Mısır Hakkında Hiç Duymadığınız Bilgiler

By | 19 Kasım 2019

misir hakkinda bilgiler - Mısır Hakkında Hiç Duymadığınız Bilgiler

Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Mısır hakkında bilgiler..

Mısır 96 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kabalık 13. ülkesidir. Mısır bir Arap cumhuriyetidir. Halkın ise yüzde %81 i Arap, yüzde 18’lik kısmı Kıpti’dir.

Ülkenin başkenti Kahire’dir. Yaklaşık olarak 20 milyonluk bir metropol nüfusuna sahiptir. Aynı zamanda Kahire Mısır ile birlikte Afrika ve Arap dünyasının en kabalık şehri konumundadır.

26 Temmuz 1952 de bağımsızlığını ilan etmiştir. Ülkenin resmi dili Arapça’dır. Yönetim biçimi Cumhuriyet’tir. Kişi başına düşen gelir yaklaşık 4000 amerikan dolarıdır.

Ülkenin çoğu çöl olduğu için ve su ihtiyacını karşılamak için insanlar Nil Nehri boyunca yerleşmişlerdir.

Dünyanın en önemli kanallarından bir tanesi olan Süveyş Kanalı, Mısır ülkesindedir. Bu kanal Kızıldeniz ile Akdeniz’i ve aynı zamanda Akdeniz’i Hint Okyanusuna bağlayan en önemli geçittir.

Mısır’ın bildiğiniz gibi binlerce yıllık tarihi vardır, bu yüzden gezip görülebilecek bir çok yeri vardır. Bunların başında piramitler, daha sonra Kahire’deki Mısır Müzesi ve İskenderiye şehri gelmektedir.

Yavuz Sultan Selim döneminde 1517’de Ridaniye savaşıyla Osmanlı Hakimiyetine giren Mısır’ın, tamamen Osmanlı’dan ayrılması 400 yıl sürmüştür. Bu sebeple Mısır’ın birçok yerinde Osmanlı İmparatorluğundan izler vardır.

Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak deyimi bildiğiniz gibi ülkemizde kullanılan bir deyimdir. Burada geçen Dimyat, Mısır’ın bir şehridir. Mısır hakkında bilgiler bu kadar.

Kanada Hakkında Genel Bilgiler

Japonya Hakkında Bir Kaç Bilgi

Azerbeycan Hakkında Bilgiler – Kardeş Ülke

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir