İnternet Modeminin Yandığını Nasıl Anlarsınız ?

İnternet Modeminin Yandığını Nasıl Anlarsınız ?

Türk Telekom’da çok karşılaştığımdan dolayı bu yazıyı yazma gereği duydum.. Belki insanlar aratıp bu sorunları benim web sitemde bulabilirler.. 🙂

Genelde yağmurlu, şimşekli havalarda oluşan bu sıkıntı nadir de olsa dairenizin tesisatındakin problemlerden de kaynaklanabiliyor..

Modeminizin sadece power ışığı yanıyorsa öncelikle modeminizi kapatıp tekrar açın. Açtığınızda 1 dk bekleyin hala power tek başına yanıyorsa wifi tuşuna basın. Çoğu modemde tek basmada algılamaz bir iki kere basmanız gerekebilir. Wifi tuşuna bastıktan sonra wifi ışığı gelmiyorsa son olarak modeminize reset atın..

Modeme nasıl reset atarım derseniz.. Resimde paylaştığım Zyxell modemlerde sol taraftaki wifi tuşunun orada siyah nokta şeklinde bir delik mevcut oraya kalem ucuyla veya kürdan gibi bir şeyle 10 saniye basılı tutun. Türk Telekomun verdiği Tp link modemlerde açma kapa tuşunun yanında küçük bir delik vardır oraya 10 saniye kadar basılı tutarak reset atabilirsiniz..

Eğer ki anlattığım şekilde 10 saniye basılı tutup modemin tüm ışıkları yanıp sönmüyorsa yani modeminiz reset almıyorsa modeminiz yanmış demektir.

Yapabileceğiniz tek şey garantisi varsa garantiye gönderip tamirini veya değişimini isteyebilirsiniz.. Daha önceki yazılarda da bahsettiğim gibi Türk Telekom’dan internetle beraber aldığınız modemlerde internetiniz bağlandıktan sonra modeminiz arızalanırsa buna Telekomun yapabileceği hiç bir şey yok. Telekoma gidip boşa zaman harcamamanızı öneririm.
Direk modemin markası neyse ilgili teknik destek firmasını arayıp kargo kodu alıp modeminizi garantiye gönderebilirsiniz..

Modeminizin garantisi yoksa da mecburen yeni bir modem almak zorundasınız..

Kısacası; Modeminizde sadece power ışığı yanıyorsa kapatıp açtığınızda, modemi resetlediğinizde aynı şekildeyse modeminiz ömrünü tamamlamıştır.

Önemli bir not: Modeminizle birlikte gelen adaptörden harici adaptör de kullanmayınız. Bazı adaptörler uyumlu olmadıkları halde modemlerinizi çalıştırabilir ancak ilerleyen zamanlarda probleme yol açacaktır. Bir şey olmaz diyen elektrikçilere de inanmayın kısa süre de olmasa da uzun sürede oluyor.. Şahsen çok karşılaştığım için diyorum..
Modemler genelde 12V 1A adaptörle çalışıyor herhangi bir yerden 10 tl ye alabileceğiniz adaptörler. Başka adaptörler kullanıp modeminizi riske atmayın.

Kolay gelsin..