Superonline İnternet Nasıldır ? Arıza Giderme Yöntemleri

Arkadaşlar başta superonline evde internet nasıldır ondan bahsedeyim.

Superonline’nın büyük şehirlerde kendi altyapısı mevcut.
Yani muhattabınız direkt superonline oluyor. Arıza, bağlantı gibi tüm işlemler superonline ekipleri tarafından yapılıyor.

Ancak küçük şehirlerde yani kendi altyapısının olmadığı şehirlerde turk telekom’un altyapısını kullanıyor. Turk telekomun altyapısını kullanmasının dezavantajı bağlantı ve arıza problemlerinde öncelikle arıza kaydı Türk Telekom’a düşüyor. Türk Telekom ekipleri arızayı bina girişine kadar kontrol ediyor. Ondan sonra iş superonline ye kalıyor.

Superonline’nın kendi altyapısının olduğu şehirlerde evde internet konusunda pek sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum. Direkt muhattap olabileceğiniz ekipler mevcut. Ancak türk telekomun alt yapısını kullandığı şehirlerde başvurunuz ilk önce türk telekom ekiplerine düşüyor. Türk telekom ekiplerini internetinizi binanızın girişindeki bina telekom kutusuna bırakıyor. Ondan sonra superonline ekibi gelip telekom personellerinin bıraktığı hattı dairenize çıkarıp modeminizin kurulumunu gerçekleştiriyor.

Herhangi bir arıza durumunda da türk telekom ekiplerinin sizin evinize girip arızaya müdahale etmesi superonline tarafından yasaklanmış durumda. Yani internete girememe probleminiz olduğunda superonline çağrı merkezini arayıp arıza kaydı bırakıyorsunuz ve türk telekom ekipleri binanın kutusuna kadar gelip hattınızın sağlam olup olmadığını kontrol ediyor. Hattınız bina kutusuna kadar sağlamsa kendilerine gelen arıza kaydını kapatıyorlar. Modeminizde veya iç tesisatınız da olan problemler türk telekomu ilgilendirmiyor.

Yani binanızın girişindeki telefon kutusuna kadar hattınız sağlam ise geri kalan kısım sizinle superonline arasında kalmış oluyor. Artık superonline ekipleri ne zaman gelir ya da gelirler mi ? Veyahut siz işten anlayan bir usta çağırıp internet arızasına bakmasını mı istersiniz o size kalmış.

Superonline ev internet nakil işlemlerinde karşılaştığım bir problemi daha aktarayım. Evde kullandığınız superonline evde internet paketinizi başka bir yere nakil ettirmek isteyip superonline başvuru yaptığınız da yine yeni bağlantı yapılıyor gibi türk telekom ekipleri hattınızı gelip nakil ettirmek istediğiniz yerin bina kutusuna kadar hattınızı bırakıyor. Hattınız bırakıldıktan sonra superonline ekipleri tekrardan bırakılan hatti dairenize çıkartmak ve modeminizi bağlamak için tekrardan bir ücret talep ediyorlar.

Superonline Evde İnternet Arıza Giderme Yöntemleri

Yukarıda bahsettiğim durumlardan anlayacağınız üzere türk telekomun sorumluluğu bina girişindeki kutuya kadar.

Bina girişindeki kutudan sonrası tamamen siz ve superonline sorumluluğu altında. Superonline evde internetiniz arızalandı arıza kaydı bıraktınız ve türk telekom ekipleri gelip arızayı kontrol ettiler. Bina girişine kadar herhangi bir problem görülmedi. Yapmanız gereken ilk işlem modeminizin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Superonline ekipleri benim bulunduğum şehirdeki gibi pek arızaları kontrol etmeyen cinsten ekipler ise. Elektrikçi çağırıp bina kutusundan dairenize çıkan kabloyu kontrol ettirin. Kablo sıkıntısı ve modem sıkıntısı yoksa. Türk Telekoma gidip superonline internet kullandığınızı modeminiz de ve bina tesisatında herhangi bir problem olmadığını ancak internet kullanamadığınızı belirtin. Türk Telekom ekiplerinin arızayı gidermesi gerektiğini iletin. En kısa zamanda yardımcı olmaya çalışacaklardır.

Superonline arızam giderilmiyor diyen arkadaşlar;

Yazıyı yazmamdaki asıl amaç zaten internet arıza kaydı bırakıp ekipleri bekleyen arkadaşlar için. Uzun süre internet kullanamayıp mağdur olan arkadaşların izlemesi gereken yolları anlatmaya çalıştım.

Arıza kaydı bırakıp arıza kaydınızın giderilmesini beklemek yerine yapabileceğiniz işlemleri anlattım. Modem kontrolü, bina içindeki tesisat kontrolü (elektrikten anlayanlar kendileri de kontrol edebilir) Bu kontrollerden sonra türk telekoma gidip şikayet başvurusunda bulunabilirsiniz. Arıza kaydı bıraktıktan 24 saat içerisinde internet arızanız giderilmezse bunları gerçekleştirmeniz gerekir. BTK nın telekoma verdiği süre 24 saat. Herhangi bir internet arızasını türk telekom 24 saat içerisinde gidermek zorunda. Büyük bir sıkıntı yoksa. Büyük sıkıntı derken yer altı kablolarının kopması, zarar görmesi gibi sıkıntılar.

Kafanıza takılan herhangi bir soru olursa 24 saat içerisinde yanıtlamaya çalışırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir