Paskalya Adası ve Moai Heykelleri Hakkında Bilgiler

By | 8 Kasım 2019

paskalya adasi moai heykelleri 300x214 - Paskalya Adası ve Moai Heykelleri Hakkında Bilgiler

Dünyanın en gizemli adalarından biri olan Paskalya Adası ve Moai heykelleri hakkında bilgiler.

Hollandalı denizci Jacop Roggeveen, 5 mayıs 1722 tarihinde bu adaya ayak bastı, o gün Paskalya bayramı arifesi olduğu için ismi buradan gelmektedir. Bugün Paskalya Adası Şili ülkesine bağlı olup kıyıya 3700 km uzaklıktadır ve yerleşim birimine en uzak adalardan biridir.

Bu adanın gizemi tabii ki uzakta oluşu değil, içinde yer alan Moai Heykelleri. Moailer oldukça abartılı uzun kulakları, güçlü çıkıntılı çeneler, büyük başları, kolsuz gövdeler, uzun düz burunları ve belirgin göz çukurları ile insanı etkileyen görkemli heykellerdir.

Bu adada 974 adet Moai heykeli bulunmaktadır ancak araştırmacılar 1000’den fazla olduğunu düşünüyor. Heykellerin ortalama boyu 4.5 metre ve 14 ton ağırlığındadır. En büyüğü ise 10 metre ve 82 ton gibi bir ağırlığa sahip.

Ancak heykellerin en büyüğü yarım bırakılmış olan bir heykel. Eğer tamamlansaydı tahmini olarak 21 metre ve 270 ton gibi bir ağırlığa sahip olacaktı. Bu devasa heykeller kayalardan tek parça halinde imal edilip, yontma tekniğiyle gözler önüne serilmiştir. paskalya adası ve moai heykelleri

Bazı heykellerin başında ‘Puako’ adı verilen kırmızı şapkalar bulunur. Adanın güneybatısındaki Punapau volkanından alınmış kırmızı tüften yapılan bu tonlarca ağırlığındaki şapkalar, heykellerin kafalarına nasıl koyulduğu bilinmiyor.

Bu adanın eski isimlerinden biri Te-Pito-O-Te-Henua, anlamı Dünyanın merkezi. Bir diğer ismi de Mata-Ki-Te-Rani yani; Cennete bakan gözler. Bazı araştırmacılara göre Paskalya Adası binlerce yıl önce gökyüzünü araştıran antik bir uygarlığa ev sahipliği yaptığını öne sürüyor. Hatta araştırmacı Graham Hancock’a ve bir takım araştırmacıya göre ada, büyük tufandan önceki bir medeniyete ev sahipliğini yaptığını. Ve Paskalya Adası’nın 12 bin yıl önce henüz buzullar erimemişken, büyük bir kısmı sular altında kalan bir kara parçasının tepesi olduğunu düşünüyor.

 

 

 

Diğer ilginç yerler ve ülkeler hakkında yazılarımız;

Finlandiya Hakkında Genel Bilgiler

Danimarka Hakkında İlginç Bilgiler

Hollanda Hakkında Genel Bilgiler

Dünyanın En İyi Korunan Hapishanesi – Adx Florence

İsviçre Hakkında İlginç Bilgiler – Yazan Adam

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir