Kanada Hakkında Genel Bilgiler

By | 18 Kasım 2019

kanada resimleri 300x200 - Kanada Hakkında Genel Bilgiler

Dünyayı daha iyi bir yer yapma konusunda emin adımlarla ilerleyen Kanada hakkında bilgiler..

Rusya’dan sonra dünyanın en büyük 2. toprak alanına sahip olan ülke Kanada’dır. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Yönetim şekli demokrasi ve anayasal monarşidir.

Ülkenin ismi Fransız kaşif Jaques Cartier’in yerlileri yanlış anlamasıyla ortaya çıkmıştır. Yerlilerle buluşan Cartier, yerel dilde ‘köy’ anlamına gelen ‘Kanata’ olarak söylenmesini yanlış anlayarak Canada olarak literatürde yerini almasına sebep olmuştur.

Kanada çok güçlü bir adalet sistemine, sosyal ve kültürel hizmetlere sahip bir ülke olduğu için dünyada en düşük suç oranına sahip ülkelerin başında gelmektedir.

Kanada’da ilk ve orta öğretim ücretsiz olup yüksek öğretimde devlet sübvasyonu vardır. Dünyaca meşhur kolejlere ve üniversitelere sahip olan Kanada’ya dünyanın bir çok yerinden öğrenci gelmektedir.Ayrıca eğitime en fazla yatırım yapan ülkelerden biridir.

Kanada’da şehirlerin genişlemesine rağmen, yeşillikleri korumayı başarmışlardır. Halkın gidebileceği bir çok orman, park ve doğayı bir arada tutmayı başarmışlar.

Kanada’da yaşayan insanların yarısından fazlası üniversite mezunudur. Ayrıca buraya yeni taşınan insanlar, halk için; çok güler yüzlü olduklarını ve aralarına karışmakta zorlanmayacağınızı, size kendilerinden biriymişsiniz gibi davranacaklarını söylemektedir.

Ayrıca dünyanın en muhteşem doğa olaylarından biri olan kuzey ışıklarını bu ülkeden çok net bir şekilde görmek mümkündür.

Okullarda organize edilen bir projede öğrenciler sokak direklerine bağladığı montlar ile ihtiyaç sahiplerine umut oluyor. Alışveriş merkezlerinde ise yapılan bir uygulamada insanlar alışverişte fazladan ürün alıp mağazanın önünde bulunan yerlere bu ürünleri bırakıyorlar. İhtiyaç sahibi insanlar ise buralara gelip istedikleri ürünleri alabiliyorlar.

 

Japonya Hakkında Bir Kaç Bilgi

Azerbeycan Hakkında Bilgiler – Kardeş Ülke yazılarımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir