İskoçya Hakkında Bilgiler

By | 17 Aralık 2019

iskocya hakkinda bilgiler 300x188 - İskoçya Hakkında Bilgiler

İskoçya hakkında bilgiler;

Nüfusu yaklaşık 5.5 milyondur. Aberdeen, Glasgow ve başkent Edinburgh en fazla nüfusa sahip şehirleridir. Toplam nüfusun %89 u İskoç, %7 si İngiliz, İrlandalı ve Gallilerden oluşur.

İskoçya’dan bahsedip William Wallace’a değinmemek olmaz. İskoçya’nın kahramanı Wallace, 1300’lü yıllarda İskoçya’nın bağımsızlığı için Kral 1. Edward’a karşı direniş kuvvetlerine önderlik etmiş ve 1305 yılında idam edilerek öldürülmüştür.

Telefonu icat eden Alexandre Graham Bell İskoç’tur.

Penisilini bulan Alexander Fleming İskoç’tur.

Dünyanın ilk yağmurluğunu üreten Charles Mackintosh İskoç’tur. Bu da gayet normal çünkü senenin 300’den fazla gününde İskoçya’dayağmur yağmaktadır.

Harry Potter’cılar bilsin, yazar J. K. Rowling Harry Potter’ı başkent Edinburgh’daki küçük bir kafetaryada yazmaya başlamıştır. Ayrıca filmlerdeki bir çok mekan ve Hogwarts okulu İskoçya’dadır.

Meşhur Etekleri;
Erkekler özel günlerde ve düğün gibi davetlerde Kilt adı verilen özel bir etek giyerler. Bu eteklerin renkleri ve desenleri hangi köy, mahalle ya da bölgeden olduklarını belirtir.

Ülkenin ilginçlikleri; İskoç kafası diye bir tabir ortaya çıkarmış. Örneğin Nils Olav isimli bir penguene 2008’de Sir ünvanı verildi. Tüm ülkelerin milli hayvanı gerçek bir hayvanken İskoçya’nın Unicorn. Bonnybridge adlı bir kasabada her yıl yüzlerce ufo rapor ediliyor. Gibi.

Roma imparatorluğu döneminde Britanya’yı İskoçyalı kuzey kabilelerden korumak için inşa edilmiş olan Hadrian Duvarı hala ayaktadır. Bu duvar ünlü dizi Game of Thrones’daki duvara ilham olmuştur. Orda da yabanilerden korunmak için bir duvar inşa edilmiştir. Zaten Game of Thrones’un yazarı İngilizdir ve dizinin bulunduğu harita İngiltere haritasına oldukça benzer, üst kısımda da bir duvar vardır. Dizide Ygrite, Tormund gibi yabani karakterler kızıldır. Çünkü İskoçya nüfusunun %14 ü kızıldır, %40 ı ise kızıl saç geni taşır.

Son olarak bizim ülkemizdeki Van Gölü Canavarı gibi İskoçya’da benzer bir efsane var. Loch Ness gölünde yaşadığı ve ilk olarak 6. yüzyılda görülen Loch Ness Canavarı isimli bir yaratığın varlığına inanırlar. İskoçya hakkında bilgiler bu kadar.

Mısır Hakkında Hiç Duymadığınız Bilgiler

Kanada Hakkında Genel Bilgiler

Japonya Hakkında Bir Kaç Bilgi

Vietnam Hakkında Bilgiler yazılarımızı da inceleyebilirsiniz..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir