İzlanda Hakkında Genel Bilgiler

By | 9 Kasım 2019

izlanda hakkinda bilgiler 300x177 - İzlanda Hakkında Genel Bilgiler

İzlanda Eşsiz doğa manzaraları ile tüm ülkeleri geride bırakan hakkında genel bilgiler.

İzlanda yani Iceland “Buz ülkesi” anlamına gelmektedir. Haritadan da göreceğiniz gibi İskandinavya’nın kuzeybatısında yer alan bir ada ülkesidir. Ancak halk İzlanda için “Ateşin ve Buzun Ülkesi” der, çünkü ülkede ortalama 4 yılda bir yanardağ patlaması yaşanmaktadır.

Dünyanın en son yerleşim yerlerinden biridir. Bu adayı ilk olarak 9. yüzyılda Floki Vilgerdarson isimli bir Viking denizci keşfetmiştir. 20. yüzyıla kadar Norveç ve Danimarka’nın egemenliği altında olan İzlanda 1904’te özerk bir yapıya kavuşur.

Nüfus ve Dil;
Yaklaşık 340 binlik nüfusa sahip ülkenin yarısından çoğu başkent Reykjavik’te yaşar. Ayrıca ülkenin dili İzlandacadır ve bin yıldır bu dil hiç değişiklik göstermemiştir. Yani bugün bir İzlandalı 1000 yıllık bir metni normal bir şekilde okuyabilmektedir.

Yaşam; 2016’da dünyanın en mutlu 9. ülkesi seçilmiştir. Çok soğuk bir ülkedir. Ancak iyi yanı ülkede hiç sivrisinek bulunmaz. Suç oranına gelirsek şöyle söyleyelim, 2016’da cezaevlerinde toplamda sadece 124 kişi varmış. Polisleri bile silah taşımıyor, gerisini siz tahmin edin.

İzlandalıların sürekli soyadları ” Son ” ile bittiğini Milli maçlarımızda da izleyenler farketmiştir. Son, kızı oğlu anlamına gelir. Mesela adınız Ali babanızın adı Ahmet ise tam isminiz Ali Ahmetoğlu veya adınız fatma annenizin adı Ayşe ise tam adınız Fatma Ayşekızı oluyor gibi düşünebilirsiniz.

Ekonomi; Ada ülkesi olma nedeniyle ülke ekonomisinin temeline balık ve deniz mahsulleri oluşturur. Yani hayvancılığa dayanan bir ekonomiye sahiptir. Mutfağı da yine deniz mahsulleri üzerinedir, toprağı tarıma pek elverişli olmadığı için sebze ve meyve açısından zengin değildir.

Doğa; The Great Gayzer; Bu meşhur jeotermal bölgede her 5 dakikada bir 40 metre yüksekliğe çıkan yaklaşık 100 derecelik su fışkırmaktadır. Blue Lagoon; Dünyanın en ünlü jeotermal spası Blue Lagoon yani mavi göl ise yine başkente 40 kilometre uzaklıktadır.

İzlanda’da hiç orman yoktur, buna rağmen insanlar İzlanda’yı “Dünyadan olmayacak kadar güzel” olarak tanımlar. Yine İzlanda’nın en meşhur yerlerinden Vatnajokull adlı bu buz mağarası her yıl eriyip tekrar oluşuyor ve bu yüzden her seferinde farklı manzaralar ortaya çıkıyor.

Diğer ilginç bilgiler;
Dünyanın ilk eşcinsel başbakanı İzlanda’da seçilmiştir. Bazı bölgelerinde belli aylarda güneş hiç batmaz. Kuzey ışıklarının en iyi gözlemlendiği ülkedir. Jeolojik olarak dünyanın en genç adasıdır.

 

Önceki yazımız; Paskalya Adası ve Moai Heykelleri Hakkında Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir