Koronavirüs Çin Üretimi Akıllı Telefonlardan Bulaşır Mı?

By | 16 Şubat 2020

Koronavirüs, bildiğimiz gibi 2020 yılı başı itibari ile Dünya’yı kasıp kavurmakta. Peki uzak doğuda akıllı telefon üretimi ne durumda? Piyasa etkilendi mi? Telefonlardan koronavirüs bulaşır mı?

Teknoloji devi uzak doğuyu koronavirüs etkilemeye devam ediyor. İptal olan konferanslar, katılım gerçekleşmeyen akıllı telefon tanıtım etkinlikleri hastalığın ciddiyetini fark etmemizi sağlıyor.

corona virusu cin uretimi telefonlardan bulasir mi - Koronavirüs Çin Üretimi Akıllı Telefonlardan Bulaşır Mı?

Özellikle yeni nesil 5G uyumlu telefonların Çin’de üretiliyor olması, herkesin aklında soru işareti. Yapılan araştırmalara göre üretim ve ihracatın %30’u şu an durmuş durumda. Öngörüler bu rakamın %50 civarına erişeceğini düşünmekte. iPhone satışları %10 düşmüş durumda. (41 milyon adet) Çin’in bazı bölgelerinde üretim yapan fabrikalar tamamen kapatılmış, fakat %10’u üretime tekrar başlamış. Durum böyle devam ederse, Dünya genelinde telefon satış oranı %45 oranında azalacak. NVIDIA firmasının Koronavirüs sebebi ile 2020 konferanslarına katılmaması gözlerden kaçmamış. Çin yetkilileri, ülke içerisinde bulunan maskelerin hızla tükendiğini belirtiyor, daha kötü senaryolara hazırlıklı olmalıyız.

Çeşitli sağlık örgütlerinin yaptığı araştırmalara göre, virüsün bulaşması temas ve hava yoluyla olduğundan, Çin’den gelen telefonlarda koronavirüs şüphesi bulunmamaktadır. Bu sebeple Çin dışından herhangi alışveriş yapmanız sağlık problemi teşkil etmiyor. Biz yine de, ürünleri kutusundan çıktığında hemen kullanmaya başlamamanızı ve çeşitli dezenfekte sıvılar ile temizlemenizi öneririz.

Koronavirüs’ün seyredeceği yol ve piyasa üzerindeki etkileri (özellikle Çin ihracatı) merak konusu. Zaman neyi gösterir bilemeyiz ama, dikkatli olmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Korona Virüs’ünün bulaştığı kişi sayılarını ve iyileşen sayılarını aşağıdaki linke tıklayıp inceleyebilirsiniz..

Corona Virüs Haritası – Dünyadaki Virüs Haritası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir