Renault Engelli Araç İndiriminden Nasıl Faydalanılır

By | 28 Ekim 2020

renault engelli arac alimi 300x200 - Renault Engelli Araç İndiriminden Nasıl Faydalanılır

Renault Engelli Araç Alımı

Engelli Renault İle Kırın

7061 numaralı kanunun 72. Maddesinde yapılan değişiklik ile gündeme gelen ÖTV indiriminden yararlanma fikriyle birlikte birçok araç markası engellilere özel araç üretimine başladı. Bu markalardan birisi olan Renault, bütün imkân ve konfor güvencesiyle üretime başlamış ve araçlarını piyasaya sunmaya başlamıştır. 7061 numaralı kanunda yapılan değişiklik sonucu daha öncesinde engelliler tarafından motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşan binek otomobillerin alımında istisnadan yararlanılamazken, 01.01.2018 yılında yapılan yeni düzenleme ile bu istisnadan faydalanılabilinecek. Buna göre yeni alınan araçlarda motor silindir hacmine bakılmaksızın ÖTV indiriminden kolayca faydalanılabilinecek.

Engelli Araçlarında Renault Güvencesi

Fransız asıllı dünya markası Renault, son zamanlarda en çok satış yapan marka oldu, ayrıca yerli üretim logosu ile üretim gerçekleştiren firma araç fiyatlarını ÖTV ve KDV indirimine göre düzenledi. Ayrıca 2021 yılı ödemeli imkanlar sunarak hemen herkesin hayaline erişmesine imkân sunan Renault, engelli vatandaşlarımızı da unutmayarak 1 Ocak 2020 yılından itibaren liste fiyatı 303.200₺ olan araçlarda ÖTV indiriminden yararlanılabilmesini sağlayan anayasaya göre fiyatlarını düzenlemiş ve piyasaya sürmüştür. Toplumsal eşitlik adına engelli ve malul vatandaşların da otomotiv sahibi olmak istemesi, refakatçi eşlinde yolculuk yapmak istemesi gayet tabii ve mümkündür. Bu eşitliği sağlamaya yönelik engelli vatandaşlara ait araçlarda gerekli modifikasyonlar yaparak normal durumda engelli vatandaşlar tarafınca kullanılamayacak ya da kullanılması güç olacak araçları engelli ve malul vatandaşların rahatça kullanabileceği koşullar da sağlanabilmektedir.

Engelli Belgesi ve ÖTV İndirimi ( Renault Engelli Araç Alımı )

Konuyla ilgili en çok merak edilen konular ise kuşkusuz engelli belgesi nasıl alınabilir? Ve ÖTV indirimi kimlere uygulanacak? oluyor.

Öncelikle engelli belgesi almak için devletin yetkilendirdiği hastanelere başvurulabilir. Sağlık bakanlığının yetkilendirdiği hastanelere başvurulması durumunda kişiye gerekli testler yapılarak belge verilebilir ancak başvuru öncesinde de bazı belgeler talep edilmekte. Bunlar;

Sağlık raporu başvuru formu

Engelli ve malul kişinin kimliği

Engelli ve malul kişiye ait beş adet fotoğraf.

Bu belgeleri tamamlayan kişi hastaneye başvuru yaparak kolayca test yaptırabilir. Bu teste başvuru yapacak kişinin en az %40 engelli olması gerekmektedir. Ayrıca bütün test ve tetkiklerin ardından alınan belgenin geçerli sayılması için heyet onayına gidilmeli ve heyet imzası alması gerekmektedir. Aksi takdirde belge geçerlilik kazanamaz.

%90 engelli vatandaşlar her 5 yılda 1 defa ÖTV indiriminden faydalanarak araç alabiliyor.  Ayrıca 18 yaşını doldurmamış ancak %90 engeli bulunan kişiler için de araç almak oldukça basit. Engelinize dair raporunuz ile başvuru yaparak ÖTV indiriminden muaf bir şekilde araç alabilirsiniz.

 

Citroen Var Engel Yok: Engelli Bireylere Özel İndirimli Citroen Araçlar yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir