Toyotadan İndirimli Engelli Araç Alımı

By | 11 Ekim 2020

toyota engelli arac alimi 300x300 - Toyotadan İndirimli Engelli Araç Alımı

Toyotadan İndirimli Engelli Araç Alımı

“Hayalimiz herkesin özgürce hareket edebileceği bir dünya yaratmak.” sloganıyla yola çıkan Toyota, bedensel ve zihinsel engelli vatandaşlarımız için uyguladığı “Engel yok Toyota var.” projesiyle toplum tarafından farklı görülen engelli vatandaşlarımıza özgür seyahat imkanı sunuyor. Bedensel engeli olanlar için geliştirdikleri pratik çözümler ile kendini ön plana çıkaran Japon otomobil devine devlet eliyle yapılan ÖTV muafiyeti de eklenerek engelli vatandaşlarımızın ucuz ve kolay yoldan seyahat özgürlüklerinin de sağlanması amaçlanıyor. Ancak her ne kadar araç fiyatları uygun olsa da çoğu zaman yeterli olmuyor. İşte bu noktada devreye Toyota mühendislerinin pratik zekaları devreye giriyor.

 

Toyota Engelli Sürücülerin Yanında

Toyota engelli sürücüler için birtakım geliştirmeler yapıyor. Yaptığı geliştirmeler engelli araç sürücülerinin hayatlarını tamamıyla kolaylaştırmaya ve trafik ortamında sağlıklı bir sürücü ile aynı seviyeye getirmeye yönelik. Örnek vermek gerekirse sağ veya sol bacağından birini aktif kullanamayan sürücüler için geliştirdikleri aparatlar ile araçlarını tek bacak kontrolüyle kullanılabilecek hale getiriyorlar. Eğer sürücü iki bacağını da kullanamıyorsa ne olacak? Meraklanmayın bu durumda da gaz ve fren kontrolünü elleri ile yapabilecekleri şekilde aracı düzenliyorlar.

 

Tabii ki bütün bu düzenlemeler %40 ve üzeri engellilik raporu olan vatandaşlarımız için geçerli. %90 ve üzeri engellilik raporu olan vatandaşlarımız için aracı sadece refakatçısı kullanabildiği için araç orijinalliğini koruyor.

                Toyota Engelli Araç ÖTV İndirimi

Engelli raporuna sahip vatandaşlarımız için sağlanan ÖTV muafiyeti ile Toyota uygun fiyat dahilinde erişebilir araç konumunda. Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken huşular var. Aracın fiyatının 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle tüm vergiler dahil fiyatının 303.200 TL’yi aşmaması bunlardan bir tanesi. Ayrıca engelinize dair heyet raporunuzun olması ve bu raporu nüfus belgenize eklettirmeniz de gerekmektedir. Aracın engeli bulunan kişiye tescillenmesi zorunlu olmakla beraber on sekiz yaşını doldurmamış kişiler için veli onayı yeterlidir.

 

                               Toyota Corolla 2020 Engelli ÖTV Muafiyeti Dahil Fiyatları

Toyota denilince akla ilk olarak Corolla modeli gelir. Engelliler için de ferah, kullanımı kolay olan ve tam bir aile arabası olarak nitelendirilen Corolla fiyatlarını inceleyelim. Orta-Lüks paket olarak seçtiğimiz Metalik Gri Corolla 1.6 Passion X-Pack Multidrive S’i normal bir vatandaş olarak 228.500 TL’ye anahtar teslim alabiliyoruz. ÖTV oranı %60 olan aracımızın vergisiz fiyatı %18 KDV hariç olarak 121.027,54 TL olarak bulunuyor. Ancak engelli vatandaşlarımız her ne kadar ÖTV ödemeseler de KDV ödemek durumundalar. %18 KDV eklendikten sonra aracın fiyatı 155.883,47 TL olarak anahtar teslimi yapılıyor. Bir engelli vatandaşımız Toyota Corolla almaya karar verirse 72 bin TL indirimli olarak satın alabiliyor. Ancak 5 yılı doldurmadan aracını satmak isterse bu ÖTV farkını da ödemesi gerekiyor. Eğer siz de ÖTV indirimi kapsamında bir TOYOTA sahibi olmak istiyorsanız bir showroom’u ziyaret etmenizde fayda olacaktır.

 

 

Citroen Var Engel Yok: Engelli Bireylere Özel İndirimli Citroen Araçlar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir