İsviçre Hakkında İlginç Bilgiler – Yazan Adam

By | 5 Kasım 2019

isvicre gezilecek yerler listesi 300x180 - İsviçre Hakkında İlginç Bilgiler - Yazan Adam

Sekiz milyonluk bir nüfusa sahip İsviçre ‘nin başkenti sürekli karıştırılmaktadır. Basel, Zürih ve Cenevre değil İsviçre’nin başkenti Bern’dir.

Yaklaşık 450 çeşit peynir türüne ev sahipliği yapan İsviçre bu alanda dünyada ilk sıralarda yer alır. Bir diğeri ise ürettikleri kaliteli çikolatalar. Ülkede dünyaya ihraç edilmek üzere yılda 150 bin tondan fazla çikolata üretilmektedir.
İsviçre’de nükleer bir savaş tehlikesine karşın ülkenin tüm nüfusunu barındırabilecek barınaklar mevcuttur. Ayrıca otoyollar, bir savaş durumunda kullanılmak üzere bariyerleri sökülerek kolaylıkla uçak pistine dönüştürülebiliyor.

Ülkede 23 bin doktor vardır ve ortalama 250 kişiye 1 doktor düşer. Bu dünyada en iyi kişi başı ortalamasıdır.
Ötenazi, yani hekim destekli intihar yasaldır. İntihar oranında dünyada 82. sırada yer alır.

Ülkede herhangi bir vatandaş parlamentodan çıkan kanunlardan birinin değişmesi için dava açabilir ve değişiklik teklifinde bulunabilir. Ülkede çıkan bir yasa karşıtı için 100 gün içinde 50 bin imza toplanırsa yasa halk oylamasına sunulur.

Kanarya, hamster, balık gibi soyal kabul edilen ve eşiyle mutlu olduğu belirlenmiş evcil hayvanlardan yalnızca bir tane bulundurmak kanunen yasaktır. Çift olarak sahiplenmek zorundasınız.

İsviçre dünyanın en liberal silah yasalarından birine sahiptir. 8 milyonluk ülke nüfusunun %46’sında silah bulunur. 2 kişiden birinde silah olmasına rağmen dünyada en düşük suç ortalamasına sahip ülkelerden birisidir.

Pazar günleri gürültü ve görsel kirlilik yapabilecek her türlü aktivite yasaktır. Gece 10’dan sonra apartmanda tuvalet sifonu çekmek de dahil olmak üzere toplum huzurunu bozabilecek her türlü gürültü yapmak kanunen yasaktır.

-Ünlü çizgi filmi Heidi’nin yaşadığı ülkedir.
-Sanıldığı üzere Avrupa Birliği’ne üye değildir.
-Ülkede 24 tane 4000 metreden yüksek dağ vardır.

 

Diğer yazılarımız;

İtalya Hakkında İlginç Bilgiler – Din – Kültür – Evlilik

İskandinavya Ülkesi İsveç Hakkında Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir