Laptop Bataryası Kullanımı – Notebook Bataryası

By | 3 Ekim 2019

laptop bataryasi kullanimi - Laptop Bataryası Kullanımı - Notebook Bataryası

 

Laptop Bataryası Kullanımı

Günümüzde kullanılan teknolojik cihazlar arttıkça, karşılaşılan teknolojik problemlerde artmakta ve insanların genel problemleri haline gelmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle cihazlar giderek küçülmekte ve hızlanmakta, fakat ısınma ve şarj sorunları da aynı oranda artmaktadır. Laptop bataryası da buna dahil.

Günümüzde satılan çoğu laptop modellerinin bataryasının ortalama şarjda kullanma süresi laptopun kullandığı işlemci ve bataryadaki pil kapasitelerine göre bir buçuk saat ile üç saat arasında değişmektedir.  Tabi bu süreye bilgisayarda çalışan programlar, yaptığınız işlemler de etki eder. Ve az da olsa bataryası uzun süre giden laptoplarda mevcuttur.
Apple Macbook laptopların şarj sürelerinin daha uzun gittiğini de gördüm. 🙂

Bu süre ilk aldığınızda fazla iken zamanla kullandıkça azalmaktadır. Ancak bu sürenin yani laptop bataryasının uzun süre kullanılması için laptop bataryasını en az haftada bir kez kullanmalıyız.
Haftada bir kez kullanımdan kastımız bataryanızı %100 e kadar şarj ettikten sonra laptop şarj aletini laptoptan çıkarıp %10 lara düşene kadar kullanmanız.

Notebook şarj aletiniz yani adaptörünüz fişe bağlı iken ve batarya takılı iken bataryanız çalışmamaktadır.
Çalışmayan bataryanın içerisindeki piller kurumakta ve ömrünü yitirip çalışmamaktadır.

Devamlı batarya ve fişe takılı kullanmaktansa şarj dolduğunda laptop şarj aletini çıkarmak en mantıklı seçenek.
Laptobu  da bataryası tamamen bitene kadar kullanmamak gerekir. Şarj %5 %10 arasında kaldığında şarj aletini takarak laptobunuzu tekrardan %100 e kadar şarj etmeniz laptop bataryanızın sağlığı açısından iyi olacaktır.
Aksi halde bataryanızın kullanım süresi zaman geçtikçe düşer ve yeni bir laptop bataryası almak zorunda kalabilirsiniz.

En mantıklı laptop bataryası kullanımı eğer ki laptopunuzu çok sık taşımıyorsanız yani evinizde sabit duruyorsa. Bataryayı çıkartıp fişe takılı olarak kullanmak. Tabi az önce yukarıda bahsettiğim gibi bataryanızı bırakıp devamlı fişte kullanmak da batarya sağlığı açısından problem olacaktır. Fişte kullanırken haftada bir iki kez bataryanızı doldurup kullanmanız.

 

Windows 7 hızlandırma, Windows 7 güç ayarlarını ayarlama, Pil performans ayarları, Pili uzun süreli kullanma gibi püf noktalar için Windows 7 Hızlandırma – Bilgisayar Hızlandırma yazıma da göz atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir