Krystian Bala ‘nın Gizemli Hayatı

By | 28 Ekim 2019

amok krystian bala polisiye gerilim cinayet romani 300x225 - Krystian Bala 'nın Gizemli Hayatı

Polonyalı bir yazar olan Krystian Bala, 2003 yılında Amok adında bir roman yayımladı. Bir cinayeti konu alan bu roman aslında Krystian’ın 2000 yılında işlediği ve yakalanmadığı bir cinayetti. Kendi cinayetini anlatan bu roman ve Krystian Bala’nın gizemli hayatı.

 

Yıl 2000.

Krystian Bala bir gün eşinin kendisini aldattığını öğrendi. Eşini, Dariusz Janiszewski isimli bir adamla birlikte görmüş ve itiraf etmesi için eşine baskı yapmaya başlamıştı. Krystian, Dariusz’u dahi telefonla aramış, bu çok sonradan telefon kayıtlarında ortaya çıktı.

Daha sonra Krystian Bala, Dariusz’u çalıştığı otelde takip etti ve işten çıktıktan sonra evine giderken Dariusz’u kaçırdı. Adamı bir depoya götüren Krystian, burada Dariusz’u ellerinden ve ayaklarından bağladı. Tam dört gün boyunca sistematik şekilde işkenceler yaptı. Dariusz’un vücudunda yanık ve kesik izleri vardı. Üstelik Krystian, Dariusz’a dört gün boyunca su ve yiyecek vermemişti. Artık açlıktan ve kan kaybından ölmek üzere olan Dariusz’u depodan çıkardı, yakındaki bir göle elleri ve ayakları bağlı şekilde attı, adam boğularak can verdi.

Polisler cesedi bulduklarında tüm araştırmalarına rağmen bir kanıt bulamadılar. Faili meçhul cinayet TV’de bile yer aldı. Hatta Uzak Doğu’dan birisi kanalı telefonla arayarak cinayetin çözülmesi mümkün gözükmüyor demiştir. Sonradan arayan kişinin Krystian  olduğu ortaya çıkacaktır.

 

2003…

Krystian işlediği bu cinayeti romanlaştırmak istedi. Kitabın adına cinnet anlamına gelen Amok ismini verdi. Kitabın konusu kıskançlık ve cinayet üzerine kuruluydu. Yani Krystian yaşadıklarını tümüyle bu kitabında anlattı, hemde yaptığı işkenceleri detaylı bir şekilde. Kitap ilk çıktığı zamanlarda çok fazla satılmadı. Krystian yakalanmayacağından çok fazla emindi ancak 2007 yılında bazı dedektifler bu polisiye romanının, çözülemeyen cinayetin tamamı ile aynı olduğunu farketti. Üstelik kitapta kurbana ait kimsenin bilmediği bilgiler yer alıyordu. Dava yeniden açıldı ve Krystian  takibe alındı. Bir gece yarısı evine baskın yapılan Krystian  tutuklanarak polis merkezine götürüldü. Dedektifler, Krystian ‘ın evinde yaptıkları incelemeler sonucunda yazarın bir başka cinayet planladığına dair bir takım kanıtlar buldular.

Krystian bu suçlamaları reddetti. Romandaki tüm yazılanların cinayetten ilham alınarak yazıldığını ileri sürdü. Ancak öldürülen adamın eşinin aşığı olduğu ve daha bir çok somut kanıt ortaya çıkınca Krystian  2008 yılında 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şuan günlerini sayıyor.

Olay medyaya yansıyınca Amok kitabı başta Polonya olmak üzere tüm dünyada satış rekorları kırdı. Şuan hala en çok okunan polisiye romanlar arasındadır. Muhtemelen polisiye roman sevenler bu yazıdan sonra bu kitabı listelerine ekleyecekler.

 

 

 

Amok Nedir ? Amok Hastalığı Nedir ? yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir