SSD Disk Hızlı mı ? Ssd Nedir ?

SSD Disk Hızlı mı ? Ssd Nedir ?

Arkadaşlar Ssd disk nedir sorusunun açıklaması bilgisayar terimleriyle açıklasam da bir çok kişi anlamayacaktır ve ilgilenmeyecektir. Ancak kısaca bu terimlerle anlatacak olursam verileri saklamada mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden oluşan sürücülere Solid State Driver denir.

Ssd disk almak isteyen arkadaşlar satış sitelerine baktığında bir çok seçenek göreceklerdir. Saniyelik okuma yazma hızları çok farklı olan ssd diskler mevcut. Ancak normal bir kullanıcı iseniz ssdnin en düşük hızına sahip modelini alsanız dahi aşırı derece de yüksek performans elde edeceksiniz. Yani bir bilgisayarcı olarak tavsiyem (normal bilgisayar kullanıcıları için)  okuma yazma hızının en yüksek olanını almak gibi bir amacınız olmasın. Kesenize göre hareket edin.

Bizim bilgisayarcılarımız genelde yok abi o da ssd ama bunu alırsan 2 kat daha hızlı olur vs. gibi şeylerle kafanızı meşgul ederler ancak kanmayın 🙂 Hepsiburada.com da bakın ihtiyacınız doğrultusunda en mantıklısını alın gitsin.

Ssd diskinizin boyutunun çok büyük olmasına gerek yok. Tavsiyem ssdnizi sadece işletim sistemini kurmak ve programları çalıştırmak için kullanın ve depolama işini harddiskinize bırakın. Ssd niz ne kadar iyi olursa olsun sonuçta dosya yükle sil işlemi ömrünü azaltacaktır. Bu yüzden işletim sisteminizi ve programlarınızı ssdnize kurun mp3, resim vs. gibi arşivleriniz harddiskinizde kalsın. Bu şekilde yaptığınızda çok büyük oyunlar oynamıyorsanız 120 gblık bir ssd size yetecektir.  Oyun hastası ve bilgisayarında çok oyun bulunan birisine de 240 gb ssd yetecektir.

Solid State Disk (Ssd kullanmanın faydaları)

  1. Ssd diskinize format atmak harddiske format atmaktan daha hızlı olacaktır.
  2. Bilgisayarınızın açılışı harddiske oranla 10 kat daha da hızlanacaktır. 8-10 saniye gibi bir sürede bilgisayarınız tamamen açılmış hazır hale gelecektir. Tabi her zaman böyle olacak diye bir şey yok atıyorum 1 sene kullandıktan sonra doğal olarak 8-10 saniyede açılmasını beklemeyin. Formatlayın düzelsin.
  3. Flash disk, Taşınabilir harddisk gibi cihazlardan bilgisayarınıza dosya kopyalama veya bilgisayarınızdan benzeri cihazlara kopyalama işlemleriniz daha kısa sürecektir.
  4. Kullandığınız programlar, oynadığınız oyunlar vs. daha hızlı açılacak ve daha hızlı işlem yapabileceksiniz.

Kısaca harddisk kullanan bir kullanıcıysanız. SSD diske geçtiğinizde gerçekten bilgisayar kullandığınızı hissedeceksiniz.
İster laptop, ister masaüstü bilgisayarınıza ssd takıp bilgisayar kullanmanın zevkine varabilirsiniz.