Küba Hakkında Bilgiler

By | 14 Aralık 2019

kuba hakkinda bilgiler 300x200 - Küba Hakkında Bilgiler

Küba hakkında bilgiler

UNESCO’ya göre dünyanın en çok görülmek istenen ülkesi olan Küba’nın nüfusu yaklaşık olarak 11.5 milyondur. Ülkenin %60’ı katolik, %5’i protestan, %24’ü ateisttir.

Yüzölçümü 110.861 kilometrekaredir.
Başkenti Havana
Yönetim Biçimi Sosyalist Cumhuriyet
Politik Sistem Tek partili komünist sistem ve
Dili İspanyolcadır.

Küba’yı Küba yapan özelliklerden bir tanesi de, ülkenin her yerinde bolca klasik arabaların olması. Ek bilgi olarak, Küba’da araçlar 200, 300 dolar gibi saçma bilgiler dolanıyor, böyle bir şey yok araçlar gayet ederi fiyatlarındadır.

Küba’da eğitim ve sağlık ücretsiz evet ama dünyanın en iyi doktorları bu ülkede inanışı yanlıştır. Ayrıca ortalama yaşam süresi 76 ve çok yüksek deniliyor, kötü değil ancak 76 ortalama bir yaşam süresidir.

Şaşıracağınız bilgiler vermemiz gerekirse;

  • Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar Küba’lıların cep telefonuna sahip olması yasaktı.
  • Küba’nın sadece küçük bir kısmının internete erişimi var
  • Küba’da 2012 yılına kadar yurt dışına çıkma yasağı vardı.

Küba’da yemek karnesi diye bir şey var. Devlet Küba halkına her ay et, süt, pirinç gibi temel gıda yardımı yapıyor. Halkın yaş ve sağlık durumuna göre bir sistem oluşturulmuş, herkesin ihtiyacına göre yemek karnesi değişiyor.

Küba’da neler ücretsiz diye soracak olursanız;

Yukarıda yazdığımız gibi eğitim ve sağlık ücretsiz. Bunun dışında konserler ve tiyatro yani sanatsal etkinlikler ücretsiz.  Temel (yiyecek, içecek) ve kişisel ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanıyor.

Küba genel olarak cennet ülke olarak tanıtılır, ülke gerçekten de kendine has tarzıyla farklı ve güzel ancak yaşam şartları çok iyi değil. Çoğu kişi ek iş yapmak zorunda. Hatta gündüz gittiğiniz doktoru gece taksici olarak bile görebilirsiniz.

Özetleyecek olursak Küba hakkında internette çok yalan yanlış bilgiler bulunmakta. İnsanlar evet mutlu ancak çokta abartılacak gibi değil ve ekonomisi oldukça kötü. Ancak kesinlikle imkanı olanlar için gezip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi..

 

Kanada Hakkında Genel Bilgiler yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir