İnternetin Kopma Nedenleri

İnternetin Kopma Nedenleri

Telekomda çalışmamdan dolayı bir çok kişi internetim kopuyor, internetim çok yavaş gibi vs. nedenlerle çoğu kez başımı ağrıttı.
Bahsedeceğim sıkıntıları müşteri hizmetleri size açık olarak iletemez. Birisincisi türk telekom müşteri hizmetleri bu işten anlayan insanların çalıştığı yerler değil. İkincisi çalışanlar olarak da pek tecrübeli insanların olduğunu zannetmiyorum..
Ülkemizde maalesef torpilli insanların bir yerlere geldiği işi bilen ve kapasiteye sahip insanların torpilsizlikten iş bulamadığı zamanları yaşamak bize düştü..

İnternetin kopma sebeplerini 3 başlık altında toplayabiliriz.
Bu internet arızaları başlıkları daha da arttırılabilir ancak bunları yazmaya kalksam bayağı zamanımı alır ancak yorumlarınız da belirtirseniz o konuda detaylı bilgilendirme yapmaya çalışırım.

Modem arızaları;

Modeminizle ilgili bir problem olabilir.Bunu denemek kolaydır. Bir yerden emanet modem bulup 1-2 saat kullanıp sizin modeminizde sıkıntı olup olmadığını öğrenebilirsiniz..Veya internet arızası bırakıp internet arıza ekiplerinin gelmesini evde hattı cihazla kontrol etmelerini isteyebilirsiniz.

Bina tesisat problemleri;

Öncelikle bina tesisatı derken binanızın girişinde veya binanızın yüzünde bulunan bir telekom kutusu vardır. Bu kutu genelde eski binalarda bina dışında bulunmakta yeni binalarda ise elektrik odası gibi yerlerde bulunmaktadır. Bu telekom kutusunun olduğu yerden sizin modemi taktığınız kısma kadar telefon kablosu gelmekte. Buna internet veya telefon tesisatı diyebiliriz.. Bu tesisattaki kabloların herhangi bir yeri soyulmuş birbirine temas ediyor olabilir, kablo kopmuş olabilir. Bunu anlamak için elektrikçi kablo cihazıyla gelip kablonun sağlam olup olmadığını kontrol edebilir. Evdeki imkanlarla bunları tespit etmeniz baya zor bir işlemdir.

Telekom alt yapısı problemleri;

Telekom’un altyapısında bulunan problemlerde kullanıcı olarak sizin müdahale edebileceğiniz hiç bir şey bulunmamaktadır. Bu müdahaleler teknik ekipler tarafından gerçekleştirir. Santrale olan mesafenize göre, o mesafede bulunan kablonun daha önceden hasar alıp almadığına göre internet hızınızda kopmalar olabilir. Bunun haricinde yine telekom kaynaklı problem olarak size tahsis edilen portta herhangi bir problem olabilir. Bu da altyapınız gibi teknik ekiplerin kontrol edip düzeltmesi gereken bir işlemdir.

 

Yorum olarak ilettiğiniz her türlü problemi 24 saat içerisinde cevaplamaya çalışırım. Problemlerinizi çözmede en ufak katkım olursa ne mutlu bana 🙂