İşlemci Nedir ? İşlemci Türleri ve Bionic İşlemci Nedir ?

İşlemci Nedir ? İşlemci Türleri ve Bionic İşlemci Nedir ?

İşlemci Nedir?

Hayatımızın son derece kolaylaşmasını sağlayan Bilgisayarlar, Akıllı telefonlar ve Tabletler günümüzde vazgeçilmezlerimiz arasına girmektedir. Bu akıllı cihazlar sayesinde birçok ihtiyacımız fazlasıyla karşılanmaktadır. Peki, bu muhteşem elektronik cihazlar nasıl çalışıyor? Bu cihazların çalışabilmesi için ilk önce bünyesinde işlemci olması gerekmektedir. İşlemciler oldukça küçük yapıya sahiptirler ve içlerinde milyonlarca transistor bulunur. Bu transistörler minik elektrik sinyallerini yükseltmek ya da anahtarlamak için kullanılan bir teknolojidir ve işlemcinin içerisinde bulunurlar yani işlemcilerin temelinde bu küçük transistörler bulunur.

İşlemci olmadan bir bilgisayar akıllı telefon ya da tablet hiçbir işe yaramaz. İşlemci bir bilgisayarın temel işlem birimini kapsayan, mantık ve belirli matematik işlemlerinin yapıldığı ve elektronik olarak verilen komutları yürüten ve yorumlayan yongalardan meydana gelmiş tümleşik bir devredir.

İşlemci Türleri

Bilgisayarların yapabileceklerinin sınırının olmadığı görüldükçe her geçen yıl daha da geliştiğini görüyoruz. Bu gelişim sırasında piyasaya oldukça farklı türlerde işlemciler de sürülmektedir. En çok kullanılan İşlemci türleri ise mobil işlemciler ve bilgisayar işlemcileridir. Mobil işlemiler günümüzde yaygın olarak Akıllı cep telefonları tabletler ve mini bilgisayarlarda bulunan ve çok kullanışlı olan bir türdür. Bilgisayar işlemcileri ise genel olarak ev ve iş yerlerindeki bilgisayarlarda bulunan işlemcilerdir.

Bionic İşlemci Nedir?

Bionic işlemci apple markasının mobil işletim sistemlerinin en üst seviyeye çıkarmak için kullanılan işletim çipidir. Apple çıkardığı her yeni model için işletim sistemlerinde de yenilikler yaparak ürünlerin özelliklerini yükseltmektedir. A11, A12, A13 işletim sistemi ile işlem kapasitesini her geçen gün daha fazla arttırmaktadır.

Yükseltilen işlemci çipleri ile her çıkan yeni modelin hızı bir önceki modellerden daha fazla olmaktadır. Sadece hız olarak değil aynı zamanda bionic işlemci sayesinde mobil işlemlerin birçok özelliğinde de yenilik ve artış sağlanmaktadır.

Bionic İşlemci Özellikleri

Bionic işlemci A11, A12 ve A13 işletim çipi ile apple markasının piyasaya sunduğu modellerde, yeniliklerle göz önüne çıkmaktadır. Her yeni işletim çipi bir önceki işletim çipinden daha fazla özelliklerle modellere ekstra yeni özellikler sağlamaktadır.

Gerek kapasitesi gerek resim özellikleri gerekse video çekimlerinde bir önceki işletim çipine nazaran daha fazla hızlı özelliklerle sunmaktadır. Bu da her yeni bionic işlemcisinin diğerinden daha fazla özellikle artış gösterdiği anlamına gelmektedir. Yapay zekâ işletim sisteminin artışı ile yeni modellerde öncülük sağlamaktadır.