiniz.

En Ucuz Ev İnterneti Paketi – Netspeed yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir