İtalya Hakkında İlginç Bilgiler – Din – Kültür – Evlilik

By | 5 Kasım 2019

italya gezilecek yerler 300x212 - İtalya Hakkında İlginç Bilgiler - Din - Kültür - Evlilik

İtalya’nın bayrağını Napolyon tasarlamıştır. Para birimi euro ve başkenti Roma olan İtalya yaklaşık 61 milyonluk bir nüfusa sahiptiri. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde 1092 yapı bulunur, bunların 51 tanesi İtalya’dadır. Yani bu alanda İtalya dünya sıralamasında 1. sıradadır.

İtalya’da Din;  Hristiyanlığın Katolik mezhebi en yaygın inançtır. Katolik mezhebinin merkezi Vatikan İtalya’da bulunur. Fakat Vatikan ve San Marino Cumhuriyeti İtalya sınırları içerisinde bulunmasına rağmen iki bağımsız devlettir. Ayrıca San Marino dünyanın en eski Cumhuriyetidir.

Pizza; Yüzyıllar boyunca sadece domates ve fesleğen ile hazırlanan, fakir halkın yaptığı bir yemek olan pizza, 1889 yılında Kraliçe Margherita’nın pizzayı beğenmesi üzerine zamanla domates ve fesleğenin yanı sıra peynir ve çeşitli malzemelerin eklenmesi ile ün kazanmıştır.

Turistik Yerleri; İtalya’nın %60 geliri turizmdir. Yılda 50 milyondan fazla insan ziyaret eder. En çok ziyaret alan yerleri; Pisa Kulesi, Kolezyum, Duomo Di Milano (En büyük 3. Katedral), Pompei, Venedik, Vatikan, Verona (Romeo ve Juliet’in şehri ) ve daha bir çok tarihi yer.

İtalya’yı gezerken Stendhal Sendromu’na yakalanabilirsiniz. Bu, çok fazla müze gezmekten yorulmak anlamına gelir. Çünkü İtalya’da üç binden fazla müze vardır. Roma’da bulunan Trevi Çeşmesi’ne namı diğer Aşk Çeşmesi’ne günde 3 bin Euro’dan fazla para atılır.

Evlilik; İtalya’da evlilik dünyanın geri kalanına göre oldukça farklıdır. Çiftler evlenmeden önce bir süre birlikte yaşarlar. Bu esnada çocukları da olabilir. Daha sonra hazır hissettiklerinde ise evlenme kararı alırlar. Bunun nedeni ise yasalara göre boşanmanın çok zor olması.

Siesta; Yazları boğucu sıcaklıktan kurtulmak için 13:00’den bazen 15:00’e bazen 17:30’a kadar verilen moladır. Bu saatler arasında bazı restoranlar, marketler hatta bankalar bile kapalı olabilir. Bu ilginç uygulama aynı zamanda İspanya, Malta ve Yunanistan’da da uygulanmaktadır.

İtalya’da Kültür;

Michelangelo, Leonardo Da Vinci, Donatello, Titian, Raphael, Caravaggio gibi bir çok ünlü ressam İtalyandır. Klasik müziğin temelleri de İtalya’da atılmıştır. Piano ve violin İtalya’da icat edilmiştir. Pollini ve Pavorotti gibi dünyaca ünlü tenorlar İtalyandır.

Torino şehrinde köpek sahibiyseniz köpeğinizi her gün gezdirmek zorundasınız.
Pinokyo’nun nyazarı Carlo Collodi İtalyandır.
Avrupa’nın en fazla yanardağına sahip ülkesidir.

 

İskandinavya Ülkesi İsveç Hakkında Bilgiler  yazımızı inceleyip İsveç Hakkında Bilgiler de edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir