Notebook Bataryası Kullanımı Püf Noktaları

By | 3 Ekim 2019

notebook bataryasi 300x257 - Notebook Bataryası Kullanımı Püf Noktaları

Yeni aldığınız notebook veya notebook bataryası nı %100 şarj etmeden kullanmamanız sağlığı açısından daha iyi olacaktır.
Özellikle eski teknoloji bataryalarda bu daha da önem taşır.

Laptop Bataryası Uzun Ömürlü Olması için nasıl kullanmak gerekir ?

Yeni alınan bir bataryanın ilk kullanımı çok önemlidir ve bataryanın gelecekteki ömrü ve performansı büyük oranda ilk kullanımda belirlenir.

Yeni alınan bataryayı kesinlikle şarj etmeden kullanmayınız. Notebooka bağlı ve notebook kapalı vaziyette iken yaklaşık 10-12 saat şarjda bırakınız. Notebooku çalıştırdığınızda bataryanın %100  dolmuş olduğunu göreceksiniz. Bataryayı %5 seviyesine kadar deşarj edip tekrar %100  oluncaya kadar şarj ediniz. Bu işlemi 4-5 kez tekrar ediniz. Bataryanız gelecekteki kullanımı için en verimli şekilde hazırlanmış olacaktır. İlk kullanımda bataryanın düşük performans göstermesi normaldir. Batarya gerçek performansına 5-10 şarj ve deşarj işleminden sonra ulaşır.

Batarya kullanım şekli pil hücrelerinin ömrü açısından çok önemlidir.

Bir notebook bataryasını maksimum  verimle uzun ömürlü kullanmak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir:

  • Bataryayı sürekli canlı tutunuz. Haftada en az bir kez deşarj ve şarj işlemini gerçekleştiriniz. Uzun süre şarj-deşarj işlemi yapılmazsa hücreler enerji depolama özelliğini yitirmeye başlarlar.
  • Notebooku mümkün oldukça batarya ile kullanınız. Notebook adaptörü ile çalışırken bataryanın %100  dolu olduğu ikazını alınca adaptör bağlantısını kesiniz. Şarj adaptörü ile uzun süreli kullanımlarda (genellikle notebookun desktop olarak kullanıldığı durumlar) bataryanın şarj – deşarj işlemi ihmal edilebilmektedir.
  • Bataryadaki enerji seviyesinin %5 in altına düşmesine izin vermeyiniz. Notebookunuzdaki güç seçenekleri ayarlarından kritik şarj seviyesini  düzenleyebilirsiniz. Batarya enerji seviyesi %0 mertebesine indiğinde, pillerin ilk şarjı alması güçleşmekte ve ayrıca enerjisinin asla kesilmemesi gereken batarya iç devresi bozulabilmektedir. Bu durumda notebook bataryası pil hücreleri sağlam  olsa  bile batarya sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır.
  • Notebook fanlarının sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığına  dikkat ediniz. Aksi takdirde aşırı ısıdan dolayı pil hücreleri zarar görüp özelliklerini yitirebilirler.
  • Notebook çalışır durumda iken batarya sökme – takma işlemi yapılmamalıdır. Hem laptop hem de bataryanın sıhhati açısından bu konuya dikkat edilmelidir.
  • Batarya kesinlikle nemden, sıvı temasından ve aşırı ısıdan korunmalıdır.
  • Notebooka herhangi bir şekilde sıvı teması olduğunda ilk olarak enerji kesilip batarya sökülmelidir. Sıvı temasının notebooka verebileceği zararları en aza indirmek bu şekilde mümkün olacaktır.

Batarya kullanmadığınız zamanlarda yapmanız gerekenler;

  • Batarya kullanımı zaruri değil ise ve bataryanın yıllarca sağlıklı kalması isteniyorsa %100  dolu bir şekilde kuru bir ortamda muhafaza edilmeli, haftada bir kez deşarj-şarj işlemi uygulanarak canlı tutulmalıdır.

 

Alıntı: KT Servis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir