Kızılderililer Hakkında Bilgiler

By | 7 Aralık 2019

kizilderililer hakkinda bilgiler 300x193 - Kızılderililer Hakkında Bilgiler

Kızılderililer tarihi, uygarlıkları, katliamları hakkında hazırlanmış bilgiler..

Kızılderililer günümüzden 8-12 bin yıl önce Asya’dan (Bering Boğazı üzerinden) Amerika’ya geçmişlerdir. O zamanlar bu boğazda kuzey kutbu buzulları nedeniyle deniz seviyesi düşüktü ve rahatça önce Alaska’ya sonra da güneye indiler. Bu göç arkeolojik kazılar ile kanıtlanmıştır.

Kızılderililer binlerce yıl boyunca Amerika’ya hükmetmiş ve oldukça geniş alanlara yayılıp ciddi nüfuslara ulaşmıştır. Mayalar ve Aztekler Orta Amerika’da, İnkalar ise Güney Amerika’da devletler kurmuş kendi medeniyetlerini oluşturmuşlardır.

Kristof Kolomb Hindistan’a gitmek için gittiği yolculukta Amerika’ya ayak basmış ve burayı Hindistan sanmıştır, yerel halka da Hintliler demiştir. Bu sebeple bugün Amerika’lılar, Kızılderililerin Hintliler ile alakası olmamasına rağmen Kızılderililere Indian (Hintli) derler.

Kristof Kolomb’un 1492 tarihli bu keşfinden sonra Avrupalılar, Amerikayı 500 yıl sürecek (aralıklarla) katliamlar ile işgal ettiler. İspanyollar tek tük kalmış Mayaları sonra Aztek ve İnkaları kitapları yani tarihleri ile birlikte yakıp yıktı.

1533 yılında İnkaların 13. ve son imparatoru olan Atahualpa’yı idam ettiler. Atahualpa canının bağışlaması ve İspanyollar’ın altına olan merakı yüzünden 13 ton altın ve 25 ton gümüş verdi, buna rağmen İspanyol Komutan Pizzaro, imparatoru yaktı ve boğdu. (Tam olarak bilinmiyor)

Amerika’da 1600’lü yıllardan beri kutlanan ve noelden bile önemli olan Şükran Günü aslında Avrupa’nın Kızılderililerden işgal ettiği topraklar için sözde teşekkür günüdür. İroniye bakın ki Amerikalıların kutladığı bu gün Amerika’nın gerçek sahibi Kızılderililerin yas günüdür.

Nitekim bu katliamlar 20. yüzyılın ortalarına kadar devam etti. Siyu ve Komançi gibi önemli ırkların soyları tükendi. Toplamda 70 milyon kadar kızılderili ve bir o kadar da bizon katlettiler. Sırf yerliler aç kalıp ölsünler diye.

 

Bizon Kafataslarının bir kısmı
bizon kafatasi kafataslari - Kızılderililer Hakkında Bilgiler

Katliamdan kurtulan “Gelincik Louise” şöyle anlatıyordu: “Kaçmaya çalıştık. Ama yaban sığırı gibi vurdular bizi. Beyazlarda da iyi insanlar vardır ama kadın ve çocukları vurduklarına bakılırsa çok kötü insanlar olmalı. Kızılderili askerler beyaz çocuklara asla böyle yapmazlardı.”

 

Vietnam Hakkında Bilgiler yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir