Katiplik Alımları Katiplik Sınavı ve Mülakatı

By | 19 Eylül 2019

adalet bakanligi katiplik alimi ve katiplik mulakati 300x255 - Katiplik Alımları Katiplik Sınavı ve Mülakatı

Katiplik Sınavı

Merhaba arkadaşlar bu sıralar doğru düzgün bir iş aradığım ve hazırlandığım mülakatlarla ilgili 2. yazım olacak bu 🙂
Abdi İbrahim ilaç firmasının mülakatıyla ilgili yazımı linke tıklayıp okuyabilirsiniz..
>> Abdi İbrahim Tıbbı Tanıtım Temsilcisi Alımı Süreçleri

Bir şeyler öğrenip onları paylaşmak istediğimden katiplik alımları ve katiplik mülakatıyla ilgili tecrübelerimi de aktarmak istedim..

Katiplik en kolay memur alımı olsa gerek.
Boya, kiloya vs. bakılmadan, mezun olunan okul önemsenmeden basit bir bilgisayar kursu sertifikasıyla katiplik sınavlarına başvurabiliyorsunuz. Sadece kpss sınavından 70 almanız yeterli.
Ortaöğretim kpss, önlisans kpss veya lisans kpss sınavından 70 aldığınızda katiplik sınavlarına başvurabilirsiniz.
Katiplik için adalet mezunları ve bilgisayar bölümü mezunları yani bilgisayar dersi görmüş kişiler başka bir belge gerekmeden direkt başvuru yapabiliyorlar. Bazı önlisans ve lisans bölümlerinde görülen bilgisayar dersleri de katiplik sınavlarına girmenize yetiyor. Ders olarak bilgisayar dersi görmediyseniz veya adalet mezunu değilseniz. Meb onaylı herhangi bir kurstan bilgisayar kursu alıp katiplik sınavlarına katılabiliyorsunuz.

Katiplik mesleği yapan arkadaşlarımla konuştuğumda çoğu memnun olmadığını söylüyor ancak hepsi çalışmaya devam ediyor. 🙂

Katiplik alımları için ne zaman olur ?

Arkadaşlar genelde adalet bakanlığı katiplik alımlarıyla ilgili duyuru yayınlıyorlar ancak bazı adliyelerde gerektiği zaman katip alımı yapabilirler. Yani kısacası adalet bakanlığını veya adliyelerin web sitelerini takip ederek sınavların ne zaman olacağını öğrenebilirsiniz. Şu tarihler arasında yapılıyor diye belirli bir tarih yok.

Katiplik sınavları nasıl olur ?

Başvurunuzu yaptıktan sonra verilen tarihte klavye sınavına çağrılıyorsunuz.
Klavye sınavında sizden istenen 3 dakikada 90 doğru kelime yazmanız. Zabıt katibi alımları, icra katibi alımları; alımlara göre noktalamalı metinler veya noktalamasız metinlerle karşılabilirsiniz. Bu metinlerin nasıl olacağı sınav öncesinde gireceğiniz adliyenin web sitesinde size bildirilir. Q klavye ve F klavye olmak üzere iki seçenek var. Hangi klavye türünü kullanıyorsanız başvurunuzda o klavye türünü belirtirseniz o klavyeyle sınava girebilirsiniz.

Klavye sınavından sonra genelde alınacak katip sayısının 4 katı kadar aday sözlü mülakata çağrılır. Atıyorum Ankara Adliyesi 20 katip alacaktır. Sözlü mülakata 100 kişi çağrılır.  Klavye sınavını 200 kişi geçmişse kpss puanı yüksekten baz alınarak sıralama yapılır ve puanı yüksek olan 100 kişi katiplik sözlü sınavına çağrılır.

Katiplik sözlü mülakatı nasıl olur ?

Sözlü mülakat bildiğiniz her memurlukta olduğu gibi katiplik alımlarında da mevcut. Sözlü sınavlara takım elbise, ve traşlı bir şekilde gitmeniz şart. Sakallı ve spor kıyafetle gidip katip olan birisine ben rastlamadım. O kadar sözlü sınava gitmişliğim var öyle birisine de denk gelmedim. 🙂

Sözlü sınavda ne sorulur diyecek olursanız herhangi bir konuya çalışmanıza gerek yok.
Girdiğim katiplik sınavı alımları sözlü mülakatında mantıklı bir soruyla karşılaştığımı söyleyemem. Karşınızda oturan kişinin tamamen ruh haline bağlı olarak değişik sorular gelebilir. Genel kültür çalışayım, hukuk çalışayım gibi düşünüp kafanızı yormanıza gerek yok. Ne katiplikle ilgili bir soru soruldu bana ne de hukukla ilgili.

Katiplik sınavı mülakatlarında karşılaştığım sorulardan aklımda kalanlar.

Dünyanın en uzun nehri neresidir ?
Miladi takvime ne zaman geçilmiştir ?

Yani yukarıdaki soruları baz alarak sizde nasıl bir soruyla karşılaşacağınızı kestirebilirsiniz..
Her yerden, her konudan sorular gelebilir. Özellikle bir yeri çalışmanıza gerek yok.

Katiplik sınavına girecek arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim.
Klavye meselesini çözdükten sonra sözlü mülakat kısmının nereye kaldığını sizde çok iyi biliyorsunuz.. 🙂

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir