Japonya Hakkında Bir Kaç Bilgi

By | 14 Kasım 2019

japonya hakkinda bilgiler 300x189 - Japonya Hakkında Bir Kaç Bilgi

Japonya Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Japonca adını oluşturan kanji karakterler güneş ve köken anlamına gelir, bu nedenle Japonya “Doğan Güneşin Ülkesi” diye de bilinir. Japonlar için kutsal olan Fuji Dağı aktif bir yanardağdır ancak 3 asırdır volkanik etkinlik göstermemiştir.

Japonya, 127 milyonluk nüfusuyla dünyanın nüfus açısından 10. en kalabalık ülkesidir. 600 kilometre kare yüz ölçümü ile megapol bir bölge olan başkent Tokyo ise 35 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık metropolitan alanıdır.

6 binden fazla adaya sahip Japonya’ya depremlerin ülkesi denilebilir. Günde en az 2-3 depremin yaşandığı Japonya’da senede 1500’ün üstünde deprem yaşanıyor. Ancak yakın zamanda da büyük depremler olmasına rağmen gelişen teknolojileri sayesinde bu depremlere oldukça önlem almışlar.

Uzun yaşama konusunda Japonlar dünyada en önde gelen ülkelerden birisidir. Gerçek yaşam tarzları ve zengin kültürleri ile çoğu insanın hayran kalacağı bir ülkedir. Japonya’nın nüfusunun yaş ortalamasına bakıldığı zaman 50.000 in üzerinde insan 100 yaşı üzerindedir.

Japonya’nın hızlı trenleri dünyanın en dakik taşıma araçlarıdır. İstatistiklere göre ortalama gecikme süreleri 18 saniyedir. 20-25 saniye geciktiğinde, şirketin veya çalışanların yolculardan özür dilediğini duymuşsunuzdur.

Japon okullarında okulun tüm işlerini öğrenciler ve öğretmenler işbirliği ile yapar. Okullarda yer paspaslayan öğrenci, cam silen öğretmen görmek şaşırtıcı değildir. Hatta tuvalet temizliğini bile öğrenciler yapar. Bu sebepledir ki öğrenciler okulu temiz tutmaya özen gösterir.

Japonlar günümüzde teknolojik alanda dünyada ilk sırada yer alan ülkedir diyebiliriz. 4 trilyon dolarlık milli geliriyle ABD’den sonra 2. enbüyük ekonomiye sahiptir. Çok çalışkan bir millet olan Japonya’da işsizlik sadece %4 oranındadır, okuma – yazma orani ise neredeyse %100’dür.

Dünyanın suç oranı ve cinayet oranı en düşük ülkelerinden biriyken, intihar olayları yüksek boyuttadır. Her yıl 30 binden fazla insan intihar etmektedir. Japonların intihar etmek için seçtikleri en popüler yer Fuji dağının eteklerinde ‘Aokigahara’ diğer adıyla ‘Lanetli Orman’dır.

İlginç ve son bir olaydan bahsedecek olursak Titanik kazasında sağ kalan bir Japon ülkesinde korkak ilan edilmiş.

Azerbeycan Hakkında Bilgiler – Kardeş Ülke  yazımızı da inceleyebilirsiniz..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir