İspanyol Gribi Hakkında Bilgiler

By | 11 Aralık 2019

 

ispanyol gribi 300x169 - İspanyol Gribi Hakkında Bilgiler

İspanyol Gribi Hakkında bilgiler Dünyada en fazla ölüme neden olmuş felaket olarak da adlandırılır.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru ortaya çıkan bu salgın yaklaşık 100 milyon kişiyi, yani o zamanki dünya nüfusunun yüzde altısını yok etti. Salgın ilk olarak 11 mart 1918 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaletinde görüldü ve daha sonra büyük bir hızla tüm dünyaya yayıldı.

Salgın ilk başlarda Amerika, Almanya, Fransa ve İngiltere’de yaygınlaştı ancak bu ülkelerin savaşta olması nedeniyle medyada bu salgından hiç bahsedilmedi. Bahsi geçmemesinin nedeni ise ülkelerin zaten savaşta olması ve salgın haberi ile insanların morallerini daha da bozmamaktı.

Savaşta tarafsız ülke olan İspanya bu salgını medyaya sansürsüz bir şekilde taşıdı. Sırf haberi ilk olarak İspanya yaptığı için salgının adı da İspanyol Gribi olarak tarihe geçti. Bu grip diğer griplere göre 50 kat daha ölümcüldü ve 1 yıl içinde tüm dünyayı etkisi altına almıştı.

Bu hastalığın virüsü akciğerde yaralar açıyor ve kısa zamanda hastanın ölümüne neden oluyordu. Belirtileri ise baş dönmesi, görme ve işitme kaybı, diş ve saç dökülmesi, ten renginin kızıla dönmesi idi.Hastalık ilerlediğinde ten mavi renge dönüşürken, öldüğünde simsiyah oluyordu.

Bu hastalığa yakalanan önemli isimlerden biri de Mustafa Kemal Atatürk’tü. Atatürk, Samsun’a çıkmadan önce hazırlıklarını yaparken bu hastalığa yakalanmış, daha sonra Beşiktaş’taki evinde bu hastalığı atlatmıştır. Ünlü düşünür Max Weber gibi bir çok isim ise hayatını kaybetmiştir.

Bu hastalık ilginç bir şekilde küçük çocuklar ve yaşlıların aksine 15 – 40 yaş arası, yani hastalıklara daha dayanıklı kişiler üzerinde daha etkili oluyordu ve bu yaş arasındaki kişiler ortalama 48 saat içinde hayatını kaybediyordu. Ölümlerin çoğu da yine bu yaş ortalamasına aitti.

Bu sebeple bu salgından sonra milyonlarca çocuk yetim kaldı ve dünya nüfusunun azalmasının yanı sıra artışı da bir süre azalmış oldu. Eğer İspanyol gribi hiç yaşanmamış olsaydı, tahminlere göre şimdiki dünya nüfusu ortalama 500 milyon daha fazla olacaktı.

Salgından en fazla etkilenen ülke 17 milyon kayıp ile Hindistan olmuştur. Asya ve Afrika ülkeleri Avrupa ve Amerika’ya göre çok daha fazla kayıp vermiştir. Salgından az da olsa Türkiye’de etkilenmiş ve o zamanlar başkent olan İstanbul’da yaklaşık 6500 kişi hayatını kaybetmiştir.

1920’den sonra ise bir çok ülkede hastalık takipleri yapılmaya, insanlara ücretsiz hizmetler verilmeye başlanmış ve salgının önüne önemli ölçüde geçilmiştir. Nitekim salgın,sadece 2 yıl içinde yaklaşık 100 milyon ölüm ile dünyanın en çok can alan felaketi olarak tarihe geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir