Qualcomm’dan 10 Çekirdekli İşlemci

By | 8 Şubat 2020

qualcomm 10 cekirdekli islemci - Qualcomm’dan 10 Çekirdekli İşlemci

Qualcomm’dan 10 Çekirdekli İşlemciÜnlü mobil işlemci üreticisi olan Qualcomm, kızışan işlemci yarışında yeni üst düzey işlemcileriyle yeni hamlelere hazırlanıyor. Qualcomm’un yeni Snapdragon işlemcisi ortaya atılan iddialara göre 10 çekirdekli olacak. Qualcomm’unSnapdragon 810 işlemcisi çok fazla ısınan ve güç tüketen olumsuzluklarıyla üst düzey performans liderliğini kaybetmişti. Isınan ve fazla güç tükettiği için LG gibi birçok firma amiral gemisi modellerinde Snapdragon 810 işlemciyi kullanmayı tercih etmemişlerdi. Bu handikapın farkına varan Qualcomm, yeni üst segment işlemcilerini geliştirmek için işe koyulmuş gözüküyor. İddialara göre Qualcomm’un üzerinde çalıştığı yeni işlemcisi Snapdragon 818, 10 çekirdekli bir yapıya sahip olacak.

Şu an için kesin bilgiler olmasa da yeni işlemci 20 nmteknolosiyle üretilecek. 10 çekirdekli olarak karşımıza çıkacak olan bu işlemcide düşük işlem yükü gerektiren zamanlarda aktif olacak ve az güç tüketecek 4 adet 1,2 GHz frekans hızında çalışan ARM Cortex A53 mimarisinden işlemci yer alacak. Orta düzey işlemler için ise 2 adet 1,6 GHz frekans hızında çalışan ARM Cortex A53 mimarisinden işlemci kullanılacak. Ciddi işler için devreye girecek olan 4 adet 2,0 GHz frekans hızında çalışan ARM Cortex A72 mimarisine sahip çekirdek görev alacak.

4 + 2 + 4 mimari diziliminde üretilecek olan 10 çekirdekli Snapdragon 818 işlemcisi, yeni nesil grafik işlemcisini de beraberinde getiriyor. Adreno 532 grafik biriminin yer alacağı işlemci, Cat10 destekli LTE-A modem, LPDDR4 bellek kontrolcüsü gibi ek özelliklere de sahip olacak. Qualcomm’un 20nm teknolojisi ile ürettiği Snapdragon 810 işlemcisi ile aşırı ısınma ve güç tüketim sorunları yaşaması büyük hayal kırıklığıydı. Yeni 10 çekirdekli Snapdragon 818 işlemcinin ısınmadan ve aşırı güç tüketmeden nasıl performans sergileyeceğini merak içerisinde bekleyeceğiz. Bu yapıdaki bir işlemcisinin aşırı ısınmadan çalışması için 14 nm teknolojisi ile üretilmesi gerekiyor. Qualcomm, A72’deki mimari değişimlere mi güveniyor hepsini yakın bir zamanda hep birlikte göreceğiz.

 

Facebook Video İndirme (Programsız) yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir